Aktualności

Laureaci „Odkryć” będą testować pomysł na Spitsbergenie

Portrety trzech uczniów trzeciego liceum ogólnokształcącego, na białym tle przycięte w kształt plastra miodu.

Zespół z III LO został laureatem konkursu "Odkrycia" - od lewej Bartosz Kostarczyk, Jan Łubiński i Robert Miśkiewicz. Panowie na konkurs przygotowali Extreme Box // fot. materiały organizatora

Finały Konkursu „Odkrycia”, które są polską edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS odbyły się na początku kwietnia. Wśród laureatów nie mogło zabraknąć uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.


„Odkrycia” to niezwykły konkurs, polska edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), największego i najważniejszego konkursu uczniowskich prac badawczych w Europie, organizowanego  przez Komisję Europejską od 1989 roku. Skierowany jest do młodych badaczy, a bycie jego laureatem niejednokrotnie otwiera drzwi do wielkiej kariery. Zmagania składają się z dwóch etapów: eliminacji krajowych, odbywających się  co roku wiosną, oraz finałów międzynarodowych, organizowanych jesienią, każdego roku w innym europejskim mieście.
 
- Serdecznie gratuluję laureatom tego konkursu. Dysponujecie nie tylko olbrzymią wiedzą, ale i umiejętnością wykorzystania jej w praktyce. Patrząc na ilość i jakość projektów badawczych powstających w naszych szkołach jestem przekonany o bezpiecznej przyszłości naszego miasta. Jestem pewien, że jeszcze nie raz zostaniemy zaskoczeni przez gdyńskich uczniów ich osiągnięciami i pomysłami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Na początku kwietnia poznaliśmy grono laureatów krajowej edycji konkursu. To autorzy 18 prac i projektów naukowych – 27 młodych naukowców, którzy wiedzeni ciekawością świata i pasją przygotowali oraz opisali badania z tak odległych od siebie dziedzin, jak matematyka i biologia, chemia i nauki społeczne, informatyka i środowisko. Ich projekty są naprawdę wyjątkowe – i tak np. licealistka z Łodzi przeprowadziła badania: „Wpływ mutacji w genie TP53 na przeżywalność chorych na nowotwory płuc, jelita grubego, trzustki i piersi”, a jej koleżanka z Elbląga zajęła się zagadnieniem: „Charakterystyki preferencji penetrowania pożytku w zależności od jego zróżnicowania gatunkowego przez wybranych przedstawicieli rzędów błonkoskrzydłych, muchówek, chrząszczy i motyli w kontekście działań rewitalizacyjnych przestrzeni zieleni miast i pól uprawnych”. Jak widać te projekty badawcze to użyteczne w wielu dziedzinach zagadnienia.
 
Na liście laureatów jest również trzyosobowy zespół z gdyńskiej Trójki. Ten zespół to uczniowie: Bartosz Kostarczyk (mieszkaniec Gdańska), Jan Łubiński (mieszkaniec Gdyni) oraz Robert Miśkiewicz (z Emilianowa w województwie warmińsko-mazurskim), którzy zaprojektowali i wykonali ExtremeBox. Bartosz jest uczniem klasy III matematyczno-informatycznej, a Jan i Robert są uczniami klasy III matematyczno-fizycznej. Opiekę nad projektem uczniów sprawują: Jakub Zdroik, dr Adam Nawrot i Anna Rzepa.
 
ExtremeBox to projekt rozpoczęty na potrzeby pomiarów parametrów geofizycznych, w tym meteorologicznych, które są prowadzone w miejscach trudno dostępnych lub nieosiągalnych dla konwencjonalnych stacji. Celem jest stworzenie wielofunkcyjnego systemu pomiarowego, używanego w warunkach ekstremalnych, działającego autonomicznie i przez jak najdłuższy czas. Wieloletnia współpraca z polskimi polarnikami, w tym z panem dr. Adamem Nawrotem, zwróciła uwagę na problemy z pozyskiwaniem danych z długoterminowych obserwacji środowiska przyrodniczego w trudnodostępnym terenie. Docelowe miejsce testowania to wyspa Spitsbergen. Po udanych testach na Spitsbergenie planowane jest przetestowanie systemu na Antarktydzie Wschodniej – tak młodzi badacze opisują swój projekt - Prototyp wynalazku jest już po pierwszych testach, które odbywały się na biegunie południowym na terenie Stacji im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.
 
Szersze opisy wszystkich projektów można przeczytać w materiałach online przygotowanych przez organizatora konkursu, czyli Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

  • ikonaOpublikowano: 15.04.2022 09:12
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2022 09:29
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona