Aktualności

Ponad 20 lat wspierają nauczycieli dzieci niezwykłych

Przy pulpicie stoi Katarzyna Rogowiec, z tyłu na ekranie rzutnika wyświetla się prezentacja z jej zdjęciem

Jedną z gości tegorocznej konferencji była Katarzyna Rogowiec - paraolimpijka i założycielka Fundacji "Avanti" // fot. SP 34

Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi od wielu lat wspiera dzieci z niepełnosprawnościami. Po raz dwudziesty pierwszy wsparła też nauczycieli pracujących z naszymi niezwykłymi uczniami.


XXI Konferencja „Metody i formy pracy z uczniami niepełnosprawnymi w klasie integracyjnej” odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Za jej organizacją stoi grono pedagogiczne SP 34, a przede wszystkim Agnieszka Stefańska, nauczyciel wspomagający w klasach integracyjnych. Konferencję przez wiele lat organizowała również Izabela Zaworska, obecnie wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 im. Leonida Teligi.
 
- Wymiana doświadczeń, poszukiwanie nowych możliwości, współpraca całego środowiska w zakresie nauki dzieci z niepełnosprawnościami pozwala nam od lat rozwijać w Gdyni kolejne rozwiązania służące naszym niezwykłym uczniom. W Gdyni każdemu dajemy szansę rozwinąć żagle. Nie byłoby to możliwe bez osób, które angażują się w edukację dzieci z niepełnosprawnościami tak jak grono pedagogiczne SP34 – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
W SP 34 funkcjonuje 16 oddziałów integracyjnych, uczęszcza do nich 42 uczniów z niepełnosprawnościami. Autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, niedowidzenie, niedosłyszenie – to tylko część wyzwań, z którymi mierzymy się nie tylko w tej jednej szkole i nie tylko w Gdyni.
 
- Każdy z nauczycieli tak naprawdę indywidualnie decyduje jakimi metodami uczy swoich podopiecznych. W pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami szukamy różnych metod nauczania. Mamy swoje ulubione, sprawdzone, w których czujemy się pewnie, ale trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby edukacyjne, inna jest jego sfera najbliższego rozwoju i od tego zależy, jak będziemy go w tym rozwoju wspierać. Ja ze swojego doświadczenia, pracując w oddziale przedszkolnym, widzę, że to dzieci często prowadzą nas i pokazują, jaką drogę najlepiej wybrać – mówi Agnieszka Stefańska, nauczycielka z SP nr 34 i dodaje, że wiele z tych metod można wykorzystać w pracy z dziećmi normatywnymi. Jak wyjaśnia konferencja pozwala na wymianę informacji, pomysłów ale ma też bardzo ważny aspekt. - Spotykamy się z niezwykłymi ludźmi. Na co dzień pracujemy z dziećmi, starszymi, młodszymi. Ale pokazywanie tych, którzy już tą swoją edukacyjną drogę przeszli bardzo poszerza spojrzenie nas wszystkich, na rolę edukacji w życiu osób z niepełnosprawnościami. Pracujemy z maleńką istotą, która w przyszłości będzie z nami tworzyć społeczeństwo. Czasem jest ciężko, trudno, ale to olbrzymia motywacja widzieć dorosłą osobę, która mimo swojej niepełnosprawności trafiła na takie otoczenie które pozwoliło jej się rozwijać, osiągać sukcesy i po prostu być pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.
 
Podczas konferencji mogliśmy zobaczyć kilka różnych wystąpień. Inspirujących, motywujących, pokazujących zagadnienie edukacji naszych niezwykłych dzieci z różnych punktów widzenia. Ze swoimi prelekcjami wystąpili:
 
Katarzyna Rogowiec - paraolimpijka i założycielka Fundacji "Avanti" pokazała na przykładzie swoich doświadczeń, że "niemożliwe nie istnieje".
 
Genowefa Rozborska i Mariusz Rozborski, matka i syn, podzielili się swoimi doświadczeniami z perspektywy osoby z niepełnosprawnością i jego rodzica, a także opowiedzieli o działalności Fundacji "Prosto z serca" i dalszych planach.
 
Iwona Różeńska-Simon - współzałożycielka Fundacji wspieranie rozwoju "Ja Też" przybliżyła metodę pracy, w zakresie poszerzania kompetencji matematycznych, z podopiecznymi, jaką jest Numicon.
 
Anika Rojek - psycholog, która mówiła o tym, jak ważne w życiu jest zadbanie o własny dobrostan, aby móc innym dawać z siebie i tworzyć rozwijające relacje.
 
Konferencja od lat objęta jest patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz patronatem wiceprezydenta Miasta Gdyni Bartosza Bartoszewicza. Jednym z gości tegorocznego wydarzenia była wizytator z gdańskiego Kuratorium Oświaty - Danuta Gimińska, która od początku budowała integrację w SP 34, a także współorganizowała pierwsze spotkania, które później przerodziły się w konferencję. Organizację konferencji wsparł finansowo Urząd Miasta Gdyni.
 
Dodajmy, że wspomniana SP 34, jako jedna z trzech podstawówek w mieście, realizuje również spory ogólnopolski projekt „Dostępnej Szkoły”, o którym przeczytamy w artykule: „Szkoły bardziej dostępne #wGdyni”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.05.2022 12:00
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.05.2022 12:23
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona