1540 (1240) 2023-06-16 - 2023-06-22

Park Centralny ma być piękny cały rok

Dobiega końca trzeci etap budowy Parku Centralneg. Otwarcie planowane jest pod koniec sierpnia. Ta realizacja to największa zielona inwestycja w centrum miasta realizowana dla mieszkańców.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe w trzeciej części Parku Centralnego, który będzie miejscem odpoczynku i rekreacji.
Trzeci etap budowy Parku Centralnego obejmuje teren między pawilonem skateparku a ul. Świętojańską. Będzie tam można odpocząć w cieniu drzew i obcować z naturą.

Ważną częścią inwestycji jest budowa miejskiego podziemnego parkingu z wjazdem i wyjazdem od ul. Partyzantów, gdzie będzie mogło zaparkować około 270 samochodów. Zmieni się również przestrzeń przed budynkiem Urzędu Miasta. W tym miejscu powstanie przyjazny dla oka, wypełniony zielenią skwer z miejskimi meblami.
Niemal gotowe są dwa stawy: biologiczny, przy skateparku, który czeka na napełnienie wodą i wsadzenie roślin; i betonowy o głębokości maksimum 8 cm, gdzie latem będzie można się pochlapać i pobrodzić, a jak zimą ściśnie mróz - pojeździć na łyżwach. Obok tryśnie podświetlana fontanna. Stoi już pawilon z magazynem lodowiska i przyszłą wypożyczalnią łyżew, toaletą i gastronomią oraz plac zabaw. Między roślinami wije się asfaltowy tor wrotkarski i miękka ścieżka biegowa z wykładziny EPDM. Całości dopełnią leżaki, hamaki, ozdobne, lustrzane kule, ławki i mnóstwo zieleni.
Park daje możliwość stworzenia i posadzenia takich gatunków, które nie tylko pełnią funkcje przyrodnicze, ale też edukacyjne, takie żeby poobserwować ciekawe odmiany.

Nowe nasadzenia w 3. części Parku Centralnego: 156 drzew, 11 664 krzewów, 4 385 pnącza, 40 311 rośłin cebulowych, 7 140 traw ozdobnych, 3 082 bylin i 219 roślin w stawie.

Przypomnijmy, że prace przy budowie Parku Centralnego są podzielone na trzy etapy. Pierwszy dotyczył obszaru pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera, drugi etap to obszar między ulicą Legionów a pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci, realizowany etap – między pawilonem a ulicą Świętojańską.

ikona