Aktualności

Rewitalizacja Witomina: zapraszamy na spotkanie z animatorem

Nowy projekt dla mieszkańców Witomina przewiduje m.in. tworzenie murali // fot. archiwum Laboratorium Innowacji Społecznych

Nowy projekt dla mieszkańców Witomina przewiduje m.in. tworzenie murali // fot. archiwum Laboratorium Innowacji Społecznych

Wraz z początkiem marca na rewitalizowanym fragmencie Witomina specjalne dyżury rozpoczyna animator, z którym będzie można porozmawiać o dołączeniu do nowego projektu aktywności i wsparcia dla mieszkańców, ale też dowiedzieć się więcej o planowanej działalności Przystani Widna 2A. W połowie miesiąca rozpoczną się natomiast indywidualne spotkania z psychologiem.

Zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja to jeden z sześciu gdyńskich podobszarów rewitalizacji. Bardzo ważną częścią zmian, jakie przejedzie, są działania społeczne: takie, dzięki którym mieszkańcy lepiej się poznają, będą spędzać czas wspólnie i ciekawie, znajdą motywację do przezwyciężenia życiowych trudności.
-  To odpowiedź z jednej strony na specyfikę obszaru, który jest typowym blokowiskiem, z drugiej na potrzeby sygnalizowane przez mieszkańców – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji poprzedziło m.in. badanie panelowe gdynian. Uczestniczący w nim mieszkańcy Witomina jako największą bolączkę wskazywali nagromadzenie problemów społecznych. Z ich wypowiedzi wynikało, że na poziomie osiedla w zasadzie nie istniała wspólnota mieszkańców. Więzi czy relacje ograniczały się do jednej klatki w bloku czy wręcz piętra. Stąd myśląc o rewitalizacji Witomina położyliśmy duży nacisk na działania, które wyciągną mieszkańców z domów, zachęcą do zainteresowania się swoim sąsiedztwem, pomogą wyjść z osobistych kłopotów. Projekt, który właśnie uruchomiliśmy, daje szansę na zmianę. Chcemy, by na Witominie zawiązała się prawdziwa sąsiedzka wspólnota, do której dyspozycji oddamy – właśnie budowaną – Przystań Widna 2A, łączącą funkcje Domu Sąsiedzkiego i biblioteki.

Od kilku tygodni mieszkanki i mieszkańcy podobszaru rewitalizacji mogą dołączać do przygotowanego specjalnie dla nich nowego projektu. W jego ramach dla kilkanaściorga młodych ludzi, wraz z rodzinami, przygotowano kreatywne warsztaty i wsparcie psychologiczne. Uczestnicy projektu wezmą udział m.in. w tworzeniu murali, warsztatach filmowych, komiksowych czy fotograficznych, w zajęciach sportowych. Młodzież będzie spędzać aktywnie czas wolny – na grach miejskich, wieczorkach filmowych, wspólnym gotowaniu czy planszówkach. Grupa wybierze się na wycieczki po ciekawych miejscach w Trójmieście i okolicach, pójdzie do kina i teatru.

Prócz zajęć artystycznych i rekreacyjnych, na młodszych i starszych uczestników projektu czekają grupowe zajęcia z pedagogami i psychologami, wspierające rozwój umiejętności społecznych.

Działania w projekcie dla Witomina realizuje fundacja Fordewind – Dom Filmowy.

Co więcej, od połowy marca będzie można korzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych, udzielanych przez psychoterapeutkę z Laboratorium Innowacji Społecznych.

O tym, dlaczego warto dołączyć do projektu, a także kto i jak może to zrobić można porozmawiać z pracownikami Laboratorium Innowacji Społecznych. Od czwartku, 3 marca, co tydzień w godz. 12.00-16.00 będą czekać na Państwa w siedzibie SPOT Młodorośli przy ul. Widnej 8. W tym samym czasie będzie można dowiedzieć się o rewitalizacyjnych inwestycjach na Witominie oraz jak – wspólnie z sąsiadami - wykorzystać środki Funduszu Sąsiedzkiego

 
Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


  • ikonaOpublikowano: 01.03.2022 09:35
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.03.2022 10:25
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona