Aktualności

Tysiąc chętnych na zajęcia Młodzieżowego Domu Kultury

W MDK-u prowadzone jest ponad 30 różnych zajęć, często w kilku grupach wiekowych. Tutaj podczas zajęć o wodzie

W MDK-u prowadzone jest ponad 30 różnych zajęć, często w kilku grupach wiekowych. Tutaj podczas zajęć o wodzie "Klub Małolata" // fot. MDK

W ubiegłym roku na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni chętnych było 1300 osób – dzieci i młodzieży. W tym roku jest podobnie. Co stoi za sukcesem tej placówki?


Młodzieżowy Dom Kultury to instytucja, która działa w Gdyni od lat pięćdziesiątych. Gdynianie od lat zjawiają się chętnie w gościnnych progach instytucji. Z podopiecznych stają się absolwentami, potem rodzicami kolejnych uczestników zajęć MDK-u, a nawet nauczycielami. Na swojej stronie internetowej pracownicy przytaczają słowa Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, który doskonale podsumowuje tą międzypokoleniową społeczność budowaną wokół placówki: „Nie ma chyba w Gdyni rodziny, która nie miałaby nic wspólnego z MDK”.
 
- Rozwijanie zainteresowań naszych dzieci to bardzo ważna kwestia - nie dla nas rodziców, ale dla nich – młodych ludzi. To moment, w którym mogą podjąć decyzję, pokazać co ich interesuje. My nie musimy być zawsze zadowoleni z ich wyborów, ale za to gwarantuję, że będziemy dumni z ich osiągnięć. Cieszę się, że widzę tak bogatą ofertę zajęć w naszym MDK-u, a jeszcze bardziej cieszy mnie zainteresowanie młodych ludzi. To sukces zespołu placówki ale i pokoleń gdynian, którzy budowali atmosferę tego miejsca – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Instytucja zatrudnia 39 nauczycieli, prowadzone są zajęcia z ponad 30 różnych dziedzin, często dla kilku grup wiekowych.
 
- Te najpopularniejsze to plastyczne, taneczne i wokalne – wyjaśnia Joanna Tojza-Dąbrowska, wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. - Wśród propozycji można znaleźć także zupełnie niebanalne zajęcia. Jest tu bowiem pracownia szycia i projektowania mody, są warsztaty modelarskie, teatralne, stepu amerykańskiego, można zająć się lepieniem z gliny czy tkactwem.
 
Od niedawna funkcjonuje w MDK-u także nauka gry na perkusji. 

– Jesteśmy w trakcie procedur związanych z rekrutacją do naszych pracowni. Nabór jest już zamknięty a 11 maja pojawią się listy przyjętych - wyjaśnia wicedyrektorka placówki i jak dodaje, do placówki wnioski na rok szkolny 2022/ 2023 złożyło przynajmniej 1000 młodych ludzi.
 
Na pytanie skąd tak duże zainteresowanie zespół placówki przyznaje, że składa się na to kilka elementów. Przede wszystkim profesjonalne, świetnie przygotowane grono pedagogiczne tej placówki. Oprócz tego starsze rodzeństwo przyprowadza młodsze, absolwenci swoje dzieci. Nie bez znaczenia są występy podopiecznych w telewizyjnych programach jak The Voice Kids, ale też na lokalnych scenach. Młodzi uczestniczyli w Jarmarku Bożonarodzeniowym, w wakacje można ich podziwiać podczas imprez plenerowych, organizowane są też przez placówkę najróżniejsze konkursy. I tutaj trzeba wspomnieć o Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Gdynia Open czy Międzynarodowym Festiwalu Gimnastyczno–Tanecznym. Nie brakuje konkursów plastycznych o zasięgu ogólnopolskim. Do tego dochodzą sukcesy szachistów, i wiele sukcesów podopiecznych w dziedzinach, które szlifują w MDK-u.
 
O ile rekrutacja jest w tej chwili zakończona to może jeszcze pojawić się szansa na przyjęcie na zajęcia.

– Od połowy sierpnia, w ramach rekrutacji uzupełniającej, będziemy informować o wolnych miejscach w danych grupach. Często pojawiają się one także podczas roku szkolnego bo zdarza się, że dzieciom zajęcia kolidują z planem lekcji – wyjaśnia Joanna Tojza-Dąbrowska, wicedyrektorka MDK-u.
 
Informacji o działaniach placówki należy szukać na stronie www lub profilu w social mediach.

ikona