W niedzielę, 20 października gdyński stadion miejski stał się nie tylko areną sportowych zmagań, ale i miejscem, w którym szeroko propagowano profilaktykę raka piersi. W ramach akcji „Pier(w)si #wGdyni” i kampanii „Różowy październik” kibice mogli m.in. nauczyć się samobadania piersi i rozpoznawania potencjalnych zmian. Przed stadionem stanął też mammobus. Do akcji promowania profilaktyki włączyli się również piłkarze Arki Gdynia, którzy rozegrali mecz z Pogonią Siedlce w różowych koszulkach.
Sport i zdrowie idą ze sobą w parze. Dobrym przykładem na to była akcja „Pier(w)si #wGdyni”, którą Arka Gdynia zorganizowała z miastem oraz partnerami z firm i instytucji medycznych. Miała ona na celu promowanie profilaktyki raka piersi. W jej ramach odbył się różowy mecz. A na stadionie i przed nim stanęły stoiska, gdzie wszyscy chętni mogli m.in. nauczyć się samobadania piersi. Nie zabrakło także mammobusu.
Nie da się przecenić wagi profilaktyki nie tylko raka piersi, ale w ogóle wszelkich chorób. Wciąż zbyt wiele kobiet umiera na raka piersi. A wcześnie wykryty nowotwór może być całkowicie uleczalny. Dlatego dzisiaj miasto Gdynia razem z Arką Gdynia gra mecz dla profilaktyki raka piersi. Jest bus do mammografii, są stoiska, gdzie można nauczyć się samobadania piersi. To niezmiernie ważna inicjatywa. Pierwsza w historii Arki Gdynia taka inicjatywa społeczna. Bardzo się z tego cieszymy i trzymamy kciuki za kolejne tego typu pomysły służące zdrowiu mieszkańców naszego miasta – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Rola profilaktyki jest nie do przecenienia. Myślę, że cały różowy październik, w tym inicjatywa Arki Gdynia, to ważne przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem do zdrowego życia jest przede wszystkim świadomość, a o tym bardzo często w codziennym biegu życia zapominamy. Tym bardziej cieszę się, że mogę dzisiaj być razem z panią Prezydent i całym zarządem miasta na meczu i wspierać działania Arki na rzecz mieszkańców naszego miasta – dodaje Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.
Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Jego symbolem jest kolor różowy. Dlatego aby zwrócić uwagę kibiców i podkreślić, jak istotna jest profilaktyka, piłkarze Arki Gdynia zagrali mecz z Pogonią Siedlce w różowych koszulkach.
Kończymy różowy tydzień w Gdyni. Zaczęliśmy spotkaniem w „Rivierze” 12 października. Wczoraj szliśmy w Marszu Różowej Wstążki. A dzisiaj puentujemy wszystko różowym meczem. Arka to projekt sportowy i społeczny. I łączymy to dzisiaj. Mam nadzieję dobrym wynikiem sportowym, a przy tym dobrym wynikiem, jeśli chodzi o promowanie profilaktyki raka piersi – podkreśla Paweł Bień, dyrektor operacyjny Arki Gdynia.
Drużyna z Gdyni wygrała 2:1. Bramki dla Arki zdobyli Dawid Gojny i Szymon Sobczak. Celny strzał dla gości z rzutu karnego oddał Karol Podliński.
Piłkarze Arki Gdynia podczas różowego meczu (fot. Michał Puszczewicz)
Profilaktyka kluczem do zdrowia
Przed i po meczu, jak i podczas rozgrywki kibice mogli nauczyć się na fantomach samobadania piersi i rozpoznawania potencjalnych zmian. Chętni mieli również szansę zmierzyć poziom glukozy we krwi czy ciśnienie. Radą i fachową wiedzą służyli specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Szpitali Pomorskich, Narodowego Funduszu Zdrowia i Centrum Medycznego Medicorum, a także panie ze Stowarzyszenia Amazonek Gdyńskich.
Korzystamy z każdej okazji, żeby uświadamiać sobie – chociażby patrząc na kolor różowy na koszulkach piłkarzy – że jest coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, że czasami niewiele trzeba. Mieliśmy dużo fantomów, na których można się uczyć, jak badać piersi. Bo profilaktyka jest najważniejsza. Guzek rośnie od 8 do nawet 10 lat wcześniej. A nam naprawdę zależy na tym, żeby pacjentki nie trafiały do szpitala w poważnym stanie. Myślę, że jako kobiety szczególnie powinnyśmy kibicować wszelkim akcjom, które są związane z profilaktyką raka piersi. To pierwszy taki rok, a liczę na kolejny. I cieszę się, że dzisiaj tak dużo osób zagrało o zdrowie – zaznacza Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.
Nasz szpital zawsze włącza się w działania profilaktyczne, bo dużo lepiej wcześniej przeciwdziałać niż później walczyć z chorobą, która jest zaawansowanym stadium. A 80% nieprawidłowości, jeśli chodzi o zmiany w piersiach, paradoksalnie odkrywają partnerzy kobiet. I dlatego edukację należy prowadzić również wśród mężczyzn. Różowy mecz jest czymś niesamowitym. Mam nadzieję, że kolejne tego typu akcje będą się rozchodzić jeszcze szerszym echem. I to nie tylko w środowisku lokalnym, bo to świetna inicjatywa, niespotykana w skali kraju. Warto o tym mówić, warto na to zwrócić uwagę. Im więcej będziemy realizować takich wspólnych przedsięwzięć, tym lepiej dla nas wszystkich. Ważne, żeby jak najwięcej osób rozmawiało o tych problemach, bo choroby nowotworowe nie są tematem tabu. Trzeba o tym rozmawiać, trzeba się diagnozować, a przede wszystkim trzeba się profilaktycznie badać – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Samobadanie, jakiekolwiek pilnowanie siebie, jeśli chodzi o zdrowie, jest tak naprawdę podstawą funkcjonowania. Dlatego pokazywaliśmy na fantomie piersi, jak panie i panowie mają się samobadać, bo żeby była jasność również 2% mężczyzn choruje na raka piersi. Wszyscy, którzy podchodzili, mogli sprawdzić, jak się prawidłowo samobadać. Oprócz tego mieliśmy też analizator składy masy ciała, więc klienci mieli okazję wykonać sobie taką analizę, czyli dowiedzieć się, jak wygląda ich ciało, jeśli chodzi o skład: masę tłuszczową, masę mięśniową, nawodnienie, tłuszcz czy wiek metaboliczny. Oprócz tego była również możliwość wydania kart EKUZ i potwierdzenie profilu zaufanego – mówi Hanna Jankiewicz, kierownik sekcji profilaktyki Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Stoisko UCK, gdzie można było się nauczyć m.in. samobadania piersi (fot. Michał Puszczewicz)
Ponadto przy wejściu na stadion stanął też mammobus, który udostępniła firma Geneva Trust Polska. Panie powyżej 45. roku życia mogły tam bezpłatnie wykonać mammografię.
Panie w wieku od 45 do 74 lat mogły przyjść i bezpłatnie się zbadać w ramach programu profilaktycznego. Regularne badania pozwalają wykryć raka piersi we wczesnym stadium. To właśnie daje mammografia i dlatego profilaktyka jest tak ważna – mówi Magdalena Batorska, elektroradiolog, która wykonywała badania.
Kibice i mieszkańcy, którzy przyszli pod stadion, chętnie korzystali z przygotowanej oferty.
Akcja jest bardzo ważna i to ona spowodowała, że zabrałem moją kochaną żonę na mecz. No nie pierwszy raz, bo zabieram ją często, ale dzisiaj była na badaniu, na mammografii. Celowo przyszliśmy wcześniej, zaplanowaliśmy to i uznaliśmy, że to najważniejszy punkt wizyty tutaj. Oczywiście poza zwycięstwem Areczki, naszego ukochanego klubu. Skorzystaliśmy też z fantomu, bo bardzo fajnie panie pomagały, tłumaczyły, były materiały, żeby się zapoznać – mówi Darek, kibic, uczestnik akcji.
Byłam pierwszy raz na badaniu i zachęcam. Polecam, bo badanie jest naprawdę bezbolesne, a może pomóc każdej kobiecie – dodaje jego żona Aleksandra.
Bardzo ważne jest badanie się z tego względu, że czasami nie mamy objawów, a już coś nam doskwiera. Wykonując takie profilaktyczne badania, jesteśmy w stanie zapobiec chorobie albo przyspieszyć leczenie. Sprawdziłam się pod kątem cukrzycy. Całkiem dobrze się mam, nie grozi mi póki co – mówi Dorota, jedna z uczestniczek akcji.
Akcję wsparły również panie na motocyklach, które co roku organizują zlot MotoCYClovy.
Różowy mecz rozegrali też koszykarze AMW Arki Gdyni. Na prezentację wyszli oni w różowych koszulkach. W niedzielę, 20 października w Polsat Plus Arenie Gdynia zagrali z wicemistrzem Polski Kingiem Szczecin. Gdyński zespół wygrał 83:79. Przy wejściu do hali na kibiców czekały broszury informacyjne na temat samobadania piersi.
Opublikowano: 20.10.2024 20:15
Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 20.10.2024 20:16
Zmodyfikował: Magdalena Czernek