Aktualności

Gdynianie ekspertami na Kongresie Edukacji Prawnej

Gdyńscy uczniowie podczas Kongresu Edukacji Prawnej // fot. II LO

Gdyńscy uczniowie podczas Kongresu Edukacji Prawnej // fot. II LO

Ważny głos Gdyni na 3. Kongresie Edukacji Prawnej, który miał miejsce w Gdańsku. W debatach z profesjonalistami udział wzięli uczniowie gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi wraz z nauczycielką i dyrektor szkoły.


Kongres Edukacji Prawnej to pierwsze ogólnopolskie forum wymiany poglądów, pomysłów i dobrych praktyk między przedstawicielami środowiska prawniczego a edukacyjnego, w celu znalezienia najlepszych rozwiązań dla powszechnego wprowadzenia elementów wiedzy prawnej do systemu edukacji.
To niezwykle potrzebny kongres na „edukacyjnej” mapie Pomorza – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – Jestem przekonana, że i w tym roku była okazja do wielu owocnych rozmów i poszukiwania najlepszych rozwiązań w obszarze edukacji prawnej. Rzeczywiście, wśród wielu obszarów kształcenia uczennic i uczniów w szkole, niezmiernie ważna jest również praktyczna edukacja prawna na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, która nie pozwoli im być biernymi obserwatorami dzisiejszego świata.
Na Kongresie nasze miasto reprezentowała między innymi, Elżbieta Zaręba, dyrektor II Liceum Ogólnokształcacego z Oddziałami Dwujęzycznymi, które jako jedyne w miescie oferuje klasy edukacji prawnej. W trakcie spotkania w roli eksperta wystąpiła wystąpiła Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka w II LO w Gdyni, koordynatorka projektów prawniczych i międzynarodowych, która brała udział w debacie Dobre praktyki w edukacji prawnej, dzieląc się praktyczną wiedzą i doświadczniem.
- Kongres był wielkim sukcesem, pokazuje jak ważne jest dyskutowanie o edukacji prawnej w obliczu powstania nowego przedmiotu czyli edukacji obywatelskiej. Jak potrzeba nauczycielom wsparcia ze strony fachowców, jak potrzebne są rozwiązania systemowe – podkreśla Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka i koordynatorka projektów prawniczych i międzynarodowych w gdyńskiej „Dwójce" – Prawo obejmuje tak ważne dzisiaj tematy jak cyberbezpieczeństwo, hejt w sieci, a także porostu reguluje stosunki międzyludzkie również pomiędzy nauczycielem a uczniem, rodzicem czy organem zarządzającym. Wszystko to pokazuje jak dużo jest do zrobienia, by każdy miał świadomość swoich praw, ale i obowiązków, rozumiał porządek prawny, dokonywał mądrych wyborów, rozumiał na czym polega trójpodział władzy czy porządek prawny. Jak i po co działają instytucje państwowe takie jak trybunał konstytucyjny i co z tego wynika dla obywateli.

Nie zabrakło również głosu naszych uczniów w panelu dyskusyjnym „Walka z hejtem w szkole” brał udział Marcel Podgórny, uczeń II LO,  członek Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka oraz przedstawiciel Rady przy Zespole ds. Etyki badań społecznych z udziałem dzieci w Polsce.
Gośćmi tegorocznego Kongresu byli m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska i Marcin Kruszewski, twórca największego profilu prawniczego w Polsce, na którym codziennie opowiada o prawach.

Kongres już po raz trzeci organizowały: Fundacja Teneo, Krajowa Izba Radców Prawnych oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, w murach Uniwersytetu Gdańskiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.11.2024 13:36
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.11.2024 08:11
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona