Aktualności

Złodzieje podszywają się pod ankieterów, gazowników czy też pracowników wodociągów

Uwaga na fałszywych ankieterów  (fot. canva.org)

Uwaga na fałszywych ankieterów (fot. canva.org)

Policja w Gdyni ostrzega przed przypadkami kradzieży w mieszkaniach na tzw. fałszywego pracownika służb. Oszuści często podszywają się pod pracowników takich instytucji i zakładów jak wodociągi, gazownia czy pracownicy energetyki. W ostatnim czasie także Głównego Urzędu Statystycznego.


Niestety w swoim działaniu przestępcy wymyślają coraz to nowe sztuczki, tak by od jak jak największej liczy osób wyłudzić jak najwięcej pieniędzy.

Dla przykładu pod koniec października do jednego z mieszkań zapukała kobieta podająca się za pracownika wodociągów – wyjaśnia mł. asp. Ewa Kurowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. – Kobieta pod pretekstem awarii weszła do mieszkania i odwróciła uwagę 84-letniemu mężczyźnie, a następnie dokonała kradzieży dwóch kopert z pieniędzmi w środku. Łącznie było w nich 9900 złotych – dodaje Ewa Kurowska.


Policja apeluje do wszystkich mieszkańców o wzmożoną czujność.

Zalecamy, aby każdorazowo sprawdzać tożsamość osób pukających do drzwi, weryfikując ich dane w instytucjach, które rzekomo reprezentują – wyjaśnia funkcjonariuszka.

W ostatnim czasie miały pojawić się także sygnały o próbach podszywania się pod ankieterów służb statystyki publicznej.

Kierując się troską o bezpieczeństwo respondentów, Główny Urząd Statystyczny przypomina, że ankieter dzwoniący w imieniu GUS zobowiązany jest do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondenta) – informuje GUS na stronie gdyńskiej policji.



W ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące:

  • badań społecznych,
  • badań cen,
  • badań rolnych.

Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Informacje o poszczególnych badaniach ankietowych znajdują się na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.


W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne, respondent ma możliwość:

  • sprawdzenia na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie,
  • zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną,
  • umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
  • zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.


Główny Urząd Statystyczny kieruje do gospodarstw domowych i rolnych biorących udział w badaniach ankietowych listy zapowiednie Prezesa GUS.

Na witrynie GUS udostępniona została także aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów dostępna w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera”. W celu weryfikacji ankietera należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Zdarzenie jest próbą oszustwa, o którym należy powiadomić policję celem prowadzenia dalszych wyjaśnień.


Przypominamy, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej „Zgłoś incydent” – apeluje GUS.

Kontakt

  • ikonaOpublikowano: 22.11.2024 10:44
  • ikona

    Autor: Marcin Idczak (marcin.idczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2025 15:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona