Najważniejsze telefony służb komunalnych zimąW miniony weekend spadł pierwszy śnieg! Na gdyńskie jezdnie w sobotę i niedzielę wyjechały 22 pługo - posypywarki i 8 ciągników, które - UWAGA - aby oczyścić i posypać jezdnie pokonały około 5,8 tys. km! Nie pominięto także chodników, do których oczyszczania wysłano 13 ciągników i 7 samochodów dostawczych. Przez całą dobę pracowały 63 osoby, a koszt tego „pierwszego śniegu" wyniesie około 350 tysięcy zł.
W projekcie budżetu na 2009 rok zaplanowano zaś na zimowe utrzymanie dróg około 6 mln złotych.
Warto zaznaczyć, że rozliczenia finansowe z przedsiębiorstwami odśnieżającymi ulice i chodniki będą opierały się na informacjach z GPS-ów, w które wyposażone są wszystkie pojazdy. GPS-y oprócz zlokalizowania pojazdu, identyfikują także wykonywane czynności. W ten sposób dyspozytor otrzymuje też informacje, w które miejsce i jaki sprzęt należy jeszcze skierować, aby usprawnić pracę służb.
Pracę ma ułatwiać również specjalna stacja pogodowa, którą założono wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w rejonie węzła Trasy Kwiatkowskiego i obwodnicy trójmiejskiej. Stacja będzie na bieżąco wykonywać pomiary m.in. w atmosferze czy nawierzchni jezdni.
Za pomocą 3 kamer otrzymywany będzie obraz ze wszystkich kierunków drogi, a dodatkowo czujniki dokładnie wskażą pomiary mówiące o stanie nawierzchni i temperaturze.
UWAGA! Mieszkańcy Gdyni mogą zgłaszać interwencje w sprawie problemów z odśnieżaniem ulic i chodników pod numer telefonu Straży Miejskiej: 986. Linia czynna jest całą dobę i jest bezpłatna.
Szczegółową informację Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni nt. utrzymania zimowego dróg w Gdyni zamieszczamy na str. 3 „Ratusza" a najważniejsze telefony służb komunalnych, zajmujących się utrzymaniem dróg miasta, chodników, schodów i kładek na str. 4.
Zimowy informator dla mieszkańców Gdyni
Umowny sezon zimowy w zakresie oczyszczania miasta trwa od listopada do końca marca. Oznacza to, że firmy, z którymi w wyniku przetargów Gmina zawarła umowy, gwarantują w tym czasie pełne zabezpieczenie kadrowe i techniczne, zapewniające skuteczne zwalczanie skutków zimy na ulicach i pieszych ciągach komunikacyjnych.
W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ww. okres.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem akcji zimowej w imieniu Gminy sprawuje Zarząd Dróg i Zieleni, gdzie można uzyskać wszelkie informacje na ten temat pod nr tel.: (058) 76 12 071, (058) 76 12 073, (058) 76 12 074 (chodniki), (058) 76 12 071, (058) 76 12 072 (jezdnie).
Zgłoszenia o nieprawidłowościach prowadzenia akcji zimowej oraz o zagrożeniach występujących na drogach i utrudnieniach w komunikacji można kierować do Straży Miejskiej (tel. całodobowy 986) lub do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. W utrzymaniu zimowym Gminy znajdują się wszystkie drogi publiczne na terenie Gdyni z wyjątkiem obwodnicy trójmiejskiej, za którą odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku.
W bieżącym sezonie zimowym stałym utrzymaniem objęte są drogi o łącznej długości ok. 304 km co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu zimowego ok. 5 %. Przyjęte zasady wykonywania usług zimowego utrzymania dróg są podporządkowane zapewnieniu przede wszystkim prawidłowego funkcjonowania komunikacji miejskiej i bezpieczeństwa ruchu pojazdów w warunkach zimowych.
Drogi na terenie Gdyni zostały podzielone na cztery kategorie utrzymania w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta.
Najwyższy standard utrzymania zimowego obowiązuje na całym ciągu Trasy i Estakady Kwiatkowskiego zaliczonej do kat. Is, i na pozostałych drogach głównych, na których odbywa się komunikacja miejska (kat. I). Do kategorii II zaliczono drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej, pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do III kat. utrzymania.
W ramach przygotowań do sezonu zimowego Wykonawcy zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt do utrzymania przejezdności na ulicach zgodnie z przyjętymi standardami zimowego utrzymania, czyli: 20 pługo- posypywarek (w tym 17 wyposażonych w urządzenia solankowe), 1 pług wirnikowy, 1 pług klinowy, 2 pługi odśnieżne, 13 ciągników z osprzętem dostosowanym do pracy na wąskich ulicach.
Utrzymanie zimowe gminnych ciągów pieszych obejmuje chodniki, przejścia, schody, kładki i tunele. Powierzchnia ciągów pieszych objętych utrzymaniem zimowym wynosi ok. 456 tys. m2 (w tym ok. 63 tys. m² zlokalizowane na skwerach i w parkach), co stanowi wzrost o ok. 7% w stosunku do poprzedniego sezonu. Do zimowego utrzymania włączone zostały m.in. chodniki i tunel usytuowane w rejonie nowo oddanej Trasy Kwiatkowskiego.
Wykonawcy zobowiązani są w pierwszej kolejności do odśnieżenia i usunięcia śliskości na schodach i chodnikach prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej oraz położonych przy głównych ciągach ulicznych, a następnie na pozostałych odcinkach o mniejszym natężeniu ruchu.
Na terenie miasta rozmieszczonych jest ok. 100 szt. pojemników z piaskiem (o pojemności ok. 0,5 m³). Przy likwidacji skutków zimy na ciągach pieszych, na stałe zaangażowanych będzie ponad 80 pracowników.
Warto wspomnieć, że zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.05.236.2008, z późn. zmianami), właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za stan zimowego utrzymania ciągów komunikacyjnych (dróg, chodników) w granicach terenów, którymi władają.
Dotyczy to np.: spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach komunalnych, wojskowych, kolejowych itp.). Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją te chodniki stanowią własność. Oczyszczanie przystanków komunikacji autobusowej i trolejbusowej należy do Zarządu Komunikacji Miejskiej.
Do egzekwowania od właścicieli nieruchomości obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach upoważnieni są funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Pomoc bezdomnym
Od października do kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społocznej wspólnie z innymi miejskimi służbami intensyfikuje działania ukierunkowane na wsparcie osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. Współpracują ze sobą: Straż Miejska, Policja, SOK, Pogotowie, Szpitale, Urząd Pracy, Centrum Zdrowia Psychicznego, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Urząd Miasta, streetworker, organizacje pozarządowe i kościelne.
Służby te wspólnie regularnie odwiedzają miejsca, w których (poza schroniskami) przebywają osoby bezdomne.
Koordynacją wszelkich spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie miasta zajmuje się Zespół ds. Bezdomnych MOPS. Osoby zgłaszające się do Zespołu mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy min: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Mają także możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.
Zespół znajduje się przy ul. Działowskiego 11, tel. (058) 662 00 11. czynny jest w godz. 7.45 - 15.45.
Gdynia dysponuje czterema schroniskami dla osób bezdomnych. Poza tym MOPS podpisał umowę z 8 schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne. Gdynia dysponuje 181 miejscami dla osób bezdomnych a łącznie z objętymi umowami MOPS - 246 miejscami (w razie konieczności większą liczbą)
Oto krótki przegląd gdyńskich placówek dla osób bezdomnych:
- Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy, Gdynia ul. Chwarznieńska 93 - schronisko dla mężczyzn - 65 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka, placówka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.
- Zespół Opiekuńczy (Dom Samotnej Matki, Schronisko dla bezdomnych kobiet), Gdynia ul. Fredry 3 - 41 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.
- Stowarzyszenie Alter Ego- Schronisko dla rodzin - ok. 55 miejsc, ul. Leszczynki 153, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież.
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne - schronisko dla osób bezdomnych uzależnionych od alkoholu - 20 miejsc, ul. Jana z Kolna 21, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka, placówka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Schronisko prowadzone jest przez organizację pozarządową. Zapewnia nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież.
Mieszkańcy mogą zgłaszać obecność osób bezdomnych potrzebujących pomocy nie tylko do Zespołu ds. Bezdomnych - sygnały takie przyjmują również: Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tel. 058 660 22 03 i 058 662 22 04 (całodobowo) i Straż Miejska tel. 986 lub 058 663 78 22 (całodobowo).
Ptaki
Ptaki zawsze były w Gdyni mile widziane. Dla nich od wielu lat gdyńska młodzież buduje budki lęgowe i karmniki. Wiele z nich trafia na tereny ogródków działkowych. Część budek wieszana jest na kasztanowcach.
Ptaki, które zdecydują się zimę spędzić w mieście, powinniśmy dokarmiać, i temu mają służyć karmniki. Pamiętajmy też, że rożne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki (np. kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Zawsze jednak pamiętajmy o tym żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia.
Ptakami wędrownymi, które coraz chętniej spędzają zimę na plażach gdyńskich są łabędzie. Zimę powinny spędzać na niezamarzających wodach obfitujących w pożywienie.
Dokarmiaj łabędzie tylko w czasie ostrej zimy - zbożem lub warzywami (surowymi lub gotowanymi, bez soli, drobno pokrojonymi).
Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały). Karmienie wyłącznie chlebem przez kilka miesięcy może powodować u łabędzi choroby układu pokarmowego, osłabienie, a w konsekwencji mniejszą odporność na choroby i zamarznięcie. Karmę należy wykładać w ilości którą ptaki zjedzą natychmiast, by nie psuła się i nie zamarzała.
Najważniejsze telefony służb komunalnych zimą
ZAKRES DZIAŁANIA / NAZWA INSTYTUCJI | numer telefonu | dyżur 24 h |
UTRZYMANIE ZIMOWE DRÓG MIASTA | ||
Konsorcjum firm Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański sp.j. i PRSP Sanipor Sp. z o.o. (Baza ul. Chwaszczyńska 129-149) REJON I (południowy) Część A - drogi kategorii I i II w całym rejonie I oraz drogi kat. III w dzielnicach: Śródmieście (z wyłączeniem terenów przyportowych), Kamienna Góra, Działki Leśne.Część D - drogi kat. III Wielki Kack, Mały Kack, Dąbrowa, Karwiny | 058 669 53 60 | 058 669 53 60 |
PRSP "SANIPOR" Sp. z o.o. (Baza ul.Handlowa 25) REJON II (północny)Część A, B i C - drogi kat. I i II w całym rejonie II oraz drogi kat. III w dzielnicach: Babie Doły, Oksywie, Pogórze, Obłuże, Cisowa, Pustki Cisowskie, Chylonia, Leszczynki, Grabówek, tereny przyportowe w Śródmieściu | 058 622 14 51 | 058 690 28 30 058 623 05 81 wew. 34 |
"PLATAN" Ewa Ostrzyniewska - Patyna REJON I - Część B i C - drogi kat. III: Orłowo, Redłowo, Wzg. Św. Maksymiliana, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Chwarzno – WiczlinoREJON II - Część D - drogi kat. III: Grabówek, Leszczynki, Chylonia | 058 621 47 90 | 501 786 089 |
GENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD ODDZIAŁ W GDAŃSKU, Gdańsk Oliwa, ul. Subisława 5 - zimowe utrzymanie Obwodnicy Trójmiejskiej | 058 511 24 10 | |
ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW, SCHODÓW I KŁADEK | ||
"ZIELEŃ - PARK" Sp. z o.o. - Rej. A (Centrum) : Śródmieście, J. Wiśniewskiego, tereny przyportowe, Kamienna Góra, Działki Leśne, Wzg. Św. Maksymiliana | 058 622 87 03 | |
PRZEDSIĘBIORSTWO "DELTA" Sp. z o.o. - Rej. B (Północny) ul. Morska - do granicy miasta, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Demptowo, Obłuże, Pogórze, Oksywie, Babie Doły | 058 661 76 49 | |
Zakład Sprzątania Placów i Ulic Mielczarek, Sobański sp.j.- Rej. C (Południowy) Redłowo, Orłowo, Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa, Witomino, Chwarzno-Wiczlino | 058 669 53 60 | 058 669 53 60 |
ZARZĄD DRÓG i ZIELENI (nadzór AZ)Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia - sekretariat - jezdnie - chodniki - utrzymanie i remonty dróg (stan techniczny dróg) | 058 761 20 00 058 761 20 71 058 761 20 72 058 761 20 71 058 761 20 74 058 761 20 73 058 761 20 21 | |
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO I OCHRONY LUDNOSCI URZĘDU MIASTA Gdynia, ul. Władysława IV 12/14 | 058 761 22 45 | |
STRAŻ MIEJSKA Gdynia, ul. Zakręt do Oksywia 10 | 058 660 22 04 od 7.00 do 22.00 | 986 (bezpłatny) |
KOMENDA MIEJSKA POLICJI w Gdyni Gdynia, ul. Portowa 15 | 058 662 19 00058 662 12 22 | 997 i kom. 112 (bezpłatny) |
KOMENDA MIEJSKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ Gdynia, ul. Władysława IV 12/14 Wysyłanie SMS (dla osób z wadą słuchu) | 058 620 22 00-01 601 997 112 | 998 (bezpłatny) |
ZARZĄD KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ Gdynia, ul. Zakręt do Oksywia 10 (odśnieżanie przystanków ZKM) | 058 623 33 12 | 995 (bezpłatny) |
UTRZYMANIE KANALIZACJI DESZCZOWEJ | ||
PORT SERVICE Sp. z o.o.- Rejon I: Karwiny, Mały Kack, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino-Leśniczówka, Witomino-Radiostacja, Orłowo, Chwarzno – Wiczlino, częściowo Redłowo | 693 715 285600 056 167 | 058 343 62 41 |
Przedsiębiorstwo Portowe „SIEĆ” Sp. z o.o. - Rejon II: Działki Leśne, Kamienna Góra, Wzgórze Św. Maksymiliana, częściowo Redłowo, częściowo Grabówek, Śródmieście Port | 502 524 443501 245 299 | 058 621 58 21 |
„DANKAN” Sp. z o.o.- Rejon III: Cisowa, Pustki-Demptowo, Chylonia, Leszczynki, Oksywie, Obłuże, Pogórze, Babie Doły, częściowo Grabówek | 660 406 850 606 304 195 602 195 182 | 058 622 00 22 |
Zarząd Dróg i Zieleni – nadzór | 058 761 20 27 |
Opublikowano: 27.11.2008 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (malgorzata.omachel-kwidzinska@gdynia.pl)