PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

15 sierpnia uroczyście obchodzimy Święto Wojska Polskiego

Dziękujemy żołnierzom, którzy swoją służbą, odwagą i poświęceniem służyli i nadal służą Polsce.(fot. Mirosław Pieślak)

Dziękujemy żołnierzom, którzy swoją służbą, odwagą i poświęceniem służyli i nadal służą Polsce.(fot. Mirosław Pieślak)

Święto Wojska Polskiego tradycyjnie dla formacji morskich rozpoczęto podniesieniem Wielkiej Gali Banderowej na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej RP. Delegacje marynarzy z okazji Święta Wojska Polskiego oddały hołd swoim poprzednikom w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Zgodnie z tradycją także w Kościele Garnizonowym odprawiona została uroczysta msza święta w intencji marynarzy i ich rodzin. Potem była już rozrywka, ale koniecznie w duchu pamięci o tych, którym zawdzięczamy dzisiaj wolność. Tak w Gdyni świętowano pamięć o bohaterach.


Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 r. była przełomowym momentem w dziejach Polski. Z tej okazji obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W Gdyni program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną, której dowództwo znajduje się w naszym mieście.
W samo południe przy pomniku Polski Morskiej zgromadzili się gdynianie, turyści, samorządowcy i przedstawiciele wojska, aby wziąć udział w apelu pamięci i złożyć przed pomnikiem kwiaty. Tradycyjnie oddano świąteczny salut armatni z pokładu ORP „Błyskawica”.
- Dzisiaj warto przywracać pamięć, wracać do tych czasów, żeby popatrzeć na to, jak te nasze polskie drogi do wolności kształtują się, często w bardzo trudny sposób. Co jest ważne? Wspólne wartości, wspólna pamięć, historia, tożsamość i dialog. Dialog w pracy na rzecz naszej małej ojczyzny i naszego kraju – mówiła podczas uroczystości Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.


Rozrywkowa część świętowania skierowana do wszystkich mieszkańców Gdyni i bawiących u nas turystów odbyła się też w Muzeum Marynarki Wojennej i jego okolicy. A był to – poza zwiedzaniem wspaniałości militarnych prezentowanych na co dzień przez muzeum - piknik historyczny na terenie pleneru. Można było porozmawiać o historii z rekonstruktorami wojskowymi oraz skosztować wojskowej grochówki. A w sali audiowizualnej można było udać się na wirtualny spacer po odtworzonym ze stanu z 1939 r. Umocnionym Rejonie Helu.



A wieczorem w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze, można było wziąć udział w koncercie z cyklu „Polski sierpień”, którego tegoroczna edycja nawiązuje do 80. rocznicy powstania warszawskiego. Koncert „Burza 44” przypomniał przebieg i charakter tego heroicznego wydarzenia, prezentując znane i związane z powstaniem pieśni połączone z inscenizacjami.





Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.


Dziękujemy żołnierzom, którzy swoją służbą, odwagą i poświęceniem służyli i nadal służą Polsce.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze