Wejście do rezerwatu przy Szpitalu Morskim
Redłowska Kępa, część Pobrzeża Kaszubskiego, znajdująca się w całości na terenie Gdyni, opadająca stromym, aktywnym klifem ku Zatoce Gdańskiej.

Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo, a Kamienną Góra tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża Gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Został utworzony jeszcze przed wojną i jest najstarszym oraz jednym z największych rezerwatów w województwie Pomorskim. Powierzchnia jego wynosi 118,16 ha i obejmuje wschodnią część Kępy Redłowskiej (wznosząca się do 91 m n.p.m.) wraz z kompleksem leśnym, urwistymi brzegami wybrzeża klifowego oraz plażą.
Klifowe zbocze rezerwatu.
Celem ochrony jest zachowanie naturalnych fragmentów lasów bukowych i dębowych z najdalej na południe wysuniętym stanowiskiem jarzębu szwedzkiego (Sorbus Intermedia), który jako relikt epoki lodowcowej jest osobliwością florystyczną rezerwatu. "Kępa Redłowska" jest jednym z nielicznych rezerwatów, który umożliwia obserwację naturalnych procesów geofizycznych zachodzących na styku lądu i morza. Najbardziej charakterystycznym elementem jego krajobrazu jest aktywny klif w Orłowie o wysokości dochodzącej do 60 metrów, który w wyniku działalności morza nieustannie cofa się w głąb lądu. Fale rozbijając się o krawędzie klifu podmywają je i powodują ich obsuwanie, a następnie zabierają z brzegu lżejsze elementy budulca klifu, pozostawiając tam większe kamienie oraz głazy.
Jeden z mieszkańców rezerwatu - dzik.
Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku - zimą jest biało i łatwo można dostrzec bujną rzeźbę terenu, a gdy jest ciepło da się usłyszeć śpiew ptaków oraz wszystko jest porośnięte piękną, zieloną roślinnością i drzewami. Występują tam takie gatunki jak: buk, dąb, sosna, modrzew, klon, lipa, świerk, grab oraz chronione w Polsce: jarząb szwedzki oraz stanowiska rokitnika zwyczajnego. Warto wspomnieć że jarząb szwedzki jest wpisany na "czerwoną listę" roślin zagrożonych w Polsce. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać tak bardzo pospolite dla naszych lasów zwierzęta jak: dzik, sarna czy zając, jednakże dziki także napotyka się coraz częściej blisko osiedli mieszkaniowych, bądź wprost na ulicach. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami m.in. - dokarmianiem tych zwierząt oraz postępującym niszczeniem lasów przez ludzi.
Plaża i morze - zimą
Warto także zboczyć ze ścieżek leśnych, bądź udać się na spacer brzegiem morza z Orłowa do Bulwaru Nadmorskiego i przyjrzeć się wodom Zatoki Gdańskiej przylegającym do rezerwatu. Akwen ten charakteryzuje się urozmaiconą budową geologiczną bogatą w oryginalne formy przyrody nieożywionej i pod tym względem należy do unikalnych obszarów na Południowym Bałtyku. Kamieniste dno porośnięte jest organizmami roślinnymi w tym zagrożonym wyginięciem widlikiem. Lokalnie na podłożu piaszczystym, występują podwodne łąki złożone przede wszystkim z trawy morskiej. Ryby występujące w tym rejonie to groźnie wyglądający kur diabeł, jedyna ryba żyworodna w Zatoce Gdańskiej - węgorzyca, kryjąca się w piasku płastuga, kilka rodzajów małych babek oraz liczne ławice cierników. Tutaj też można zaobserwować pływający cud natury, jakim jest chełbia modra - jej organizm w 98 procentach składa się z wody.
Podsumowując jest to wyjątkowe miejsce w Gdyni, o które coraz ciężej na zatłoczonych ulicach naszego miasta. W dzisiejszych czasach rezerwat ten jest oazą spokoju i ciszy - przerywaną szumem morskich fal -, narażonym niestety jest na degradację ze strony otaczającego go miasta (głównie deptanie i zaśmiecanie), tak więc pamiętajmy o jego unikatywnym znaczeniu w skali kraju i dbajmy o takie miejsca jak TO!!!
Osuwające się zobcze.
Przebywając w jego obrębie jesteś współodpowiedzialny za jego przetrwanie, dlatego też: nie zrywaj i nie niszcz roślin i grzybów; nie płosz i nie zabijaj zwierząt; nie śmieć i nie rozpalaj ognisk; poruszaj się po wytyczonych ścieżkach; zachowaj ciszę.
Jak tam dotrzeć? -
Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.
‹‹ powrót do poprzedniej strony | do góry 
Designed by Leinad. Copyrights © 2003-2004.