Aktualności

Głośmy razem ideę tolerancji

Grupa ubranych ba biało dzieci obok niebieskiej tablicy wyklejonej serduszkami.

Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Dzień Osób Niepełnosprawnych świętują od tygodnia // fot. ZSP nr 2

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdyni dzieci i nauczyciele świętowali go cały tydzień. Dziś na znak solidarności z osobami z niepełnosprawnością wszyscy przyszli ubrani na biało.

Dzieci z niepełnosprawnościami uczą się we wszystkich gdyńskich przedszkolach i szkołach. Część z nich tworzy klasy integracyjne. Niektóre, tak jak Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, w skład którego wchodzi duża Szkoła Podstawowa nr 42, organizują Zespoły ds. Edukacji Włączającej. Wszystko po to, aby dzieciom z trudnościami żyło się łatwiej.
- W gdyńskich szkołach kładziemy bardzo duży nacisk, na to, aby dać równe szanse wszystkim dzieciom, niezależnie do stopnia niepełnosprawności czy pochodzenia - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - To bardzo ważne, ale ogromnie istotna jest również praca ze wszystkimi dziećmi, której celem jest nauka tolerancji i wzmacnianie empatii. Gdynia to miasto otwarte i takich właśnie gdynian chcemy wychować – empatycznych, wrażliwych, otwartych na potrzeby drugiego człowieka. Warto więc organizować takie akcje, nie tylko przez jeden dzień, czy nawet tydzień, ale przez cały rok.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przez cały tydzień wiele się działo. Dzieci ze wszystkich klas od 0 do 8 wzięły m.in. udział w godzinach wychowawczych, według scenariuszy przygotowanych przez nauczycieli wspomagających. Były one okazją do porozmawiania o problemach osób dotkniętych niepełnosprawnością, a także, poprzez ćwiczenia praktycznego działania, próbą doświadczenia, tego jak to jest: nie widzieć, nie słyszeć, czy nie mieć ręki.
- To trudne tematy, jednak uważamy, że należy je poruszać - Agata Lach, przewodnicząca Zespołu ds. Edukacji Włączające - Chcemy kształtować w młodych ludziach postawy empatii i akceptacji wobec osób niepełnosprawnych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niepełnosprawność może spotkać każdego. Po zajęciach uczniowie wszystkich klas przykleją serduszka z hasłami, które wyrażą, jacy są wobec osób niepełnosprawnych! Małe serduszka wypełnią wielkie wspólne serce umieszczone na holu szkoły.

Ponadto dzieci przygotowały kartki i laurki z życzeniami, dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych podopiecznych placówek specjalnych.

- A dziś wszyscy, dzieci i nauczyciele, przyszliśmy do szkoły ubrani na biało – dodaje Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 - To znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi, taki przekaz, że nikt nie jest sam. Chcąc uświadomić dzieciom, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy jeśli tylko bardzo czegoś pragnie, jest w stanie to osiągnąć. Nauczyciele wspomagający przygotowali gazetki ścienne, przybliżające sylwetki sławnych niepełnosprawnych pt. „Super moce”. Mamy nadzieję że wszystkie te działania pomogą nam wzmocnić u naszych uczniów empatię i wychować bardziej wrażliwych ludzi.
Uczniowie tej szkoły chcą swoje przesłanie przekazać dalej, całemu światu. Dlatego wspólnie z Fundacją Ja też, nagrali piosenkę, która mówi o empatii, tolerancji i szacunku - https://www.youtube.com/watch?v=VyYpOMorOkI

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona