Aktualności

Gdynia wśród europejskich miast walczących z cyberprzemocą

Gdynia, reprezentując Polskę, wzięła udział w konferencji najlepszych praktyk w dziedzinie zapobiegania przestępczości // fot. Kamil Złoch

Gdynia, reprezentując Polskę, wzięła udział w konferencji najlepszych praktyk w dziedzinie zapobiegania przestępczości // fot. Kamil Złoch

Gdynia reprezentowała Polskę w konkursie „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości” (ECPA), organizowanym przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN). Wzięła również udział w konferencji najlepszych praktyk w tym zakresie.


Na temat mowy nienawiści, cyfrowego spektrum zastraszania i metod na bezpieczeństwo w sieci oraz jak zapobiegać przestępczości rozmawiali wczoraj europejscy eksperci, z takich krajów jak m.in. Czechy, Niemcy, Irlandia, Litwa, Belgia, Estonia, Finlandia, Szwecja czy Francja.

Polskę reprezentował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Nasze miasto jako jedno z pierwszych w kraju zmierzyło się z problemem bezpieczeństwa w sieci i dziś może się już poszczycić prawie siedmioletnim doświadczeniem w tym tamacie.

Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy i Infoholizmowi zdobył największą liczbę punktów w ramach oceny merytorycznej projektów dokonanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wygrał eliminacje krajowe i reprezentował Polskę w finale na arenie europejskiej. Członkowie Komisji European Crime Prevention Award byli mocno zainteresowani gdyńskimi działaniami.

- Nasz projekt został wybrany jako najlepszy w Polsce i był przykładem najlepszych europejskich praktyk - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Gdyński samorząd jest prekursorem walki z cyberprzemocą w Polsce. W trudnych czasach, gdy w całym kraju w młodzi ludzie nie radzą sobie z hejtem, z którym stykają się na co dzień, robimy wszystko, aby młodzi gdynianie czuli się bezpiecznie. Chcemy, aby posiadali stosowne narzędzia i wsparcie, dzięki którym poradzą sobie w sytuacjach kryzysowych. Jestem przekonany, że między innymi dzięki warsztatom, szkoleniom dla rodziców i rad pedagogicznych czy całodobowemu wsparciu psychologicznemu, jakie oferuje dzieciom i młodzieży miasto, młodzi gdynianie wchodzą w dorosłość mocniejsi i dobrze radzą sobie z trudnościami.

Walka z cyberprzemocą – jak to robimy w Gdyni?
Projekt, o którym stało się głośno, rozpoczął się w 2015 roku jako trzyletni program. Później była jego kontynuacja i zarazem rozszerzenie na lata 2018-2020. Obecnie trwają prace nad edycją na lata 2021-2023.

W pracach nad programem brali udział przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej, policji, szkół, organizacji pozarządowych, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz prawnicy, a działaniami tymi kierowali przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Taki partycypacyjny sposób tworzenia programu umożliwił zawarcie w nim różnych perspektyw/punktów widzenia problemu cyberprzemocy.

Aby zabezpieczyć przed cyberprzemocą i neutralizować jej konsekwencje wśród dzieci i młodzieży zastosowano działania kompleksowe i wielotorowe m.in. szkolenia i warsztaty. W ramach projektu przeprowadzono 480 warsztatów z uczniami, w tym 173 w szkołach podstawowych, 165 w szkołach gimnazjalnych oraz 142 w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednocześnie przeprowadzono 40 szkoleń dla rodziców i 48 szkoleń dla rad pedagogicznych. Co ważne, przed każdymi warsztatami z dziećmi i młodzieżą, za pośrednictwem platformy elektronicznej, prowadzone było badanie poziomu wiedzy i kompetencji przyszłych uczestników warsztatów. Szkolenia dla rad pedagogicznych w danej szkole realizowane były po przeprowadzeniu warsztatu w klasach danej szkoły. Poprzedzało je również badanie wiedzy na temat zachowań związanych z internetem wśród młodzieży. Dzięki takiemu postępowaniu, każde szkolenie mogło skupić się na konkretnych występujących w danej placówce problemach i było dostosowane do poziomu wiedzy słuchaczy.

Szkolenie obejmowało informacje dotyczące zagrożeń w Internecie, sposobów ochrony własnych danych, sposobów wykorzystywania Internetu i portali społecznościowych przez dzieci i młodzież, problemów chorobowych związanych z uzależnieniem od Internetu. Odbyła się także kampania społecznościowa oraz międzynarodowa konferencja tematyczna.
 
Eksperymenty bycia offline i infoholizm
Równolegle odbywały się eksperymenty mające na celu pokazać możliwość bycia offline.

Gmina Miasta Gdyni w następnych latach kontynuowała walkę z cyberprzemocą dodając do programu działania wymierzone w poważny problem jakim jest infoholizm. Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że kluczową sprawą jest kwestia rozumnego korzystania z nowych technologii.

Cyberperzemoc ma wiele postaci i najczęściej dotyka najmłodszych użytkowników Internetu.

- W takim przypadku najważniejsza jest szybka i zdecydowana reakcja rodzica lub opiekuna.  Dlatego poszerzono grupę docelową programu o przedszkolaki. Specjaliści pracują z rodzicami, którzy stawiają ze swoimi dziećmi pierwsze kroki w świecie cyfrowym – dodaje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni i ekspert w dziedzinie cyberprzemocy - Gdynia nie zapomina również o grupie seniorów. Obecnie w programie zaczyna się od najmłodszych i kończymy na najstarszych mieszkańcach Gdyni.

Dodajmy, że w latach 2015 – 2020 odbyło się ponad 2000h warsztatów i szkoleń, a także 250 indywidualnych spotkań konsultacyjnych (głównie rodzinnych). W gdyńskich szkoleniach brało udział: 24 000 uczniów, 10 500 rodziców, 1680 nauczycieli i 630 przedszkolaków.

Dodatkowo rodzice mogą szukać pomocy na stronie www.cyberprzemocgdynia.pl. Tam można wysłać anonimowego maila z opisaną sytuacją, która ich niepokoi. Wówczas otrzymają fachową poradę czy należy skupić się na działaniach informatycznych, czy na pomocy psychologicznej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.12.2021 15:33
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.12.2021 11:24
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona