Aktualności

Dzień Wcześniaka w gdyńskiej Fantazji

W Dniu Wcześniaka w Przedszkolu Fantazja uczestniczyły zarówno dzieci, jak i ich rodzice (fot. Jakub Winiewski)

W Dniu Wcześniaka w Przedszkolu Fantazja uczestniczyły zarówno dzieci, jak i ich rodzice (fot. Jakub Winiewski)

Przedszkole Fantazja (ul. Leona Staniszewskiego 1) po raz kolejny było gospodarzem gdyńskich obchodów przypadającego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka. W ich trakcie rodzice z dziećmi uczestniczyli w licznych grach i zabawach, a także w konsultacjach i zajęciach z personelem medycznym.


Udział w wydarzeniu wzięła Barbara Jaszczołt, dyrektor Przedszkola Fantazja. Placówkę odwiedziły m.in. przedstawicielki „Szpitali Pomorskich”. Otwierając spotkanie, głos zabrały specjalistki ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni: dr Anna Toczyłowska, kierownik Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz Tatiana Wojciechowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa. Spotkanie zdominował charakterystyczny dla tego święta kolor fioletowy, który symbolizuje delikatność i troskę o maluchy.
Widzę tutaj maleńkie dzieci, którymi zaopiekował się system ochrony zdrowia. Są tu dzięki staraniom rodziców, ale też pracowników medycznych. Kto wie, być może są wśród nich przyszli pracownicy ochrony zdrowia – mówiła Tatiana Wojciechowska.

O udziale rodziców w leczeniu oraz lepszemu wspomaganiu oddychania wcześniaków opowiadała dr Anna Toczyłowska.
Nauczyliśmy się ratować coraz mniejsze dzieci, coraz trudniejsze przypadki. Chcemy korzystać ze zdobyczy medycyny nie tylko tradycyjnie, ale też w sposób jak najmniej traumatyczny dla dzieci. W ostatnich latach duży nacisk kładzie się choćby na to, aby wspomaganie oddychania odbywało się nieinwazyjnie i najszybciej jak tylko jest to możliwe – wyjaśniała dr Anna Toczyłowska. ­– Zwracamy też uwagę na obecność rodziców w terapii. Nawet kiedy dzieci są bardzo chore, bardzo małe, bardzo niedojrzałe, staramy się to umożliwić. Mamy do dyspozycji tzw. strefę rodzica, czyli pokój przeznaczony dla mam, które dłużej muszą towarzyszyć dziecku w szpitalu.



Podczas spotkania odbyły się m.in. zajęcia plastyczne, takie jak malowanie twarzy. Zorganizowano także warsztaty muzyczne, które poprowadziła Milena Ciesielska, wokalistka operowa, instruktorka zajęć Pomelody. Był to nie tylko czas zabawy dla najmłodszych, ale również okazja dla rodziców do rozmowy z ekspertami o tym, w jaki sposób wspierać rozwój swoich dzieci.

Oddziały Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka „Szpitali Pomorskich” w Wejherowie i w Gdyni dysponują nowoczesnym sprzętem, takim jak respiratory, inkubatory czy aparaty USG. Dzieci urodzone przedwcześnie w tych placówkach mają także dostęp do Banku Mleka Kobiecego w Gdyni, który wspiera prawidłowy wzrost i rozwój dzieci poprzez zapewnienie im odpowiedniego żywienia w przypadkach, gdy mamy mają niewystarczającą ilość pokarmu.

W 2024 r. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni przyszło na świat dotychczas 169 wcześniaków, podczas gdy w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie urodziło się 179 dzieci przed terminem. Stanowi to około 5% wszystkich urodzeń w „Szpitalach Pomorskich” w skali roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.11.2024 14:34
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.11.2024 19:29
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona