Aktualności

Na zdrowie Gdynia: badajmy się profilaktycznie bo warto

Gdynianie chętnie korzystają z oferty - darmowych badań profilaktycznych - które organziowane są w różnychy punktach miasta (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Gdynianie chętnie korzystają z oferty - darmowych badań profilaktycznych - które organziowane są w różnychy punktach miasta (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Prawie tysiąc gdynian skorzystało już z darmowych badań profilaktycznych, które odbywają się w różnych dzielnicach miasta pod wspólnym hasłem „Spotkania zdrowotne”. Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje duże szanse na powrót do zdrowia. Ale to profilaktyka pozwala zachować zdrowie przez wiele lat. 10 lipca kolejne spotkanie w Przystani Widna na Witominie.

Nie tylko mieszkańcy Orłowa, przyjechali na Kolibki, aby sprawdzić, jak dobrym zdrowiem mogą się cieszyć korzystając z uroków życia. Seniorzy mogli zbadać gęstości kości, na które to badanie zwykle trzeba czekać w kolejce. Ale już każdy chętny, mógł zmierzyć ciśnienie krwi czy poziom glukozy oraz cholesterolu, aby fachowo skonsultować z dietetykiem swój jadłospis. I dowiedzieć się, czy istnieje przepis na zdrowe życie.



Na Kolibkach w pięknej przestrzeni i przy fantastycznej pogodzie można było porozmawiać także z onkologiem i nauczyć się badania piersi, aby sprawnie wykryć pierwsze oznaki nowotworu. Z tego szkolenia skorzystał chętnie także nasz operator kamery Łukasz.




Tym razem warto było przyjechać na badania także po to, aby porozmawiać z nowym wiceprezydentem Gdyni Tomaszem Augustyniakiem o działalności pogotowia, ofercie dla mieszkańców wspierającej ich zdrowie i dobrostan. Gdynianie chętnie skorzystają z bogatszej oferty zajęć sportowych na basenie, czy wspierających samopoczucie zajęć kreatywnych. Bo jak mówią, zdrowie to nie tylko badania i leki, ale też styl życia.
- Miałam cukier zbyt wysoki i chciałam sprawdzić, czy coś się poprawiło. Za to cholesterol mam lepszy niż ostatnio. Czyli zbiłam go sama, bez sterydów. Mój sposób to czosnek, karczochy, obowiązkowo odstawienie słodyczy, tylko ciemny chleb –  mówi nam Pani Hanna (l.71) z Obłuża, która już kolejny raz przyszła na badania.  – Byliśmy na Obłużu, Pogórzu, wiem, że na Karwinach też można było się zbadać. Na co dzień maluję, miałam nawet niedawno wernisaż w CAS w Orłowie, chodzimy na basen, na jogę śmiechu, gimnastykę kręgosłupa - jest co robić, ale mogłoby być więcej zajęć z pływania w większej liczbie miejsc dla tych, którzy regularnie uczestniczą. To nasze marzenie - mówi Pani Hanna.

 - Na pewno będziemy uważnie wsłuchiwali się w głos mieszkańców. Przygotowujemy ofertę właśnie dla nich i pod zgłaszane potrzeby - deklaruje wiceprezydent Augustyniak.


Spotkania z profilaktyką zdrowia to także niecodzienna okazja, aby porozmawiać z farmaceutą i dowiedzieć się jak zażywać leki, aby służyły poprawie, a nie rujnowaniu sobie zdrowia. Najwięcej „na sumieniu” mają suplementy diety, o których - jak mówi farmaceutka Dorota Budzińska - niechętnie opowiadamy lekarzom. A mogą narobić niemałego bałaganu w naszym planie leczenia.
- Jako społeczeństwo mamy duże skłonności do nadużywania leków bez recepty, suplementów na włosy, paznokcie - które znajdujemy w Internecie, w reklamach i opowieściach sąsiadek. Kupujemy je, chociaż wcale ich nie potrzebujemy. Podobnie jest z katarem i bólem zatok. Ma znaczenie jaki lek bierzemy i jak długo, czy się doleczymy czy nie. Niektóre leki brane przewlekle powodują anemię błon śluzowych i zamiast pozbywać się problemu chorych zatok, sami sobie go generujemy – przestrzega farmaceutka. – Bierzmy leki od lekarza i uczciwie mu mówmy o wszystkim co przyjmujemy. Dla własnego dobra.




Kolejne „Spotkania zdrowotne” już 10 lipca w Przystani Widna na Witominie, a 18 lipca w Przystani Wiczlińska. Serdecznie zaprasza zespół Gdyńskiego Centrum Zdrowia!





Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona