Aktualności

Dlaczego nożyczki wygrają z AI

Uczniowie na auli

W III LO odbył się wyjątkowy wykład (fot. III Liceum Ogólnokształcące)

O nowych technologiach w rozwoju cywilizacyjnym ludzkości, a także kompetencjom, które trzeba w sobie rozwijać i pielęgnować, aby nie zwariować w świecie nieustającej zmiany dyskutowano podczas wyjątkowego spotkania dr Joanny Jurgi, badaczki i edukatorki z uczniami „Trójki”.

Jeszcze przed feriami, w auli gdyńskiej Trójki odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie uczniów z dr Joanną Jurgą.
 
Podróż zaczniemy od paleolitu, aby wraz z pojawieniem się latarni gazowych i telefonu komórkowego polecieć na Marsa i rozważyć pytanie, co nam się bardziej przyda w świecie jutra: umiejętność używania nożyczek czy programowanie? – mówi dr Joanna Jurga. 

Świetnie ilustrowane i pełne energii prawie dwugodzinne wystąpienie znakomitej mówczyni minęło zgromadzonej w auli młodzieży niezwykle szybko. Po zakończeniu wykładu kolejka chętnych do zamienienia kilku słów z gościem była pokaźna. Szczególnym zainteresowaniem uczennic i uczniów cieszyła się zademonstrowana pod koniec wykładu lista zawodów przyszłości.

Dające wiele do myślenia, niezwykle inspirujące spotkanie młodzieży z panią dr Joanną Jurgą było możliwe dzięki wielkiej sprawczości organizacyjnej Rady Rodziców III LO w Gdyni – podkreśla Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego. – Pani doktor dała się zaprosić na spotkanie do III LO w Gdyni podczas przerwy w podróży. Rano przypłynęła do Gdyni promem ze Szwecji (powrót z podróży służbowej), a po południu kontynuowała swoją podróż pociągiem do Warszawy. I tylko z uwagi wykupione bilety PKP nie mogła poświęcić więcej czasu zachwyconym jej wystąpieniem uczniom i uczennicom. 

Dr Joanna Jurga - projektantka przestrzeni, badaczka i edukatorka, specjalizująca się w projektowaniu dedykowanemu poczuciu bezpieczeństwa. Jej praca łączy neuroarchitekturę, design synestetyczny i spekulatywny, tworząc rozwiązania wspierające dobrostan użytkowników. Współpracowała z globalnymi markami, takimi jak IKEA czy T-MOBILE, a także z instytucjami naukowymi. Jest autorką podcastu #BEZPIECZNIK, książki „Szałas na hałas”, „Notesu uważności" oraz dwukrotną komandorką symulacji misji kosmicznych w LunaRes Research Station. Mówczyni TEDx, doradza i uczy, jak projektować przestrzenie wspierające komfort życia.



Uczniowie w trakcie wykładu (fot. III LO)

  • ikonaOpublikowano: 18.02.2025 10:27
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.02.2025 13:18
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona