Aktualności

Nasi uczniowie pokazali naturę bez granic

W Puszczy Rominckiej żyją rysie, o których ochronę apelowała w swojej pracy Agata Studzińska ze Szkoły Podstawowej numer 37 w Gdyni // fot. Zuzanna Kasprzyk.

W Puszczy Rominckiej żyją rysie, o których ochronę apelowała w swojej pracy Agata Studzińska ze Szkoły Podstawowej numer 37 w Gdyni // fot. Zuzanna Kasprzyk.

Trwający pół roku międzynarodowy konkurs „Natura bez granic” zwraca uwagę na konieczność ochrony transgranicznych obszarów natury. Wzięli w nim udział również uczniowie gdyńskich szkół. W kategorii plakat zwyciężyła Agata Studzińska ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni.


– W Gdyni wciąż stwarzamy uczniom dodatkowe możliwości edukacyjne i wysoką jakość kształcenia. Jedną z nich są projekty międzynarodowe, a więc przedsięwzięcia związane z nauką poza murami szkoły, rozwijaniem swoich zainteresowań, pracą w zespołach projektowych i współpracą międzynarodową. Gdyńskie szkoły nieprzerwanie realizują takie projekty z partnerami zagranicznymi i chętnie uczestniczą w różnych konkursach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Teraz nasz Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych wspólnie z rosyjskim partnerem dał gdyńskiej młodzieży doskonałą okazję do sprawdzenia się i poszerzenia swoich horyzontów. Przyroda nie zna granic, więc uczniowie pokazali, że kreatywność młodych gdynian jest nieograniczona. Doceniło to jury konkursu. Bardzo się cieszę, że wśród zwycięzców są gdyńscy uczniowie. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom.
Konkurs „Natura bez granic” to wydarzenie w ramach rosyjsko-polskiego projektu. Skierowany był do młodych ludzi obu krajów, a jego celem było zwrócenie uwagi na konieczność ochrony transgranicznych obszarów natury, czyli takich które znajdują się na terytorium sąsiadujących krajów. Do uczestnictwa zaproszono uczniów z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ich prace dotyczyły obiektów przyrodniczych m.in. takich jak Mierzeja Wiślana, rzeka Węgorapa czy Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
 
Młodzi  zgłaszali swoje projekty w dwóch kategoriach – krótki film i plakat. 58 dzieci z Rosji i Polski zobrazowało swoją miłość do przyrody przygotowując 62 konkursowe prace: 17 filmów i 45 plakatów. Najmłodsza uczestniczka z Polski miała 11 lat, z Rosji – 12 lat, a najstarszy uczestnik – 23 lata. Zwycięzców w obu kategoriach wyłaniano po stronie polskiej i rosyjskiej.
 
W kategorii krótki film zwyciężyli 16-letni Maksymilian Pyzio z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku oraz 12-letnia Jadwiga Leśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku. W kategorii plakat nagrodzone zostały Agata Studzińska (12 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni oraz Natalia Fiedorowicz (11 lat) ze Szkoły Podstawowej w Dywitach.

 Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”, współorganizator konkursu, zdecydowała, by spośród 34 nadesłanych prac polskich uczestników wyróżnić kilka innych poza nagrodzonymi. 15-letni Olaf Kosela z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie dostał wyróżnienie za film „Łyniane lustro”, natomiast w kategorii plakat wyróżniono prace następujących uczniów:
- Oliwia Mohyła (16 lat)  – Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni,          
- Tomasz Sikora (19 lat) – Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni,           
- Marianna Domaradzka (14 lat) –  Szkoła Podstawowa nr 18 w Gdyni,
- Amelia Mielewczyk  (19 lat) – Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni,           
- Emilia Witkiewicz (13 lat) – Zespół Placówek Specjalnych przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu dziecięcym w Olsztynie,      
- Jakub Hinc (19 lat)  – Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni,
- Anna Hildebrant (17 lat) –  Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni.
 
 
Zwycięzcy zostali wyłonieni przez ekspertów partnerów konkursu. W Rosji był to Kaliningradzki Obwodowy Ośrodek Ekologii, Historii Lokalnej i Turystyki dla Dzieci i Młodzieży, a w Polsce – Wyższa Szkoła Ekologiczno-Transportowa w Gdyni. W polskim jury zasiedli:
Ewa Świderska-Mądry – pedagog w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, architekt, malarka, członkini wielu stowarzyszeń artystów w województwie pomorskim.
Maja Krempeć – artystka i filmowiec, absolwentka szkoły filmowej PWSFTViT w Łodzi oraz wydziału sztuki na UWM w Olsztynie.
Bartosz Cirut – artysta grafik, właściciel Agencji Reklamowej CIRUT Design w Olsztynie.
Daria Wyszyńska – pedagog na kierunku architektura krajobrazu w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, absolwentka wydziału architektury Politechniki Gdańskiej.
Wioletta Sokół – prawniczka, w latach 1990-2010 dyplomata w Kaliningradzie i w Moskwie, obecnie koordynuje działalność Instytutu Współpracy Regionalnej i Transgranicznej w Elblągu.
 
Więcej informacji o projekcie, jego partnerach i finansowaniu można znaleźć na stronie Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.10.2021 15:40
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2021 20:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona