- Rada Miasta Gdyni jednogłośnie przyjęła Gminny Program Rewitalizacji, który tak naprawdę od już 10 lat prowadziliśmy na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Wspólnie z mieszkańcami określaliśmy główne bolączki tego miejsca, podejmowaliśmy wiele inicjatyw wspierających lokalne środowisko. Nasza energia była skupiana na odczarowywaniu międzypokoleniowych mitów i krzywdzących stereotypów. Efekty współpracy międzysąsiedzkiej są bardzo pozytywne, osiedle ZOH-a przeszło już poważne przeobrażenie.
Wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji zadania inwestycyjne, które istotnie zmienią miejsca pod względem infrastrukturalnym i społecznym, określono wsłuchując się w głos mieszkańców. W ramach rewitalizacji ZOH już wkrótce rozpocznie się przebudowa sieci kanalizacji deszczowej, zmodernizowane zostaną drogi wewnątrz osiedla, wspólne przestrzenie pomiędzy budynkami nabiorą charakteru miejsc do rekreacji i wypoczynku. Ich małą architekturę zaproponowali sami mieszkańcy.
- Wygląda na to, że współpraca z mieszkańcami spełnia swoje założenia nie w stu, a nawet 135 procentach! Każda proponowana zmiana była konsultowana, wszystkie plany rewitalizacji osiedla uwzględniają opinię społeczną – podkreśla Marek Dąbkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Chylonia. - Jedyne, na co czekają obecnie mieszkańcy to rozpoczęcie prac inwestycyjnych, a to stanie się już niebawem. W pierwszej kolejności znikną uciążliwe kałuże, a po remoncie kanalizacji deszczowej prace wkroczą w przestrzeń wewnątrzosiedlową.
Do procesu rewitalizacji włączyli się także przedstawiciele Stowarzyszenia „Checz Gdynia”. Podczas konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji mieszkańcy ZOH wskazywali na problemy z parkowaniem przy ul. Komierowskiego oraz utrudniony przejazd osiedlowymi drogami w czasie piłkarskich rozgrywek na obiektach sportowych „Checzy”. Szybka reakcja władz stowarzyszenia wychodzi naprzeciw lokalnym potrzebom. Na terenie zajmowanym przez „Checz” powstanie niebawem parking samochodowy, o co wyraźnie wnioskowali sąsiedzi.
Liderem społecznych działań w rejonie Zamenhofa – Opata Hackiego jest Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”.
– Postawiliśmy właśnie kropkę na „i” – mówi Aleksandra Mróz, prezes „Kreatywnych” komentując uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji. - Obecnie przygotowujemy się bardzo starannie do inauguracji centrum sąsiedzkiego, które powstanie przy ulicy Opata Hackiego 33. Tworzymy miejsce spotkań dla sąsiadów z bogatą ofertą społeczno – kulturalną. Nadal nie brakuje nam energii, wspólnie z mieszkańcami nieustannie tworzymy nowe oblicze ZOH.
- Na wszystkie inwestycje w infrastrukturę i działania społeczne, które czekają rejon ZOH i mieszkańców, wydamy blisko 35 milionów złotych – informuje wiceprezydent Michał Guć. - Osiedle Zamenhofa – Opata Hackiego będzie tym samy najbardziej doinwestowanym rejonem wśród sześciu obszarów gdyńskiej rewitalizacji. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za dotychczasowe zaangażowanie, udział w konsultacjach i liczne uwagi. Dzięki Wam rewitalizacja w Gdyni ma solidne podłoże i bogate doświadczenie w międzysąsiedzkiej współpracy.
Główne działania rewitalizacyjne
Rozwój usług społecznych. Partycypacja społeczna i inicjatywy lokalne w procesie rewitalizacji
Dalsze aktywizowanie mieszkańców, angażowanie ich w przedsięwzięcia i zachęcanie do własnych inicjatyw. Bazą do tego typu pracy z lokalną społecznością będą doświadczenia zdobyte w ciągu kilku ostatnich lat pracy społecznej na osiedlu Zamenhofa i Opata Hackiego.
Rozbudowa ulic Komierowskiego, Opata Hackiego i św. Mikołaja wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu
Powstanie kanalizacja deszczowa, która odprowadzi wody opadowe do rzeki Chylonki, co zatrzyma zalewanie budynków i przestrzeni wokół nich. W ramach tych samych prac zostaną wybudowane nowe jezdnie i chodniki oraz wyznaczone nowe miejsca parkingowe.
Zagospodarowanie przestrzeni między ul. Zamenhofa oraz Opata Hackiego wraz z rozbudową ul. Zamenhofa
Stworzenie ciągów pieszych, zieleni oraz placów zabaw i miejsc rekreacji. Przebudowa układu drogowego w sposób zaplanowany z mieszkańcami. Zapewnienie dojazdów do budynków wraz z miejscami parkingowymi dostępnymi z ulic Opata Hackiego i Zamenhofa.
Utworzenie centrum sąsiedzkiego z bogatą ofertą usług społecznych oraz dzielnicowej mediateki
Kontynuacja rewitalizacji prowadzonej na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego od 2008 roku zakłada rozwój funkcji społeczno-kulturalnych poprzez utworzenie centrum sąsiedzkiego, którego elementem będzie mediateka oraz przestrzeń dla prowadzenia działań przez lokalne organizacje pozarządowe, Radę Dzielnicy i grupy mieszkańców. Powstanie w ramach przebudowy budynku przy ul. Opata Hackiego 33.
Wsparcie finansowe dla wspólnot mieszkaniowych na rzecz remontów budynków wielorodzinnych i zagospodarowania przestrzeni wokół nich
Wsparcie wspólnot mieszkaniowych tak, by wykorzystując nawet 85-proc. dofinansowanie ze środków europejskich mogły przeprowadzić prace remontowe dotyczące swoich budynków. Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych mieszkalnych budynków komunalnych obejmująca m.in. docieplenie i dostarczenie do mieszkań ciepłej wody oraz towarzyszące remonty w budynkach komunalnych
Opublikowano: 20.04.2017 16:17
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (malgorzata.omachel-kwidzinska@gdynia.pl)