Co nowego

13. Baltic Mini Textile Gdynia – święto miniatury tkackiej w Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa pokonkursowa 13. Baltic Mini Textile Gdynia jest już dostępna w Muzeum Miasta Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Wystawa pokonkursowa 13. Baltic Mini Textile Gdynia jest już dostępna w Muzeum Miasta Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Misternie wykonane małe formy tkackie z całego świata od 29 marca można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Wszystko w ramach 13. edycji Baltic Mini Textile Gdynia. Na wystawie znalazło się 50 najciekawszych prac wyłonionych przez konkursowe jury. Grand Prix Prezydent Miasta Gdyni zdobyła Yu-Shan Guan z Tajwanu za pracę „Więzi wiary”. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna do 25 maja. Towarzyszy jej ekspozycja indywidualna Anny Więckowskiej-Kowalskiej – laureatki Grand Prix 12. edycji konkursu.


Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany od 1993 roku. Za jego sprawą w ciągu ponad 30 lat swoje miniatury prezentowali w naszym mieście artyści z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się również praca z Afryki. Najciekawsze dzieła zgłoszone do tegorocznej edycji można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w Muzeum Miasta Gdyni.
To jest święto nas wszystkich w Gdyni i tych, którzy kochają sztukę małych form tkackich, bo właśnie takim obiektom poświęcona jest wystawa. W Muzeum Miasta Gdyni mogą Państwo zobaczyć 50 najciekawszych prac – prawdę mówiąc ze wszystkich kontynentów, gdyż zgłoszenia w liczbie 294 spłynęły do nas aż z 36 krajów, więc jury miało bardzo trudne zadanie. Myślę, że to, co przyciągnęło artystów, to bardzo ciekawy tegoroczny temat, a mianowicie wspólnota. Temat, który łączy te prace, to jednocześnie nawiązanie do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, ale także zapowiedź bardzo ważnego dla nas, gdynian, wydarzenia, bo już w przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie naszego miasta – naszej wspólnoty – mówi Anna Śliwa, kuratorka wystawy.

Zdjęcia i montaż: Michał Sałata

Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 29 marca. Wzięli w nim udział m.in. samorządowcy, artyści, członkowie jury i mieszkańcy. Podczas wydarzenia ogłoszono laureatów tegorocznej odsłony konkursu. Zdobywczynię Grand Prix Prezydent Miasta Gdyni ogłosił Mariusz Bzdęga – dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców. Z kolei laureatów Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego przedstawił Wojciech Bonisławski, który podczas wernisażu reprezentował marszałka.
Cieszymy się, że takie wspaniałe, międzynarodowe wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Dzisiaj przyznajemy nagrodę Prezydent Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego i Muzeum Miasta Gdyni – powiedział Mariusz Bzdęga – dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców.

Nagrodę główną, czyli Grand Prix Prezydent Miasta Gdyni, zdobyła Yu-Shan Guan z Tajwanu, która stworzyła pracę „Więzi wiary”. Wskazuje ona na religię i jej obrzędy jako coś, co zespala i łączy.

 „Więzi wiary” autorstwa Yu-Shan Guan. Praca wykonana z różnych tkanin otrzymała Grand Prix Prezydent Miasta Gdyni (fot. Magdalena Czernek)
„Więzi wiary” autorstwa Yu-Shan Guan. Praca otrzymała Grand Prix Prezydent Miasta Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Dwie równorzędne nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego trafiły do Pauliny Buźniak za pracę „Popołudnie” oraz Caren Garfen – autorki „Utraconych społeczności”.

Nagroda Muzeum Miasta Gdyni powędrowała natomiast do June Lee, która stworzyła miniaturę pt. „Widz”.

Przyznano również cztery wyróżnienia. Otrzymały je:
  • Ieva Krūmiņa za „Ex-voto”,
  • Aleksandra Parol – autorka pracy „Homo homini lupus”
  • Sue Stone za „Dobre Koleżanki: Dziewczyny, które szyły garnitury”
  • Dorota Wiśniewska, która stworzyła miniaturę „Wspólnota – Pamiątka z taboru”.
Laureatów wyłoniło jury w składzie: Włodzimierz Cygan (przewodniczący), Katarzyna Józefowicz, Marta Kowalewska, Anna Śliwa i Agata Zielińska-Głowacka.

Wystawie pokonkursowej 13. Baltic Mini Textile Gdynia towarzyszy ekspozycja indywidualna twórczości Anny Więckowskiej-Kowalskiej – laureatki poprzedniej, 12. edycji konkursu. Znalazło się na niej sto prac artystki.
Z Baltikiem jestem związana od dawna, bo zaczęłam po studiach jeszcze w latach 90., ale Grand Prix to moje drugie, bo w 2010 roku zdobyłam pierwsze. To dla mnie bardzo istotna nagroda, bo dla artysty to jest chyba najważniejsza rzecz – nie jakieś materialne historie, ale właśnie to, że ktoś docenił pracę. Przygotowanie prac trochę mnie kosztowało, bo tworzę z potrzeby własnej i to, co zrobię, wrzucam często do szafy i szuflady. Pani Ania zmusiła mnie do tego, żebym szuflady przetrząsnęła i wyciągnęła wszystko, co mam, przyjrzała się temu dokładniej i stąd ta wystawa powstała w takim kształcie. Sama dziwię się, że tyle tego zrobiłam i w ogóle, że jest to tak pięknie wyeksponowane. Po prostu nie wiem, co mam powiedzieć, bo słowa nie oddadzą tego, co czuję. Przyznam się szczerze, że patrzę na to i wydaje mi się, jakby to robił ktoś inny, a ja tylko się przyglądam, podziwiając – mówi Anna Więckowska-Kowalska.

Wystawę pokonkursową i ekspozycję laureatki 12. edycji można oglądać do 25 maja.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.03.2025 15:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.03.2025 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze