PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Teatr

Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych

Biuro rzeczy osobistych to grupa teatralna, której aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo. Teatr, który tworzą to nie tylko terapia, ale także działalność artystyczna otwarta na spotkania z publicznością.

Już 11 grudnia spektakl pt. Rymy lokomotywy!cats

Biuro rzeczy osobistych to grupa teatralna, której aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo. Teatr, który tworzą to nie tylko terapia, ale także działalność artystyczna otwarta na spotkania z publicznością.

Teatr istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  Koło w Gdyni.

Kieruje  się  przekonaniem o wyjątkowości, dużym potencjale twórczym i wrażliwości osób niepełnosprawnych, łączy funkcję artystyczną i terapeutyczną.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni informuje, że w ramach projektu Scena społeczna Teatr Biuro Rzeczy Osobistych wystąpi 11.12.2014 w Szkole Podstawowej nr 13 w Gdyni przy ul. Halickiej 8. Zespół zaprezentuje spektakl Rymy lokomotywy w trzech odsłonach dla mieszanych grup dziecięcych z zerówki oraz klas I – III

Godziny prezentacji:

  • grupa I: godz. 10.30

  • grupa II: godz. 11.30

  • grupa III: godz. 12.30


Misją Teatru BRO jest realizowanie autorskich projektów o społeczno-artystycznym charakterze, poszukiwanie nowych miejsc      i głęboka wiara w sens spotkania z drugim człowiekiem.

W trakcie kilkunastoletniej działalności zespół BRO wypracował własny styl oparty  o doświadczenia teatru plastycznego. Efektem   naszej pracy są spektakle doceniane i nagradzane na wielu ogólnopolskich festiwalach.

  • Bursztynowa Maska –główna nagroda w XXXVIII Wojewódzkim Konkursie Teatralnym - Sopot 2001

  • Nagroda Ministerstwa Kultury w konkursie organizowanym przez TKT Bliżej Teatru - Teatr 2001

  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych Słodkobłękity – Zgierz 2002                           

  • Główna nagroda na Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym –Olsztyn (2002,2004)

  • I miejsce w I Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Poszukujących Enklawa –Kolbudy 2005

  • Laureat Albertiany Kraków 2005, 2011

  • II miejsce w X edycji Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Pozapozy" - Gdańsk 2012

  • Wyróżnienie na VI Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym – Szczecin 2012


Każdego roku organizujemy Letni Obóz Teatralny na Kaszubach.   W trakcie tygodniowego wypoczynku niepełnosprawni aktorzy z jednej strony poznają walory kaszubskiej kultury i obyczajowości, z drugiej zaś sami oferują własny program kulturalny. Od lat nasze spektakle spotykają się z zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem miejscowej publiczności oraz wczasowiczów.

Na swym koncie mamy udział w filmie dokumentalnym  pt: „OBCEY (premiera - 2006 w Łodzi) w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej (produkcja EUREKA MEDIA & TVP 2). Film otrzymał III nagrodę w 3 edycji FESTIWALU OFF/ON w Warszawie –VIII 2006 oraz Dyplom Honorowy na XVII Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu".

Spektakle:

  • Miasto moje  zasługuję na szczególną uwagę. Przedstawienie poprzez swoją treść, scenografię i oprawę plastyczną służy umacnianiu tożsamości regionalnej. Posiada walory edukacyjne nawiązujące do  historii Gdyni i tradycji Kaszub. Plastyczne obrazy zawierają osobistą percepcję zdarzeń aktorów. W spektaklu zespół umieścił cząstkę siebie nierozerwalnie związaną z miejscami, w których duch kaszubskiej tradycji odradza się. Przedstawienie jest też komunikatem o możliwościach i potrzebie aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

  • Obcy zbliża się do działań o charakterze społecznym. Celem jest stworzenie poczucia wspólnoty, doświadczeń i rodzących się emocji wśród widowni i aktorów. Choć sam spektakl opowiada o samotności, zazdrości i odrzuceniu, to jednak dominuje chęć nawiązania kontaktu, stworzenia choćby chwilowej wspólnoty.      Obcy to podróż przez epizody z życia od momentu dzieciństwa, poprzez dorastanie i dorosłość. To podróż przeciw obcości.

  • Rymy Lokomotywy jest spektaklem łączącym zabawę z poznawaniem sztuki teatru przez najmłodszych. Dzięki teatralizowanej zabawie młodzi widzowie w naturalny sposób mają okazję uczestniczyć w procesie integracji społecznej.Przypadkowe spotkanie znajomych na peronie przeradza się w grupowy zachwyt nad mocą  i wielkością lokomotywy. Podróżni wraz z konduktorem bawiąc się słowami odkrywają przestrzeń do improwizacji. Do wspólnej zabawy rymami zespół zaprasza także publiczność, by wspólnie udać się w podróż…Rymy lokomotywy oparty jest na wybranych fragmentach wiersza J. Tuwima.



  • W spektaklu Anima zespół powraca do poszukiwania osobistego kodu zapisanego w geście, spojrzeniu. Aktorzy swoją uwagę kierują do wewnątrz ostrożnie manifestując emocje. Podążają za  impulsami, potrzebami. Sztuka uchwycenia emocjonalnej harmonii paraliżowana jest przez zazdrość, obojętność, lęk. Osamotnienie okazuję się schronieniem, ale też oczekiwaniem na nowy impuls.
    Sama próba zmierzenia się z tą materią jest już zwycięstwem i nadzieją na kolejne próby.Spektakl grany jest w wersji 25 minutowej lub jako dyptyk ok. 40 min.



  • Cztery strony świata jest etiudą geometryczną. Aktorzy komponując ruch  wpisują w  kształty  swoje emocje, wzajemne relacje. Budują wciąż od nowa... Żaden kształt nie stanowi ukończonej budowli, rozpada się by za chwilę  odrodzić się w innej konfiguracji. Cztery strony świata są geometrią uczuć ukazującą ulotność i zmienność ludzkich zachowań.Otwarte warsztaty teatralne skierowane są do dzieci i młodzieży. Aktorzy poprzez krótkie improwizowane sytuacje zachęcają uczestników do  poszukiwania i odkrywania języka znaków. Poprzez ruch nawiązują kontakt poza intelektem. Płaszczyzną porozumienia staje się wspólny rytm.


 

  • ikonaOpublikowano: 09.12.2014 10:40
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona