Aktualności

3 000 000 – liczba dnia w Centrum Nauki Experyment

(fot. CN Experyment)

(fot. CN Experyment)

3 000 000 to liczba dnia w Centrum Nauki Experyment. W piątek, 11 kwietnia, placówka gościła szczególnych gości. Rodzina z Płocka – Piotr i Katarzyna z dwójką dzieci Olkiem i Wojtkiem – nie spodziewali się, że ich wizyta będzie miała szczególny charakter.

Każdy kto odwiedzi Centrum Nauki Experyment może liczyć na porcję dobrej zabawy. A jeśli jest 3-milionowym odwiedzającym czekają na niego dodatkowe atrakcje. Taka niespodzianka spotkała niedawno rodzinę z Płocka. Poza zwiedzaniem wystawy stałej, otrzymali upominki, mogli również wziąć udział w specjalnym pokazie chemicznym.



Niesamowite uczucie, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Przyjechaliśmy tutaj, nie myśląc, że cokolwiek nas spotka, a tu jeszcze taka niespodzianka – cieszyła się Kasia.

Przeciętnie placówkę odwiedza 250 000 osób rocznie. Oferta jest bogata, zaadresowana do różnych grup społecznych – dorosłych, studentów, naukowców, seniorów, dzieci, realizując ideę promowania nauki przez całe życie.

To był strzał w dziesiątkę – zwiedzający odpłacili przywiązaniem, zaciekawieniem i masowym uczestnictwem w programach i zajęciach organizowanych w Experymencie. Potwierdzeniem tego są statystyki – trzy miliony odwiedzających. Liczba ta cieszy i zachęca do dalszej wytężonej pracy i poszukiwania nowych, ciekawych pomysłów edukacyjnych – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.


Więcej działań, więcej publiczności

W ofercie wystawowej Experymentu pojawiły się oprowadzania z edukatorem, podwojono liczbę zajęć dla szkół, zbudowano specjalistyczne pracownie edukacyjne, a także zwiększono ofertę dla rodzin z dziećmi – obok WARSZTATÓW RODZINNYCH pojawiły się również warsztaty feryjne i wakacyjne, a od lat we wrześniu realizowana jest Pomorska Noc Naukowców.

W CNE stworzono również silny program skierowany do nauczycieli i edukatorów, w tym programy lojalnościowe. Przygotowano szereg programów edukacyjnych dotyczących profilaktyki uzależnień oraz edukacji prośrodowiskowej, takich jak Akademia Edukatora Klimatu. Nawiązano współpracę z instytucjami gdyńskimi w ramach projektu Gdynia w Klimacie.

Rozpoczęto również bardzo pożądane cykle konferencji dla starszej młodzieży: #StopFakeNews, #FutureSkillsZone oraz #Curiosity, która odbyła się w minionym tygodniu.

Dorośli, po wielu latach i licznych wydarzeniach naukowych – takich jak NaukoweLove (każda edycja z udziałem 750 uczestników) – a także dzięki mniejszym formatom, takim jak SCIENCE CAFE (moderowane dyskusje z naukowcami), CIEKAWI ŚWIATA (warsztaty i wykłady dla seniorów) czy cykl Warsztaty dla dorosłych, zadomowili się w Experymencie. Dziś stanowią wierną i zaangażowaną publiczność, żywo zainteresowaną otaczającym światem.
Dziś stanowią wierną i zaangażowaną publiczność, żywo zainteresowaną otaczającym światem – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektorka CNE. – Po kilku latach funkcjonowania Experymentu, czyli centrum nauki dla dzieci i uczniów i rodzin, zdecydowaliśmy o  wprowadzeniu fundamentalnych zmian. Experyment jest miejscem, w którym każdy, bez względu na wiek, zainteresowania czy kompetencje znajdzie coś ciekawego i wartościowego. Otworzyliśmy szeroko drzwi dla lokalnej społeczności, turystów, dla otoczenia naukowego i edukacyjnego, dla pasjonatów nauki i dla laików.

Aktywne partnerstwo z otoczeniem

Środowisko nauki – trójmiejskie uczelnie i instytuty badawcze – widzą w Experymencie partnera do wielu działań popularyzatorskich. CNE jest aktywnym promotorem komunikacji naukowej, nie tylko w Trójmieście. Współpraca z uczelniami to dla jednostki fundament działania. Bliskie relacje z Uczelniami FahrenheitaGdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed), Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, a także z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Akademią Marynarki Wojennej pozwalają angażować badaczki i badaczy, koła naukowe i studentów w agendę Experymentu. Najlepszym przykładem jest Pomorska Noc Naukowców, którą została zainicjowana przez CNE, a obecnie w jej ramach organizowane są setki wydarzeń w całym Trójmieście.

Wielu naukowców i studentów trenuje w Experymencie umiejętności komunikacyjne i dyskutuje o profesjonalizacji popularyzacji nauki. Polem dla tych działań jest organizowany od 2019 roku festiwal ScienceCom, który każdego roku przyciąga studentów, koła naukowe, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz akademików z wielu uczelni. Naukowe otoczenie CNE to także placówki badawcze. Kooperacja z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie to nie tylko wspólne wydarzenia, ale także projekty nauki obywatelskiej, w które Experyment włącza odwiedzających i mieszkańców Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.04.2025 17:40
  • ikona

    Autor: Paweł Szyca (p.szyca@experyment.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2025 09:41
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona