Aktualności

Kiedy ogród ma działanie terapeutyczne

Kadr z

Kadr z "Poradnika młodego ogrodnika". Pierwszy odcinek podpowiada jak przygotować kiełki // fot. SOSW nr 1

Gdynia jest bardzo zielonym miastem. Nie tylko staramy się dbać o istniejącą zieleń, ale pojawiają się także nowe miejsca nasadzeń. Z uroków zielonych przestrzeni korzystają również podopieczni gdyńskich placówek oświatowych.

 
Lasy i tereny zielone stanowią ponad połowę powierzchni Gdyni. Choć skala ta może wydawać się duża, miasto wciąż rozwija swoją strategię, by zapewnić wszystkim mieszkańcom jak najlepszy dostęp do terenów rekreacyjnych. Przyjazne tereny publiczne w gdyńskich dzielnicach i ekologiczne projekty zwiększające jakość życia to jeden z priorytetów samorządu. Pisaliśmy już o kilku zielonych rozwiązaniach funkcjonujących przy gdyńskich szkołach i przedszkolach. Przykładem niech będzie pierwszy otwarty ogród społeczny, który powstał przy SP23 na Wzgórzu św. Maksymiliana. Natomiast w oksywskim Przedszkolu nr 11 „Pod Kasztanami” dzieci mają okazję korzystać z ogrodu – placu zabaw.
 
- Szkolne ogrody to nie tylko dekoracje do szkolnych murów ale miejsca spotkań i zabawy dzieci i młodzieży. Cieszę się, że coraz więcej szkół stara się przygotować tą przestrzeń, aby była bardziej funkcjonalna i dodatkowo spełniała cele edukacyjne, czy jak w przypadku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 – terapeutyczne. Nie sposób przecenić inicjatyw związanych z pielęgnacją zieleni przez najmłodszych. To nie tylko kreatywne lekcje przyrody i biologii, ale i uczenie odpowiedzialności za nasze otoczenie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Do placówek, które stawiają „na zielone”, należy też Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1. To miejsce niezwykłe, tak jak i uczniowie się w niej uczący. W tej placówce dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, z zaburzeniami sprzężonymi oraz autyzmem, od 3 do 24 roku życia przygotowują się do samodzielnego udziału w życiu społecznym. Szkoła wraz z rozpoczęciem wiosny przystępuje do nowego projektu.
 
- W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni wraz z początkiem wiosny rozpoczynamy przygotowania do nowego projektu - hortiterapii, czyli terapii ogrodem. – relacjonuje Beata Kręciewska, wicedyrektor SOSW nr 1 - Wokół naszego ośrodka mamy piękną zieloną przestrzeń, którą częściowo przeorganizujemy na strefy do pracy z naszymi uczniami w ramach nowej formy terapii. Do udziału zaproszona została cała społeczność ośrodka. Wspólnie zaprojektujemy zewnętrzne stanowiska pracy, rabaty tematyczne, zielników, warzywniaków i innych ciekawych stref np. sensoryczny zagajnik. Od lat mamy również szklarnię. Planujemy z uczniami szkoły przysposabiającej do pracy przejść się po okolicznych ogródkach działkowych i zaprosić doświadczonych ogrodników czy to do pomocy, czy po prostu wsparcia nas rozsadami i odnóżkami.
 
Przy okazji tej ogrodniczej działalności szkoła wpadła na pomysł, aby kręcić proste tutoriale pod nazwą "Poradnik młodego ogrodnika". Na początek uczniowie wdrażają się w hodowlę kiełków. Film pokazuje także, jak łatwo można to zrobić w warunkach domowych. Szkoła planuje posadzić przede wszystkim takie rośliny, które będą mogli pielęgnować uczniowie placówki. Miejsca zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby podopieczni ze specjalnymi potrzebami (np. na wózkach inwalidzkich) również mogli korzystać z uroków hortiterapii.
 
Hortiterapia jest stosunkowo nową dziedziną, coraz częściej polecaną jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. Istotą hortiterapii jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a właściwie – ogrodu i prac ogrodniczych. To swoista forma rehabilitacji psychoruchowej dla osób z niedomaganiami fizycznymi i psychicznymi takimi jak niepełnosprawność ruchowa, upośledzenie umysłowe, zaburzenia rozwojowe a nawet wyalienowanie społeczne.

  • ikonaOpublikowano: 30.03.2022 13:57
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.03.2022 16:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona