Aktualności

Gdyńska Trójka na różowo

Na zdjęciu Bożena Gigoła, dr Joanna Pikie i Zofia Peszel na spotkaniu z uczniami Trójki (fot. z mat. pras. III LO)

Na zdjęciu Bożena Gigoła, dr Joanna Pikie i Zofia Peszel na spotkaniu z uczniami Trójki (fot. z mat. pras. III LO)

W gdyńskiej kampanii profilaktyki raka piersi biorą udział również szkoły. „Razem w walce z rakiem piersi – profilaktyka dla każdego” to tytuł konferencji edukacyjnej dla uczennic i uczniów, która obyła się niedawno w gdyńskiej Trójce.


W ostatnią środę października w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP odbyła się konferencja „Razem w walce z rakiem piersi – profilaktyka dla każdego”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez uczennice i uczniów z klasy matury międzynarodowej oraz biologiczno-chemicznej: Natalię Monkiewicz, Zofię Nowak, Maksymiliana Dobrowolskiego i Franciszka Kuberkę, nad którymi opiekę merytoryczną sprawowała Alicja Nowak – nauczycielka biologii.
Audytorium konferencji stanowiła młodzież z klas i grup, w których przedmiotami kierunkowymi są: biologia i chemia. Zdecydowana większość osób po ukończeniu tych klas kontynuuje swoją edukację na studiach medycznych w Polsce lub poza jej granicami.
Podczas Konferencji, profesjonalnie i bardzo przystępnie, różne aspekty profilaktyki oraz walki ze skutkami raka piersi przedstawiła dr Joanna Pikiel, a dr Michał Lipiec zapoznał młodzież (także w formie dyskusji) z zagrożeniem chorobami wywoływanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Niezwykle cenne i poruszające były wystąpienia reprezentantek Stowarzyszenia Amazonek Gdyńskich: Bożeny Gigoły i Zofii Peszel.
O tym, że diagnoza, choć brzmiąca strasznie, nie jest wyrokiem, świadczy historia Zofii Peszel z Gdyni. Dzięki systematycznym badaniom udało się wykryć zmianę nowotworową w stadium pozwalającym na skuteczne wyleczenie.
Gdynianka od dawna działa w stowarzyszeniu Amazonek, jest wolontariuszką, która wraz z koleżankami odwiedza w szpitalu panie, które są tuż po zabiegu usunięcia nowotworu.
Ja i moje koleżanki po przechorowaniu nowotworu jesteśmy dowodem na to, że przejdziemy leczenie, po czym wracamy do zdrowia i radości. Okres przechodzenia przez chorobę i leczenia jest oczywiście trudny, bo jest chemia do leczenia, naświetlanie i tak dalej, ale potem wszystko się zmienia i odzyskujemy radość. Stąd mój apel do kobiet: badajmy się! Róbmy to po to, by poznać własną pierś, żeby jakąkolwiek zmianę zaważyć, a każda zmiana, którą zaobserwujemy, wymaga konsultacji z lekarzem. Nie bagatelizować, bo często te błahe z pozoru  zmiany przeradzają się w poważne. I nie trzeba się wstydzić u lekarza, nie ma śmiesznych pytań, wszystkie pytania są dobre, gdy zaczynamy chorować – podkreśla Zofia Peszel.
Poruszone podczas konferencji problemy są ważne i dla kobiet, i dla mężczyzn, i dla uczennic, i dla uczniów. Październik to miesiąc poświęcony świadomości raka piersi. Nie ma domowych sposobów na terapię raka piersi, ale odpowiednio wczesna diagnoza daje duże szanse na całkowite wyleczenie choroby. Dlatego właśnie warto skorzystać z okazji, zbadać się i porozmawiać na ten temat z ekspertami.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.11.2024 11:05
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.11.2024 16:13
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także