Aktualności

Miejsca w podstawówkach dla wszystkich chętnych

Dzieci z nauczycielką w czasie lekcji

Dzieci z Ukrainy w Szkole Podstawowej nr 21 // fot. Filip Śmigielski

Każde dziecko, które mieszka w Gdyni ma zagwarantowane miejsce w szkole podstawowej w swoim rejonie. Zasada jest jest identyczna dla wszystkich uczniów – zarówno polskich jak i ukraińskich. Rekrutacja bez rejonizacji odbywa się jedynie do szkół z oddziałami dwujęzycznymi, sportowymi oraz klas przygotowawczych, ale te ostatnie nie mają już wolnych miejsc.


Rozpoczęła się rekrutacja do szkół podstawowych na rok 2022/2023. Zgodnie z przepisami, naukę w pierwszej klasie rozpoczynają dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą siedem lat. Do szkoły mogą iść również dzieci sześcioletnie, pod warunkiem, że zrealizowały już obowiązkowy program wychowania przedszkolnego dla sześciolatków.
W Gdyni rekrutacja odbywa się tradycyjnie – wystarczy złożyć wniosek w wybranej placówce. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko uczyło się w innej szkole niż rejonowa, składamy również stosowny załącznik. Warto jednak pamiętać, że dzieci spoza rejonu zostaną przyjęte wyłącznie wtedy, gdy zostaną wolne miejsca.
Mimo, że rekrutacja oficjalnie rozpoczęła się 21 marca, w praktyce w dowolnym czasie w roku można zapisać dziecko do rejonowej szkoły.

- W szkołach podstawowych mają zagwarantowane miejsca wszystkie dzieci z rejonu, niezależnie od pochodzenia czy narodowości - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Nowych uczniów wciąż przybywa, gdyńskie szkoły tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni przyjęły od trzydziestu nawet do sześćdziesięciu chętnych. W większości są to młodzi uchodźcy wojenni z terenu Ukrainy. Procedura w przypadku wszystkich dzieci jest identyczna, stosowne wnioski, również w języku ukraińskim składa się w sekretariacie szkoły. W przypadku dzieci z Ukrainy nie wymagamy świadectw – wiadomo, że nie wszystkim udało się je ze sobą zabrać, wystarczy więc oświadczenie rodziców.

Mimo zwiększenia liczby uczniów, w gdyńskich szkołach nadal są wolne miejsca – wiąże się to z niżem demograficznym, który jest obecny w naszym kraju. Dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym miasto tworzy klasy przygotowawcze – takie, w których najpierw uczą się języka polskiego, aby potem dołączyć do klas tradycyjnych. Są one szczególnie istotne w przypadku rodzin, które decydują się zostać w naszym mieście. Zdecydowana większość uchodźców planuje jednak powrót do swojego kraju.

- Nikt nie wie, kiedy to nastąpi – mówi Eliza Zaborowska-Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18. - W naszej szkole przyjęliśmy w ostatnim czasie 26 nowych uczniów pochodzenia ukraińskiego na wszystkich poziomach nauczania, również w klasach ósmych, jeśli taka była wola rodziców. Staramy się jak najbardziej ułatwić rodzicom kandydatów te procedury, mamy wnioski w języku ukraińskim, podpowiadamy jak je wypełnić. Najważniejsze, aby dzieci z trudnym doświadczeniem jak najszybciej znalazły się pod dobrą opieką.

Gdynia otwiera również klasy przygotowawcze dla ukraińskich uczniów, aktualnie działają one dwóch szkołach: Szkole Podstawowej nr 26, która ma długą tradycję kształcenia dzieci z doświadczeniem migracyjnym, i w Szkole Podstawowej nr 21.

  • ikonaOpublikowano: 23.03.2022 08:50
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2022 12:14
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona