Aktualności

Zdążyć przed AIDS

Para z czerwonymi balonami

Symbolem walki z AIDS jest kolor czerwony // fot. Pixabay

1 grudnia, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day). Warto o tym przypominać – w ostatnich latach liczba nowych zakażeń drastycznie wzrosła, tymczasem dostępne obecnie leki antyretrowirusowe poprawiają jakość życia osób zakażonych, a przewidywana długość życia osoby, u której leczenie zostanie rozpoczęte we właściwym momencie, jest taka sama, jak u osób niezakażonych.

 
Święto zainicjowane zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą.
Włączyć się do obchodów Światowego Dnia AIDS można m.in. poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.

 

Dlaczego ten dzień jest tak ważny?


Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego w Polsce, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2023 r. zakażenie HIV stwierdzono u 32 935 osób, odnotowano 4 194 zachorowań na AIDS, a 1 496 chorych zmarło. Według UNAIDS w latach 2010-2018 liczba nowych zakażeń wzrosła aż o 88 procent. W 2023 r. zarejestrowano rekordową liczbę przypadków zakażenia HIV - 2879, 184 zachorowań na AIDS oraz 22 zgony. W Trójmieście w latach 2005-2023 Fundacja Pomorski Dom Nadziei wykonała około 28 880 testów, z których 449 stanowiły wyniki dodatnie.
 W Gdyni od 2020 roku do połowy 2024 roku wykonano ponad 3080 testów, z czego 35 osób było zakażonych wirusem HIV. Ponadto wykryto niemal 60 przypadków kiły , a także przeciwdziała anty-HCV u 29 osób.
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Gdyni prowadzony jest przez Fundację Pomorski Dom Nadziei. Znajduje się przy ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 8 Szpitala Morskiego im. PCK, gabinet 17).
W punkcie prowadzona jest edukacja, poradnictwo okołotestowe oraz testowanie w kierunku HIV dla pełnoletnich mieszkańców. Fundacja otrzymuje dofinansowanie z Gminy Miasta Gdyni.
Punkt czynny jest w każdą środę w godzinach: 16.00 – 20.00 oraz w każdy piątek w godzinach: 08.00 – 12.00 (do 20 grudnia, koniec umowy - 22 grudnia 2024 r.). Ostatni klient jest przyjmowany na pół godziny przed zamknięciem PKD. Zalecana jest rejestracja pod pseudonimem na https://pkd.nakiedy.pl/.
Fundacja Pomorski Dom Nadziei prowadzi testowanie również w Sopocie oraz Gdańsku.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji
Pomorski Dom Nadziei
 

Zakażenie wirusem HIV może nastąpić:


  • na skutek kontaktu z krwią – na przykład poprzez współdzielenie igieł, narzędzi do tatuażu lub w trakcie zabiegów medycznych czy kosmetycznych; będąc w salonie tatuażu, salonie kosmetycznym czy gabinecie zabiegowym, upewnij się, że wszelkie zabiegi są wykonywane z zachowaniem bezpiecznych procedur i z użyciem jednorazowych narzędzi;
  • podczas kontaktu seksualnego – w trakcie niezabezpieczonego stosunku płciowego (analnego, waginalnego, oralnego) z zakażoną osobą; aby uniknąć zakażenia tą drogą, stosuj prezerwatywy, unikaj również ryzykownych zachowań seksualnych;
  • wertykalnie z matki na dziecko w trakcie ciąży, porodu oraz karmienia piersią; jeśli planujesz posiadanie dziecka lub właśnie jesteś w ciąży, wykonaj test na obecność wirusa HIV;
  • na skutek kontaktu z innymi płynami ustrojowymi, takimi jak nasienie, wydzielina z pochwy czy mleko matki.

 

Ogólnopolska Kampania #mójpierwszyraz


Od 4 listopada 2024 r. do 1 grudnia 2024 r. trwa kampania skierowana do młodych dorosłych w wieku 18–24 lata. Hasło przewodnie kampanii #mójpierwszyraz to przekaz, aby przed podjęciem decyzji o współżyciu młodzi ludzie zrobili razem test w kierunku HIV!
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na stronie: https://mojpierwszyraz.aids.gov.pl/. 
W ramach projektu czynny jest również bezpłatny telefon zaufania 800 888 448.
 
 

ikona