Aktualności

Cała Polska czyta dzieciom – nawet prezydenci

Prezydent z książką na fotelu, przed nim dzieci

W SP 45 dzieciom czytał wiceprezydent Michał Guć // fot. Filip Śmigielski

Trwa Ogólnopolski, XXI już, Tydzień Czytania Dzieciom. W Gdyni zainaugurował go Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który w Szkole Podstawowej nr 45 czytał dzieciom książkę „Klimatyczni” autorstwa Olgi Ślepowrońskiej. W tym tygodniu podobne akcje odbywają się w większości gdyńskich szkół i przedszkoli. Czytają nauczyciele, rodzice, aktorzy.


Ogólnopolska inauguracja tej niezwykle ważnej akcji odbyła się w miniony piątek, w samo południe na Targach Książki w Warszawie. Tym razem akcję zainaugurowało wspólne polsko-ukraińskie czytanie „LOKOMOTYWY” Juliana Tuwima, które stanowi tradycyjne hasło do rozpoczęcia Tygodnia Czytania Dzieciom. Twórcami niezwykłej dwujęzycznej interpretacji wiersza Juliana Tuwima byli znakomici aktorzy polscy i ukraińscy: Artur Barciś, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Lyubava Greshnova, Arina Piskovskaya i Artem Manuilov oraz pisarze i literaturoznawcy: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz, Grzegorz Kasdepke i prof. Grzegorz Leszczyński.
W naszym mieście Tydzień Czytania zainaugurowała Szkoła Podstawowa nr 45, której uczniowie zaprosili przedstawicieli władz Gdyni.



- Nic tak nie rozwija wyobraźni, nie poszerza horyzontów, nie przenosi człowieka w inny wymiar niż książka. Czy ta wydana klasycznie papierowo czy e-book, bądź audiobook – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Osobiście czytam dużo książek. Mam takie, do których cyklicznie z sentymentem wracam, które przeczytałem już w życiu dziesiątki razy. W dzieciństwie moją ulubioną książką były "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Przed laty wielką radość sprawiało mi czytanie swojemu synowi przed snem. Dziś mogłem na moment powrócić do tamtych wspólnie spędzanych chwil, gdyż na zaproszenie dyrekcji ze Szkoły Podstawowej Nr 45 z ul. Wiczlińskiej w Gdyni czytałem dzieciom pozycję pt. "Klimatyczni" autorstwa Olgi Ślepowrońskiej. Bardzo ciekawa książka o tym, jak każdy z nas może zmieniać świat na lepsze. Czytajmy dzieciom. Widok ich zasłuchanych twarzy jest cudowny.

Zespół Wczesnej Edukacji nr 1, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 45, jest placówką, w której uczą się przedszkolaki i najmłodsze dzieci w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Szkoła kładzie bardzo duży nacisk na rozwój czytelnictwa. W placówce działają dwie biblioteki – osobna dla szkoły, osobna dla przedszkola.

- Tradycją naszej szkoły i przedszkola jest coroczny udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom – mówi Renata Pawlak, dyrektor Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1. - W tym czasie kładziemy szczególny nacisk na czytanie dzieciom. Zapraszamy znane osoby np. pana Prezydenta, aktorów z gdyńskich teatrów, rodziców, dziadków, przyjaciół naszej placówki. W tym roku akcja przebiegać będzie pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Czytając książki będziemy pokazywać piękno przyrody i uwrażliwiać na kwestie ekologiczne. Dla nas pedagogów, zwłaszcza nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, czytanie ma mnóstwo zalet. Dzieci, które lubią czytać są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie. Poza tym czytanie pozytywnie wpływa na rozwój mowy, pobudza wyobraźnię, wzbogaca zasób słów i kształtuje nawyki czytelnicze co przekłada się na lepsze wyniki w nauce.
Za organizacje akcji w tym roku w Zespole odpowiedzialne są Ewa Kozieł i Mariola Hoszko.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.05.2022 14:44
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.05.2022 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona