Aktualności

Siła tkwi w różnorodności – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych nr 17 (fot. Magdalena Starnawska)

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych nr 17 (fot. Magdalena Starnawska)

Świadomość i akceptacja to klucz do zrozumienia osób z autyzmem. Odmienny sposób komunikacji, nawiązywania relacji i wyrażania emocji sprawiają, że każda osoba w tym spektrum jest wyjątkowa. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych nr 17 uczniowie obalili mity związane z codziennym funkcjonowaniem osób nieneurotypowych.

Autyzm przejawia się w odmiennym sposobie funkcjonowania. Osoby w spektrum inaczej komunikują się z otoczeniem, wyrażają emocje i nawiązują relacje. Dlatego warto poznać te różnice i zaakceptować odmienność, która czyni te osoby wyjątkowymi. W środę, 2 kwietnia uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 zorganizowali przedstawienie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W wydarzeniu uczestniczyli: wizytator Kuratorium Oświaty Lucyna Choszcz, członek zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP Marcin Wiśniewski, naczelnik Wydziału Edukacji Iwona Tanewska, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Jankowski, a także radne: Anna Szpajer i Monika Strzałkowska oraz lokalni działacze. Natomiast Radę Dzielnicy Witomino reprezentował Łukasz Merchel.
Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice bardzo cieszę się, że mogę być dzisiaj z wami – przyznała Iwona Tanewska, naczelniczka Wydziału Edukacji. – Jesteśmy uśmiechnięci, przyjaźnie nastawieni i to jest najważniejsze. Życzę, aby ten dzisiejszy dzień był wyjątkowy i radosny. Wszystkiego dobrego.

Podczas wydarzenia uczniowie obalili mity związane z autyzmem. Przypomnieli, że nie jest to choroba psychiczna, a odmienny sposób funkcjonowania mózgu, który wpływa na rozwój i zachowanie. Przyczyny powstawania nie są w pełni znane. Eksperci jednak uważają, że duży wpływ na pojawienie się schorzenia mają: genetyka i czynniki środowiskowe. Podczas wydarzenia nie zabrakło wyjątkowej oprawy artystycznej – były pokazy tańca i występy wokalne. Wspólne spotkanie było okazją do integracji i zrozumienia osób nieneurotypowych.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Kampania zwiększa wrażliwość społeczeństwa na odmienność i indywidualność. Akcja przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych i przeciwdziałania dyskryminacji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona