Aktualności

Szkolny Budżet Obywatelski – młodzi decydują

Szkolny korytarz, po lewej stoi stół przy którym plecami do ściany siedzi dwoje uczniów, dziewczyna z długimi włosami i chłopak w okularach. Przed stołem stoi młodsza dziewczynka pobierająca kartę wyborczą. W tle przeźroczysta urna wyborcza i dalej czarna kabina do głosowania.

W SP 34 odbyło się głosowanie w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Każdy uczeń miał jeden głos i mógł brać udział w tajnym głosowaniu // fot. SP 34

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 34 im. Leonida Teligi zaproponowała inicjatywę Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Młodzi właśnie wybrali w drodze głosowania projekty do realizacji.


 
Przypomnijmy, że w wielu naszych szkołach realizowane są inwestycje i zakupy, których bezpośrednimi inicjatorami są dzieci. Tak było np. w Szkole Podstawowej nr 45 gdzie dzieci wygrywając konkursy zebrały ponad 6 tysięcy złotych na stworzenie ich marzenia – pokoju ciszy. Inicjatywy budżetów szkolnych pojawiły się też w Szkole Podstawowej nr 31 oraz X Liceum Ogólnokształcącym w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii”.
 
- Idea możliwości decydowania o swoim otoczeniu często pochodzi od samych uczniów. To pokazuje, że nasi najmłodsi obywatele doskonale znają lekcję dotyczącą partycypacji społecznej a przy okazji uczymy ich odpowiedzialności za wspólne otoczenie. Dzięki takim inicjatywom poznajemy potrzeby młodych, ale też włączamy ich od najmłodszych lat w mechanizmy działania demokracji obywatelskiej. To bardzo cenne doświadczenie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Kolejną szkołą, która daje możliwość decydowania swoim uczniom o najbliższym otoczeniu jest Szkoła Podstawowa nr 34 z oddziałami integracyjnymi im. Leonida Teligi. To druga edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w tej placówce. Młodzi na swoje pomysły dostali 5 tysięcy złotych.
 
 – Inicjatywa stworzenia tego budżetu tak naprawdę pochodzi od Rady Rodziców. To właśnie oni w ubiegłym roku szkolnym zainicjowali pierwszą edycję. Niestety okazało się, że pierwszy projekt, który wygrał nie może zostać zrealizowany ze względu na zbyt wysokie koszty. Dlatego projekt zmodyfikowano – relacjonuje Mariusz Żelechowski, dyrektor SP 34.
 
W poprzedniej edycji wygrał szkolny radiowęzeł, ale niestety okazało się, że finansowe możliwości budżetu nie udźwigną takiej inwestycji. Zrealizowano więc tylko drugi zwycięski projekt - zakupiono więc pufy na korytarze i do sal, na których uczniowie mogą posiedzieć podczas przerw. Dlatego w tym roku projekty przechodziły wstępną weryfikację. W finałowym głosowaniu młodzi mieli do wyboru zakupy gofrownicy, stołów do wypoczynku, zegarów, gier stołowych i podłogowych czy stworzenie korytarza zabaw. Ostatecznie zwyciężył pomysł zakupienia dużej profesjonalnej gofrownicy do kuchni (uzyskał 195 głosów) oraz zakup zegarów, które pojawią się w pomieszczeniach szkoły. W wyborach wzięło udział 430 uczniów.
 

- Muszę przyznać, że bardzo miło było patrzeć na zaangażowanie moich uczniów. Przygotowali bogate kampanie wyborcze, właśnie dzięki jednej z nich, prowadzonej przez klasę VIII, w szkole pojawią się zegary. Wybory naszej młodzieży potraktowaliśmy bardzo poważnie. Każdy nasz uczeń dysponował jednym głosem, a karty do głosowania trafiały do prawdziwej, przezroczystej, wyborczej urny – mówi dyrektor Żelechowski.

Uczniom zapewniono prywatność podczas zaznaczania swoich wyborów. Mieli dwa dni na promowanie swoich inicjatyw, a trzeciego dnia odbywało się tajne głosowanie. Konkurs organizowała Rada Rodziców przy zaangażowaniu dyrekcji oraz pań: Doroty Gołębiewskiej, Doroty Bondarenko, Anny Korwel i Urszuli Dembowskiej. Dyrektor SP 34 przyznaje, że lepszej lekcji demokracji nie mógł sobie wymarzyć.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.04.2022 11:12
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.05.2022 14:02
  • ikonaZmodyfikował: Zuzanna Kasprzyk
ikona