XXVIII Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2003

XXVIII Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2003

Gdynia filmowaOd kilkunastu lat przez kilka dni w roku Gdynia jest polskim Cannes. Tutaj na pożegnanie lata i na powitanie jesieni odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Dobrze się stało, że Festiwal, decyzją organizatorów, przeniesiony został z deszczowych październikowo-listopadowych dni na wrzesień. Gdy jest kolorowo, a często także jeszcze ciepło, słonecznie i nad morzem szczególnie urokliwie - a przecież miejscem festiwalu od wielu już lat jest Teatr Muzyczny, leżący zaledwie kilkaset metrów od plaży. W ciągu tych kilku dni poświęconych X muzie, zbiera się w Gdyni polska śmietanka filmowa, z roku na rok przybywa też imprez towarzyszących, włączających do wspólnej zabawy mieszkańców Trójmiasta: niezawodną publiczność i zbieraczy autografów.
Miasto ceni sobie bardzo to filmowe święto, nadając mu odpowiednią oprawę, a w usytuowanym po sąsiedzku, kinowym multipleksie odbywają się pokazy polskiego filmu oraz spotkania z jego bohaterami, natomiast w artystycznych kawiarniach - wernisaże twórczości związanej z kinem - np. prezentacje karykatur polskich aktorów, wystawy plakatów filmowych czy fotogramy historii gdyńskich kin.
Między Teatrem Muzycznym a Skwerem Kościuszki, w Parku Rady Europy, stanął w 1999 roku "Fotel Kinomana", będący artystycznym odlewem taśmy filmowej (pomysłu i autorstwa Andrzeja Renesa). Taśma ta rozwijać się będzie wraz z kolejnymi edycjami festiwalu, a każdy kadr upamiętnia zdobywców Złotych Lwów.

XXVIII Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 16 - 20 września 2003. Zaprezentowanych zostanie 21 najnowszych polskich filmów fabularnych w konkursie głównym. Debiutować będzie 6. reżyserów. W konkursie Polskie Kino Niezależne weźmie udział 11 filmów. Program festiwalu urozmaicą pokazy specjalne, retrospektywa twórczości Marka Koterskiego, projekcje filmów z cyklu "Polonica", przegląd polskiego kina erotycznego, pokazy filmów z telewizyjnego cyklu "Święta Polskie". W cyklu "Zemsta na ekranie" pokazane zostaną adaptacje komedii Aleksandra Fredry z roku 1957i 2002. Będą także akcenty związane z wchodzeniem Polski do Unii Europejskiej - międzynarodowa konferencja "Film europejski w telewizji europejskiej", zjazd Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych (FERA) oraz przegląd filmowy "Młodzi Europy na ekranie". Po raz pierwszy odbędzie się impreza "Kino europejskie w telewizji".

  • ikonaOpublikowano: 01.09.2003 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona