Aktualności

Przyszłość nauki zaczyna się w Gdyni

Dziewczyna z komputerem na tle tablicy

Gdynia chętnie dzieli się doświadczeniami w zakresie nauki przyszłości // fot. Pixabay

Jak uczyć skutecznie? Jak rozwijać kompetencje przyszłości? Na czym ma polegać transformacja cyfrowa szkół? To główne zagadnienia, które poruszano na III Kongresie Kompetencji Przyszłości, który zakończył się właśnie w Tarnowie. Gdynię zaproszono jako eksperta w tej dziedzinie.

Kongres to ogólnopolskie spotkania środowiska zawodowego edukacji cyfrowej, poświęcone diagnozie rozwoju kompetencji cyfrowych w naszym kraju i wspólnym wypracowaniu rekomendacji dla działań władz publicznych na tym polu do 2030. Do udziału w nim zaproszono przedstawicieli środowiska ekspertów i doświadczonych praktyków edukacji cyfrowej: edukatorów, trenerów, nauczycieli, innowatorów edukacyjnych, badaczy, autorów programów edukacyjnych, promotorów edukacji cyfrowej oraz przedstawicieli firm edtech.

- Nasze miasto ma powody do dumy w temacie edukacji i kompetencji cyfrowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, który reprezentował Gdynię na kongresie. - Takie spotkania są niezwykle potrzebne, to platforma wymiany doświadczeń nie tylko teoretycznych, ale przede wszystkim praktycznych, w ramach których możemy niezwykle dużo czerpać od siebie. Przed nami nowe wyzwania, musimy z wiedzą i pewnością siebie patrzeć w przyszłość.
Celem spotkania było przede wszystkim podsumowanie doświadczeń edukacji cyfrowej w Polsce w kontekście ostatnich lat (nie tylko okresu pandemii COVID 19) wraz z prezentacją strategicznych wniosków na przyszłość. Debatowano nad niezbędnymi działaniami władz publicznych na polu rozwoju kompetencji przyszłości oraz zaproponowano nowy model integracji różnorodnych inicjatyw na rzecz modernizacji polskiej edukacji w środowisku cyfrowym. Dokonano także analizy środków finansowych zaplanowanych do wydatkowania w Krajowym Planie Obudowy oraz programach operacyjnych nowej perspektywy budżetowej UE lat 2021-2027 pod kątem wyeliminowania błędów i ograniczenia nieskuteczności, z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 2014-2020.

Wśród głównych bloków programowych, nad którymi debatowano znalazły się m.in.:
  • POLSKI KRAJOBRAZ KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI - sesja poświęcona diagnozie rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce oraz prezentacji wniosków z badań naukowych nad różnorodnymi aspektami edukacji cyfrowej, jakie przeprowadzono w Polsce od marca 2019 roku;
  • KOMPETENCJE DLA ROZWOJU 4.0 – DEFICYTY, POTRZEBY, PLANY sesja poświęcona działaniom, jakie należy podjąć w oświacie K12 i na poziomie studiów wyższych, by przygotować młodych ludzi do pracy w Gospodarce 4.0 i w otoczeniu zaawansowanych rozwiązań cyfrowych (m.in. Sztuczna Inteligencja, blockchain, Wirtualna/Rozszerzona Rzeczywistość, druk 3D);
  • TRANSFORMACJA CYFROWA SZKÓŁ K12 – POTRZEBA ROZWIĄZAŃ SYSTEMOWYCH – sesja na temat potrzeby stworzenia modelu systemowej transformacji cyfrowej szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który będzie wdrażany w placówkach z wykorzystaniem środków unijnej perspektywy finansowej 2021-2017;
  • INWESTYCJE W KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI DO ROKU 2027: PRIORYTETY I ŹRÓDŁA - sesja poświęcona multi-programowemu finansowaniu projektów edukacji cyfrowej ze środków Krajowego Programu Odbudowy, a  także programów Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Cyfrowego.

W kongresie udział wzięli m.in.: Justyna Orłowska – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, Janusz Cieszyński – Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Witold Kołodziejski - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prof. dr hab. Grzegorz Mazurek – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. dr hab. Jacek Pyżalski - Profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katarzyna Nosalska – dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego KPRM, Wojciech Szajnar – dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Agata Łuczyńska - prezes Fundacji Szkoła z Klasą, Dr Józef Orzeł - Przewodniczący Rady do spraw Cyfryzacji i Piotr Krasuski - Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona