Aktualności

O hejcie i równouprawnieniu z okazji 100-lecia kobiet w policji

Na zdjęciu m.in.: wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Bogusław Ziemba, prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda, mł. insp. Beata Nienadowska p.o. Komendant Miejski Policji w Gdyni, prezes Sądu Rejonowego w Gdyni Monika Selin (fot. Magdalena Starnawska)

Na zdjęciu m.in.: wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Bogusław Ziemba, prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda, mł. insp. Beata Nienadowska p.o. Komendant Miejski Policji w Gdyni, prezes Sądu Rejonowego w Gdyni Monika Selin (fot. Magdalena Starnawska)

Hejt i mowa nienawiści to zjawiska, które coraz częściej dostrzegamy w przestrzeni publicznej i internetowej. Niestety bezpodstawna krytyka może prowadzić do dyskryminacji. Z okazji 100-lecia pracy kobiet w policji dyskutowano o ich roli w służbach mundurowych, a także o problemach, z którymi muszą mierzyć się w pracy.

Internet stał się przestrzenią do wymiany informacji, niestety część użytkowników wykorzystuje ją do szerzenia hejtu. Pozorna anonimowość sprawia, że niektórzy czują się bezkarni. Mowa nienawiści dostrzegalna jest nie tylko w wirtualnej przestrzeni, ale często w miejscu pracy. Bezpodstawna krytyka może prowadzić do utrwalania stereotypów i dyskryminacji. W środę, 26 lutego przeprowadzono debatę z okazji 100-lecia kobiet w policji. W panelu dyskusyjnym głos zabrali m.in.: wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Bogusław Ziemba, prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda, mł. insp. Beata Nienadowska p.o. Komendant Miejski Policji w Gdyni, prezes Sądu Rejonowego w Gdyni Monika Selin.


Zdjęcia i montaż: Łukasz Czerwiński.
Zróżnicowanie prelegentów biorących udział w debacie było dzisiaj bardzo duże – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Miałyśmy szansę podzielić się wspólnymi doświadczeniami. Wniosek jest taki, że jeszcze wiele przed nami, aczkolwiek trzeba zauważyć, że już wiele zostało uczynione. W mieście została powołana pełnomocniczka do spraw równości, tę funkcję pełni wiceprezydent Oktawia Gorzeńska. Organizuje całą komórkę, która będzie zajmować się prawami człowieka.

Zdrowie to podstawa. Badaj się regularnie

W Gdyni cyklicznie organizowane są różnego rodzaju akcje promujące regularne badania. Podczas wydarzeń związanych z jubileuszem pracy kobiet w służbach mundurowych, mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, a także oddać krew w krwiobusie. W akcje zaangażował się również Tomasz Augustyniak, dyrektor ds. społecznych, który oddał krew.
Regularnie oddaję krew i cieszę się zawsze, kiedy mogę zrobić to w Gdyni – mówi Marta Siudak, dawca krwi. – Dzisiaj super akcja właśnie pod Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. To był mój jedenasty, kiedy honorowo oddałam krew.

Kobiety od 100 lat służą w policji

Dokładnie 26 lutego 1925 roku kobiety rozpoczęły pracę w służbach mundurowych. To był przełomowy moment w historii polskiej policji, bowiem kobiety zaczęły obejmować stanowiska dotychczas zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.
Dziś mamy wyjątkowe święto, to stulecie kobiet w policji – mówi Jolanta Grunert, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. – Kobiety od stu lat noszą policyjne mundury, a dziś jest z tej okazji wyjątkowa debata. Tematem jest hejt, mowa nienawiści, ale przede wszystkim pod kątem kobiet.
Postrzeganie kobiet na rynku pracy sukcesywnie zmienia się, jednak niezbędne są dalsze akcje promujące równouprawnienie, dzięki czemu każdy mieszkaniec bez względu na wiek, płeć i inne czynniki będzie mógł realizować wszystkie swoje plany zawodowe.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2025 17:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2025 15:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona