Nadleśnictwo Gdańsk ma swoją siedzibę na ul. Morskiej 200 jest to bardzo okazała budowla w stylu dawnych dworków. Umiejscowiona jest w dolinie, w pobliżu Parku Kilońskiego i rzeki Chylonki.
Obejmuje ono obszar 6miast oraz kilku gmin. Trójmiejskiej aglomeracji: [Gdańsk, Sopot, Gdynia], Rumii, Redy i Wejherowa oraz gmin: Wejherowo, Szemud, Kosakowo i Puck. W roku 1979 większość lasów Nadleśnictwa została objęta ochroną jako Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Organizacja nadleśnictwa dzieli się na 12 działów:
1) Sekretariat
2) Marketing
3) Zagospodarowanie lasu:
Dział ten trzyma piecze nad nasiewaniem i szkółkarstwem leśnym, zasiewaniem i odnawianiem lasu, pielęgnowaniem go i ochroną przeciwpożarową.
4) Stan posiadania
Jest to gospodarka gruntami, między innymi uwzględnianie inwestycji w sąsiedztwie gruntów nadleśnictwa.
ZOBACZ TAKŻE
Gdyńskie lasy
Rezerwat "Cisowa"
Rez. "Kępa Redłowska"
Szlak Sowy
Leśna ścieżka dydakt...
Budowa karmników
www.gdansk.lasy.gov.pl
5) Łowiectwo
Jak sama nazwa wskazuje, dział ten zajmuje się gospodarowaniem ilości i różności gatunków i zwierząt oraz sprawami związanymi z dziką zwierzyną na terenie lasu.
6) Lasy niepaństwowe
7) Leśny Kompleks Promocyjny
8) Sprawy pracownicze i socjalne
9) Administracja
10) Sprawy wojskowe
11) Dział finansowo-księgowy
12) Straż leśna
Lasy nadleśnictwa Gdańskiego są zagospodarowywane bezzrębowo. Oznacza to, że po ścięciu dojrzałych drzewostanów na ich miejsce powstaje taka sama powierzchnia nowego lasu. Poza tym odpowiednia gospodarka lasem sprawia, że żaden z wielu sektorów lasu nie jest pusty. Las jest rozrzedzany, ale na jego miejsce powstaje naturalnie nowy. Jednym z największych szkodników oraz  zagrożeń śmiertelnych dla drzewostanów, a szczególnie dla świerków jest kornik drukarz. Nadleśnictwo w razie zagrożenia stawia sobie za cel nie dopuszczenia do nadmiernego rozrostu szkodników i ochronę lasu. Gospodarowanie lasem zawsze jest tak prowadzone, aby nie ucierpiało na tym środowisko. Działania takie jak: wycinanie lasów, łowy, nasuwają na myśl złe skojarzenia, ale każde z nich jest dla dobra lasu. Wycinanie jest równoważone szkółkarstwem, natomiast łowy zwierzyny są tylko równoważeniem odpowiedniej ilości populacji na danym terenie. Na obszarze Nadleśnictwa istnieje osiem rezerwatów przyrody.
Są nimi:
- „Ptasi Raj”
- „Źródliska w dolinie Ewy”
- „Zajęcze Wzgórze”
- „Kacze Łęgi”
- „Cisowa”
- „Lewice”
- „Gałęźna Góra”
- Jeziora Pałsznik i Wygoda
Planuje się powstanie siedmiu nowych rezerwatów przyrody:
- Dolina Zagórskiej Strugi
- Łąka w Dolinie Radości
- Dolina Pieleszewska
- Lasy w Dolinie Bystrzycy
- Wąwóz Huzarów
- Łęgi nad Swelinią
- Nadrzecze
Obecnie na terenie naszego Nadleśnictwa znajduje się ponad 130 pomników przyrody. Nadleśnictwo współpracuje z Urzędem Miasta i Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, które prowadzą akcję dotyczącą budowy budek lęgowych dla ptaków.
Możemy się szczycić, że mieszkamy w takim pięknym regionie otoczeni z jednej strony morzem, a z drugiej Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Odpowiednie działania i prace nadleśnictwa sprawiają, że możemy mieszkać w takich warunkach, ale także od nas zależy czy będziemy doceniać ich pracę i im pomożemy jak tylko to możliwe.
‹‹ powrót do poprzedniej strony | do góry 
Designed by Leinad. Copyrights © 2003-.