Aktualności

Design okiem Kingi

Na zdjęciu w błękitnym garniturze pozuje Kinga Kulpa. W lewej ręcę trzyma dyplom konkursu, w prawej zestaw klocków lego z wizerunkiem świątyni Tadź Mahal. W tle widać grafikę z logo konkursu.

Kinga Kulpa, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP została nagrodzona w konkursie organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego // fot. III LO w Gdyni

Rozdano nagrody w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Very Young Design 2021. Uczennica gdyńskiej trójki zaprezentowała komisji konkursowej projekt, którego założeniem był design dostosowany do osób z neuroróżnorodnością.

Zakończyła się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Very Young Design 2021 organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. To nowa kategoria organizowanego od wielu lat wydarzenia Young Design, skierowana tym razem do twórców w wieku od 13 do 18 lat.
 
Temat tegorocznej edycji tych zmagań nawiązał do roku Lema. Dotyczył designu spekulatywnego, co oznacza takie projektowanie, które prezentuje nam odmienną wizję otaczającej rzeczywistości, kwestionującą obecne rozwiązania i poszukujące innowacji. W latach ubiegłych kapituła wybierała takie projekty, które oprócz walorów estetycznych cechowała potencjalna możliwość współpracy projektanta z przemysłem. Powstawały moduły ratownicze do pracy w trudnym terenie, modułowe plecaki żeglarskie a nawet… nosidełka dla kotów. W tym roku po raz pierwszy wyłoniono także 8 najlepszych projektów uczniów i studentów.

- Niezwykle mnie cieszą sukcesy gdyńskich uczniów. W Gdyni mamy wiele kreatywnych młodych osób, którzy mają wspaniałe pomysły. Nasze miasto od lat wspiera ich rozwój. Umożliwiamy najmłodszym gdyniankom i gdynianom zdobywanie wiedzy i doświadczenia pozwalających na pracę w upragnionym zawodzie w Gdyni, kraju lub poza nim - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Wśród projektów, które spłynęły do konkursu Very Young Design 2021 nagrodzono najciekawsze pomysły. Nagrodami w tej kategorii były zestawy klocków lego. To właśnie Kinga Kulpa, uczennica klasy trzeciej, która na co dzień uczy się w gdyńskim III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP, zdobyła jedną z nagród.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Zestaw klocków Lego z serii „Architecture” przedstawiający Tadż Mahal, który otrzymałam w nagrodę, przekazałam na rzecz szkolnej pracowni projektowej 3LAB. Zostanie użyty do dalszej edukacji kreatywnej – mówi młoda projektantka Kinga Kulpa.

Projekt Kingi „Back to the future” odpowiada na problem przebodźcowania wizualnego. Zaproponowane rozwiązanie to degradacja zbędnych informacji w produktach codziennego użytku. Głównym założeniem projektu był więc design dostosowany do osób z neuroróżnorodnością.
 
Zwycięskie projekty edycji Young Design 2021 Rok Lema można obejrzeć do 10 listopada 2021 roku na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Zwiedzanie zostanie również zrealizowane w formie wirtualnego spaceru.
 
Dodajmy, że partnerem konkursu Young Design skierowanego do młodych projektantów na starcie kariery są ministerstwa – Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Edukacji i Nauki, fundacje – Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, a nawet Polska Agencja Kosmiczna. Nagrody są niebagatelne - to stypendia o wysokości 10 lub 20 tys. zł. W konkursie Very Young Design partnerami projektu są Fundacja Polski Fundusz Rozwoju oraz Lego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.11.2021 13:27
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.11.2021 14:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona