PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Aktualności

Niepotrzebne ubrania mają moc. Gdyńskie fundacje otrzymały ponad 4000 zł

Ubraniomat przy Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98 (fot. Magdalena Czernek)

Ubraniomat przy Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98 (fot. Magdalena Czernek)

Gdynianie dbają o środowisko i wspierają potrzebujących. W pierwszym kwartale 2025 roku w ramach zbiórek Ubrania do Oddania mieszkańcy oddali ponad 8 ton tekstyliów, które zostały przeliczone na finansowe wsparcie dla organizacji pozarządowych. Aż 7 ton zabrano z Ubraniomatu przy Centrum Nauki Experyment. Dzięki temu gdyńskie fundacje otrzymały darowizny o łącznej wartości ponad 4000 zł. Dodatkowo do pojemników na terenie miasta trafiło 109 ton tekstyliów.

Przemysł odzieżowy negatywnie wpływa na środowisko. 1 stycznia 2025 roku weszła w życie dyrektywa unijna, nakładająca obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i odzieży. Nie można już wyrzucać ubrań do pojemników na odpady zmieszane. Jednak powstały ekologiczne rozwiązania, dzięki którym można pozbyć się niechcianej odzieży. Gdynia wraz z marką Ubrania Do Oddania zbierają zbędną odzież. Od początku 2025 roku udało się zebrać 8 117 kg tekstyliów. Mieszkańcy dostarczyli 822 kg do stacjonarnych punktów, a 919 kg przekazali online poprzez stronę UbraniadoOddania. Natomiast 349 kg zostało odebranych, dzięki zgłoszeniom telefonicznym mieszkańców. Oddane ubrania, zgodnie z zasadą 1 kg to 50 gr., zostały przeliczone na finansowe wsparcie dla gdyńskich fundacji, które otrzymały darowizny o łącznej wartości ponad 4000 zł.

Dużym zainteresowaniem wśród gdynian cieszył się Ubraniomat przy Centrum Nauki Experyment – to tam znalazło się ponad 7 147 kg tekstyliów i odzieży. Poza innowacyjnymi rozwiązaniami, wciąż można tradycyjnie wrzucać odzież do kontenerów zlokalizowanych na terenie miasta. Od początku roku trafiło tam ponad 109 612 kg ubrań i tekstyliów. Warto pamiętać, że selektywna zbiórka odpadów pomaga ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, udało się zaoszczędzić 73 tony CO2 i 35 569 m3 wody.

Zrób to rozsądnie. Sprawdź, gdzie oddać niechcianą odzież?

  • Inicjatywa „Ubrania do oddania” to projekt, który umożliwia pozbycie się niechcianej odzieży. Ubrania i tekstylia należy spakować w karton, który nie może ważyć mniej niż 10 kg i nie więcej niż 25 kg. Następnie trzeba wybrać organizację, którą chcemy wesprzeć (lista dostępna jest na stronie internetowej) i wysłać paczkę. Oddana odzież zostanie przeliczona na finansowe wsparcie dla organizacji pozarządowych, zgodnie z zasadą 1 kg to 50 gr. Beneficjentami zbiórek są: Fundacja Przytulny Domek, Fundacja Między Słowami, Fundacja Pozytywni w Gdyni, Fundacja Dom Otartych Serc, Fundacja Podróże bez Granic.
  • Niepotrzebne ubrania, a także inne tekstylia można oddać do charytatywnych organizacji takich jak: Fundacja Dar, PCK, Caritas, czy innych fundacji rozmieszczających pojemniki, w których można zostawić ubrania w dobrym stanie. Niektóre trafią do osób potrzebujących, a reszta zostanie poddana recyklingowi lub sprzedaży. Pozyskane środki zostaną przekazane na cele społeczne.
  • Niektóre firmy kurierskie oferują innowacyjne rozwiązania umożliwiające pozbycie się zbędnych ubrań. Firma InPost stworzyła „Ekozwroty” – usługa pozwala łatwo przekazać niepotrzebne ubrania do recyklingu. Wystarczy zapakować rzeczy w paczkę i nadać ją w paczkomacie.
  • Wiele rzeczy, których nie nosimy, wciąż nadaje się do użytku. Można udać się do sklepu charytatywnego, przerobić stare materiały na nowe przedmioty. Popularnym rozwiązaniem jest również sprzedaż na platformach takich jak Vinted.
  • PSZOK, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – tam można oddać rzeczy, które nie nadają się do ponownego użytku. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gdyni znajduje się w: Eko Dolinie, al. Krajobrazowa 99, Łężyce.
  • Dodatkowo w Gdyni funkcjonuje interaktywny pojemnik do zbiórki niepotrzebnych ubrań i obuwia. Ubraniomat funkcjonuje na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98.

Nowe obowiązki dotyczące tekstyliów wynikają z DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.

ikona