Mieszkańcy Gdyni od lat udowadniają swoje zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi poprzez różnego rodzaju inicjatywy społeczne, a dotychczasowe wyniki akcji Zapomniane ubrania wspierają #wGdyni są najlepszym tego potwierdzeniem – w ciągu półtora roku działania kampanii udało się zebrać ponad 30,5t tekstyliów! Ale na tym nie poprzestajemy – nowy rok to nowe możliwości.
Poprzednie edycje zbiórki odzieży cieszyły się dużym zainteresowaniem i wsparciem społeczności lokalnej. Mieszkańcy nie tylko chętnie przekazywali niepotrzebne ubrania, ale także aktywnie uczestniczyli w promocji akcji i zachęcali innych do udziału. Dzięki temu każda kolejna zbiórka przynosiła jeszcze lepsze rezultaty – 2022 rok to pilotaż całej kampanii, który zakończył się wynikiem niemal 10 ton tekstyliów, a 2023 rok to jego podwojenie – ponad 20,6 t zebranej odzieży!
Każde ubranie, które trafi do drugiego obiegu to zmniejszony negatywny wpływ branży odzieżowej na stan naszej planety – mniej wyemitowanego CO2 i mniejsze zużycie surowców (m.in. wody).
Tekstylia można oddawać w punktach zlokalizowanych na terenie miasta, 12 działających w godzinach otwarcia instytucji, w których się znajdują, oraz Ubraniomat, dostępny całodobowo. Możliwe jest również zamówienie bezpłatnego odbioru przygotowanych wcześniej paczek przez kuriera.
Przekazywać można niepotrzebne, ale czyste:
- ubrania: damskie, męskie i dziecięce;
- buty połączonych w pary;
- akcesoria, np. paski, torebki, czapki, szaliki;
- tekstylia domowe, np. obrusy, koce.
Ubrania Do Oddania wprowadzą jak największą ilość pozyskanej odzieży do drugiego obiegu – dotychczas wskaźnik sięgał 90%. Za każdy kilogram rzeczy przekażą 1 zł wybranym w tym roku organizacjom:
- Fundacji ADAPA
- Stowarzyszeniu Dlaczego NIE
- Fundacji „Dom Marzeń”
- Klubowi Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego
- Niezależnemu Kręgowi Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”
Mniejsze ilości można oddawać w punktach stacjonarnych w godzinach ich otwarcia:
- Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6.
- Biblioteka Mały Kack, ul. Łowicka 51.
- Biblioteka Kamienna Góra, al. Marsz. Piłsudskiego 18.
- Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113.
- Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21.
- Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43.
- Biblioteka Cisowa, Przystań Chylońska 237, ul. Chylońska 237
- Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98 - UBRANIOMAT.
- Gdyńskie Centrum Kultury – Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25.
- Przystań Lipowa 15, ul. Lipowa 15.
- Przystań Śmidowicza 49, ul. Śmidowicza 49.
- Wymiennikownia, ul. Kartuska 20b.
- Centrum Aktywności Seniora, ul. 3 Maja 27.
Ubrania do Oddania od 2022 roku współpracują z Miastem Gdynia, wpisując się w działania „Gdynia w Klimacie” – programu skupiającego się na edukacji, angażowaniu mieszkańców w akcje zwiększające świadomość dot. konsumpcjonizmu oraz promujące postawę ekologiczną.
Ubrania do Oddania to marka, która od 2018 roku przekazała już ponad 2 300 000 złotych dla organizacji pozarządowych, stworzyła sieć sklepów z odzieżą z drugiego obiegu, a także pracuje z Komisją Europejską w zakresie strategii UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym.
Gdynia objęła patronatem honorowym program „Szkoła w Porządku” skierowany do wszystkich placówek edukacyjnych i żłobków na terenie Polski.
Uczniowie i ich rodziny korzystając z linków stworzonych dla każdej ze zgłoszonych placówek będą mogli przekazywać niepotrzebne tekstylia przez cały rok szkolny, a po wakacjach rozliczone kilogramy znajdą swoje odzwierciedlenie w środkach finansowych na kontach żłobków, przedszkoli i szkół. Ponadto otrzymamy informację, w jaki sposób uratowane ubrania przekładają się na zaoszczędzony ślad węglowy i wodny, dzięki wprowadzeniu tekstyliów do ponownego obiegu i uniknięciu produkcji kolejnych rzeczy z nowych surowców.
Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej dot. programu „Szkoła w Porządku”
Opublikowano: 03.02.2023 14:07
Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 06.03.2024 14:18
Zmodyfikował: Paweł Jałoszewski