1559 (1259) 2023-12-01 - 2023-12-07

Wsparcie dla osób bezdomnych w okresie zimowym

Zima to okres intensyfikacji wsparcia dla osób bezdomnych i koordynacji działań prewencyjnych w mieście. Wspólne patrole tzw. miejsc niemieszkalnych, zapewnienie dodatkowych miejsc w placówkach i przede wszystkim danie szansy tym, którzy chcą wyjść z bezdomności – to najważniejsze elementy gdyńskiego systemu wsparcia. Ważna jest również uwaga mieszkańców. Pomóc może każdy z nas – wystarczy wykonać telefon do odpowiednich służb.


Koordynacją spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie miasta zajmuje się Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia. Osoby zgłaszające się do centrum mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy m.in.: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Mogą również wziąć udział w programach dających szansę wyjścia z bezdomności. Centrum mieści się w Gdyni przy ul. Działowskiego 11, czynne jest w godz. 7.45-15.45 od poniedziałku do piątku tel. 58 662 00 11, mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl.
Gdynia posiada schronisko dla osób bezdomnych oraz noclegownię i ogrzewalnię. Poza tym MOPS dysponuje miejscami w 8 schroniskach na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby w kryzysie bezdomności.
Gdyńskie służby jak co roku apelują, aby zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, nietrzeźwych czy samotnych. Informacje można przekazywać do Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni oraz do innych służb. Sygnały przyjmują również:
  • Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112
  • Straż Miejska – 986
Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej w czasie swojej pracy kontrolują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne, informując je o możliwości skorzystania ze wsparcia w przeznaczonych dla nich placówkach. Informacje o takich miejscach są na bieżąco przygotowane i uaktualnione przez streetworkerów MOPS i przekazywane służbom mundurowym.
Jak co roku pracownicy i streetworkerzy MOPS, razem ze służbami mundurowymi organizują popołudniowe i wieczorne patrole w mieście. Ponadto od 2020 r. realizowana jest akcja „Gdyńscy ratownicy dla ulicy”. To wspólna inicjatywa Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego polegająca na wspieraniu gdyńskich streetworkerów w trakcie przeprowadzanych patroli, pod kątem wsparcia medycznego osób bezdomnych.
W okresie od 4 do 10 grudnia zostanie w Gdyni przeprowadzona 12. edycja badania socjodemograficznego osób bezdomnych. Jego głównym celem jest pozyskanie informacji o liczbie i sytuacji osób bezdomnych w mieście.
Głównym organizatorem badania jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, przy wsparciu policji, straży miejskiej, Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straży granicznej, pracowników szpitali i organizacji pozarządowych.

ikona