Aktualności - новини

Pospolite ruszenie serc dla uczniów z Ukrainy

Dziecko buduje wieżę z klocków

Do Gdyni trafi klika tysięcy dzieci z doświadczeniem migracyjnym // fot. Pixabay

Do naszego kraju przybyło już blisko pół miliona uchodźców z Ukrainy. Dużą część z nich stanowią dzieci. W związku z tym w najbliższym czasie w naszym mieście może się pojawić nawet kilka tysięcy młodych ludzi. Najmłodsi, często z traumą wojenną, powinni jak najszybciej trafić do szkół. Gdynia robi wszystko, aby im to ułatwić.

- Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, które od lat już prowadzi spójną politykę na rzecz dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Mamy wypracowane procedury przyjmowania dzieci z doświadczeniem migracyjnym do szkół, wdrażania całych rodzin do naszej kultury, wspierania ich w znalezieniu w Gdyni swojego miejsca  - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Za chwilę w naszym mieście znajdą się tysiące dzieci z doświadczeniem migracyjnym, z traumą wojny, nie mówiące w naszym języku, potrzebujące natychmiastowego wsparcia. Te dzieci muszą jak najszybciej odzyskać normalność, przede wszystkim wrócić do szkół. Robimy więc wszystko, aby im to ułatwić. W ostatnich dniach specjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 26 pracują bardzo ofiarnie, powstają tłumaczenia dokumentów dla przybyszów, instrukcje, które pozwolą jak najszybciej zapisać dziecko do szkoły, uchodźcy mogą uzyskać tam wsparcie w swoim języku. Niebawem ruszą również masowe kursy polskiego. Wszystkie dzieci mają zagwarantowaną bezpłatną naukę. Przygotowujemy również praktyczne kursy podstaw ukraińskiego dla naszych nauczycieli.
 
Jakie są zasady przyjmowania ukraińskich dzieci do szkół?

Grafika przdstawiająca możliwości zapisania dziecka do szkoły

W Gdyni wszystkie dzieci przyjmowane są na podstawie oświadczeń rodziców. Nie jest problemem brak świadectwa, o którym nie każdy przecież pamięta uciekając z bombardowanego miasta. Wszystkie potrzebne dokumenty, w języku ukraińskim rodzice otrzymają w sekretariacie szkoły. Można też je pobrać tutaj.
 
Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe w mieście obowiązuje rejonizacja. Teoretycznie więc rodzice, powinni zapisać dziecko do szkoły w swoim rejonie. Listę podstawówek można znaleźć tutaj
 
Jednak rodzice dzieci z doświadczeniem migracyjnym mają jeszcze jedną możliwości, mogą bowiem, niezależnie od regionu zamieszkania, wybrać szkołę, która prowadzi tzw. oddziały przygotowawcze. W Gdyni obecnie jest to Szkoła Podstawowa nr 26, znajdująca się przy ulicy Tatrzańskiej 40.
 
W tej szkole działają klasy przygotowawcze, w których mali przybysze, najczęściej zza wschodniej granicy, uczą się języka polskiego. Gdy opanują podstawy, mogą uczyć się dalej już w standardowej klasie w tej placówce, bądź w swojej szkole rejonowej. Szkoła nr 26 jest wyjątkowa: są tam wyspecjalizowani nauczyciele, tłumacze i asystenci międzykulturowi m.in.:
 
Oksana Dubovyk – nauczycielka języka ukraińskiego, asystentka językowo-kulturowa w Gdyni, która obecnie  udziela wszelkich informacji rodzicom chcącym zapisać dzieci do szkoły w Gdyni. Równocześnie zajmuje się też tłumaczeniami dokumentów, wyjaśnia wszystkie wątpliwości związane z edukacją w naszym mieście w języku ukraińskim.
 
Joanna Samp-Szulc – nauczycielka języka polskiego jako obcego/drugiego i koordynatorka oddziałów przygotowawczych. Zajmuje się również wparciem dla nauczycieli innych szkół, którym przybędą uczniowie bez znajomości języka polskiego.
 
Dyrektor szkoły Alicja Bajduszewska ma ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi z doświadczeniem migracyjnym. Koordynuje działaniami związanymi z edukacją dzieci ukraińskich na terenie całego miasta, pośredniczy między rodzicami a dyrektorami innych szkół. Wspiera również nauczycieli.
 
- Odbieramy kilkadziesiąt telefonów dziennie, działamy na kilku frontach równocześnie – mówi Alicja Bajduszewska. - W tej chwili mamy jeszcze miejsca w klasach przygotowawczych, więc w pierwszej kolejności możemy przyjmować dzieci do nas, ale to już za chwilę stanie się niemożliwe, w związku z tym dzieci powinny trafiać do szkół w rejonie. Miejsca są i każde dziecko zostanie przyjęte do szkoły.
 
Klasy przygotowawcze ruszą również od nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 21 przy ulicy Jana z Kolna 5.
 
- W naszym regionie jest duża społeczność ukraińska, pewnie dzieci będzie gwałtownie przybywać, dlatego uznaliśmy, że to konieczne – mówi Anna Jachowska, dyrektor szkoły. - Pomysł z klasami przygotowawczymi powstał dziś rano i natychmiast rozpoczęliśmy jego realizację. Pomagają nam w organizacji doświadczeni w tym zakresie pedagodzy z „26”.
 
Dodatkowo Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim rusza z dużym projektem bezpłatnej nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Koordynatorem z ramienia UG jest prof. Aneta Lewińska z Wydziału Filologii Polskiej, od strony szkoły wspiera ją Tamara Barcińska, nauczycielka. W projekt zaangażowało się już 400 studentów filologii polskiej, którzy gotowi są prowadzić zajęcia wolontaryjnie. Lekcje ruszą już niebawem. Tak dużego projektu wsparcia w tak krótkim czasie nie zorganizowało jeszcze żadne inne miasto w Polsce.
 
- Chcemy uruchomić te kursy jak najszybciej, nauka języka jest konieczna nie tylko ze względów praktycznych, ale również ma wpływ na przywrócenie poczucia bezpieczeństwa – dodaje dyrektor Bajduszewska.
 
Wszelkie informacje dostępne będą w Szkole Podstawowej nr 26.

Wersja tekstu w języku ukraińskim:

У Польщі вже понад півмільйона біженців з України. Значна частина з них – діти. Наймолодшим, найчастіше тим, що здобули військових травмувань, слід якомога швидше йти до шкіл. Гдиня робить усе, щоб це полегшити.

Які правила прийому українських дітей до шкіл?
У Гдині приймаємо всіх дітей на підставі заяви батьків. Немає проблеми у зв'язку з відсутністю свідоцтва, про яке не всі згадують, тікаючи з розбомбленого міста. Усі необхідні документи батьки отримають українською мовою в секретаріаті школи. Ви також можете завантажити їх нижче.

Стосовно початкових шкіл міста діє районізація. Теоретично батьки повинні записати дитину до школи свого району. Список початкових шкіл можна знайти тут.




Однак у батьків дітей з міграційним досвідом є ще один варіант, адже вони можуть, незалежно від регіону проживання, обрати школу, в якій працює т.зв. підготовчі відділення. У Гдині на даний момент це початкова школа No 26, що на Татшаньській, 40. У цій школі є підготовчі класи, де новачки вивчають польську мову. Після того, як вони оволодіють основами, вони можуть продовжити навчання у стандартному класі в цій школі або в школі свого району. Школа № 26 унікальна: є вчителі-спеціалісти, перекладачі та міжкультурні помічники.

Також з нового навчального року розпочнуться підготовчі класи в Початковій школі No 21 за адресою Яна з Кольна, 5.

Крім того, Початкова школа No 26 м. Гдиня разом із Гданським університетом розпочинає великий проект безкоштовного вивчення польської мови для іноземців. Координаторем зі сторони Університу являється проф. Анета Левінська з факультету польської філології, зі сторони школи її підтримує вчитель Тамара Барцінська. У проекті вже залучено 400 студентів польської філології, які готові проводити волонтерські заняття. Незабаром розпочнуться уроки. Жодне інше місто в Польщі не організувало такого масштабного проекту підтримки за такий короткий час. Вся інформація буде у Початковій школі No26.

  • ikonaOpublikowano: 04.03.2022 11:00
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.03.2022 16:31
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona