Aktualności

#wGdyni poznaliśmy najlepszych geografów w Polsce

Na zdjęciu grupa 25 osób w auli III LO, w tle niebieskie kotary, flaga Gdyni

Laureaci 48 Olimpiady Geograficznej // fot. III LO

Pytania były niełatwe. Młodzi musieli wykazać się znajomością nie tylko wiedzy stricte geograficznej ale także historycznej czy politologicznej. Na teście np. wskazywali miejscowości leżące blisko początków czy końców takich obiektów jak Autostrada Bursztynowa czy Rurociąg „Przyjaźń”. Po etapie pisemnym 25 osób z najlepszymi wynikami przeszło do etapu ustnego.


 
Od 21 do 24 kwietnia w Gdyni gościli najlepsi młodzi geografowie w Polsce. Finał Olimpiady Geograficznej odbył się w III LO. Oprócz zmagań na młodych naukowców czekało sporo atrakcji połączonych ze zdobywaniem wiedzy. W ramach zajęć odbył się rejs statkiem po gdyńskim porcie oraz całodniowa wycieczka geograficzna po terenie Kosakowa i Gdyni zakończona warsztatami geologicznymi przy brzegu klifowym Kępy Redłowskiej. W godzinach wieczornych przez trzy dni trwania Olimpiady w auli gdyńskiej Trójki zawodnicy oraz ich opiekunowie - nauczyciele brali udział w licznych wykładach z zakresu: geografii, geologii, klimatologii, urbanistyki, architektury, a także wykorzystania najnowocześniejszych technologii w badaniach geograficznych oraz nauczaniu geografii w szkołach różnego typu. Zdjęcia z tych wydarzeń udostępniono m.in. na stronie facebook Olimpiady Geograficznej.
 
- Gratuluję wszystkim uczestnikom tych zmagań. Już samo przejście do etapu finałowego jest wielkim sukcesem. Wasza wiedza jest unikatowa, a Wasz pęd do nauki godny naśladowania. Cieszę się, że przy okazji olimpiady mieliście okazję poznać nasze miasto. Trzymam kciuki za kolejne Wasze sukcesy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Jury zawodów tworzyli wybitni naukowcy, m.in. z: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk. Podczas gali finałowej Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP zwrócił się do uczniów również po kaszubsku i śląsku.
 
- Z całkiygo serca winszuja wom pierońsko dobrych wyników – gratulował dyrektor Kosakowski w języku śląskim, dodając, że w przyszłym roku uczniowie spotykają się w Katowicach.

Dodajmy, że profesor Kosakowski jest zdobywcą tytułu finalisty III edycji tejże olimpiady z 1977 roku.

- Gdyńskie III LO jest tą szkołą, która potrafi wykorzystać swój potencjał, lokalizację a jednocześnie szukać innowacyjnych rozwiązań w nauczaniu. Teraz stała się areną zmagań młodych geografów, i mam nadzieję, zainspiruje ich do zdobywania dalszej wiedzy i szukania nowych rozwiązań starych problemów. Z całego serca gratuluję i trzymam za Was kciuki – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Tytuł laureata uzyskało 25 osób, które dostały się do ustnej części finału. Zwycięzcą tegorocznej Olimpiady został Piotr Zatwarnicki z Publicznego LO nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu, który uzyskał 137,5 pkt. Drugie miejsce zajął Krzysztof Stasiak - Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie, a trzecie Wojciech Guranowski - I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. W pierwszej dziesiątce, na miejscu szóstym uplasował się uczeń I klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP Adam Grzyb. Zakwalifikował się tym samym na obóz naukowy dla 10 geografów mający wyłonić reprezentację Polski na XVIII Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną w Paryżu oraz na VIII Bałtycką Olimpiadę Geograficzną w Kownie.
 
- Naprawdę miło było spotkać się z tak młodymi, a jednocześnie już tak utytułowanymi uczniami z całej Polski. Gratuluję Wam wszystkim, a dziesięciu najlepszym uczniom życzę powodzenia w kolejnych zawodach. Gdynia jest zdecydowanie miastem, w którym panuje dobry klimat do nauki, a jak widać do nauki geografii tym bardziej – mówi z uśmiechem Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
Nagrody najlepszym olimpijczykom wręczali m.in.: Małgorzata Bielang - Pomorski Kurator Oświaty (Nagroda im. Prof. Krystyny Tomaszewskiej - znakomitej nauczycielki geografii, uczyła m.in. w III LO w Gdyni - dla najlepszego laureata z Pomorza), Joanna Zielińska - Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni (Nagroda Prezydenta Gdyni dla zdobywcy I miejsca). Trzech najlepszych geografów otrzymało specjalne nagrody od Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego. Nagrodę im. Prof. Krystyny Tomczyk (wybitnej nauczycielki geografii w VI LO w Gdyni) dla najlepszej laureatki otrzymała Anna Zientek z VIII LO w Poznaniu. Nagrodę wręczyła Pani Ewa Śliwińska - dyrektor VI LO w Gdyni. Nagroda im. Swena Norwisza dla najmłodszego uczestnika Olimpiady przypadła w udziale Janowi Strzeleckiemu z I klasy XIV LO w Warszawie. Nagrodę tę wręczyli Państwo Grażyna i Krystian Norwiszowie, których Fundacja im. Swena Norwisza przez ponad 20 lat wspierała najlepszych geografów - uczniów III LO fundując m.in. każdego roku Stypendium Swendroma upamiętniające ich tragicznie zmarłego syna - przed laty ucznia III LO w Gdyni i uczestnika olimpiad geograficznych. Zawodom finałowym kibicowali także naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni - Krystyna Przyborowska i dyrektor Kuratorium Oświaty - dr Jerzy Wiśniewski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.04.2022 10:02
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.04.2022 12:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona