Ścieżka dydaktyczna, jest jedną z podstawowych form edukacji społeczeństwa w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Oliwsko-Darżlubskie".

Znajduje się w okolicach dzielnicy Pustki Cisowskie nieopodal Doliny Marszewskiej Strugi i wiedzie wzdłuż ul. Marszewskiej w kierunku Rogulewa. W czasie wędrówki można napotkać liczne tablice informacyjne na temat fauny i flory lasu podążając za oznaczeniami na drzewach w postaci czerwonej wiewiórki na białym tle. Długość ścieżki wynosi ok. 2,5 km, na której można spotkać liczne gatunki rzadkich drzew i roślin oraz zaobserwować typowe ukształtowanie terenu dla strefy krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej.
Wędrówka rozpoczyna się ok. 0,5 km od zabudowań, skręcając z ul. Marszewskiej na parking leśny, gdzie znajdziemy pierwszą z tablic informacyjnych. Dalej mijamy szlaban, rozpoczynając leśną edukację napotykając co chwilę kolejne przystanki ścieżki dydaktycznej, w postaci małych tablic opisujących gatunki drzew i innych gatunków leśnych, a także dużych planszy przedstawiających poczynania w kierunku ochrony lasu.
Ciekawym miejscem w połowie drogi jest taras widokowy, skąd możemy obserwować rzeźbę terenu, która jest tu bardzo urozmaicona, co decyduje nie tylko o wyjątkowej malowniczości tego terenu, ale także o dużej zmienności przestrzennej zbiorowisk leśnych. Stoki wyniesień i obniżenia zajmują żyzne oraz ubogie i kwaśne buczyny niżowe. Wierzchołki pagórków, o niezbyt żyznych glebach, porasta najczęściej las mieszany bukowo – dębowy. Dna głębokich suchych dolin oraz dolne partie zboczy, a także wyższe tarasy nad strumieniami, m.in. nad pobliską Marszewską Strugą, są siedliskami lasów dębowo-grabowych (grądów). Obecnie dobrze zachowane płaty tego typu lasów spotyka się rzadko. Z powodu żyznych gleb zostały one w wielu miejscach dawno wykarczowane, a ich siedliska przeznaczone pod uprawę. Wzdłuż cieków występowały niegdyś powszechnie lasy łęgowe, których drzewostany budowały: jesion, olsza czarna, wiąz i inne gatunki drzew. Ze względu na zasobne gleby podzieliły one również losy lasów grądowych i dzisiaj występują ich tylko resztki. Innymi napotkanymi rzadko spotykanymi gatunkami w lasach są: Daglezja, Modrzew, Czereśnia Ptasia, Bez Konwaliowaty oraz Czeremcha.
Pod koniec wędrówki ciekawym pomysłem na pokonanie wyższego wzniesienia są schody prowadzące przez fragment lasu świerkowego. Wartą uwagi jest także 90-letnia sosna wejmutka, będącą pomnikiem przyrody.
Jak tam dotrzeć? -
Dojazd do ścieżki jest możliwy dla turystów zmotoryzowanych i grup pieszych. Z Gdyni Chyloni należy jechać najpierw ul. Kartuską, następnie drogą w kierunku Koleczkowa. W odległości około 200m za leśniczówką na Pustkach Cisowskich, należy skręcić w lewo, przy tablicy kierunkowej ścieżki przyrodniczo - leśniej. Około 200m od szosy znajduje się duży parking, który jest początkiem ścieżki. Turyści piesi mogą dojechać liniami: 28, S, W, 159 do przystanku Bławatnia lub linią 288 do przystanku Jałowcowa (NŻ).
‹‹ powrót do poprzedniej strony | do góry 
Designed by Leinad. Copyrights © 2003-2004.