Program

23.03 niedziela - Duża Sala

grafika 27. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - program niedziela

27. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, Kolosy

27. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY (za rok) 2024

 
DUŻA SALA
Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8
wstęp wolny

Niedziela, 23 marca 2025 roku


DZIEŃ GÓR & FINAŁ (II)
Prowadzący: Dariusz Podbereski
 
10:00–12:05 | BLOK VIII | NOMINACJE DO KOLOSÓW: ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ
 
10:00–10:30
RUBIEŻ. 2300 KM WĘDRÓWKI Z GÓR SKALISTYCH NAD PACYFIK
Kamila Kielar
(pokaz jurorski bez nominacji)
Kamila Kielar (Kolos za rok 2018) do kolekcji amerykańskich szlaków długodystansowych dołożyła właśnie najmłodszy i bodaj najtrudniejszy Pacific Northwest Trail, biegnący przez północny-zachód kraju. Poplątana nitka szlaku o długości 2300km została wyznaczona pomiędzy Górami Skalistymi a Pacyfikiem, samym pograniczem amerykańsko-kanadyjskim w Montanie, Idaho oraz stanie Waszyngton. Pierwsze kroki na szlaku stawia się wśród gigantycznych pionowych ścian skalnych Gór Skalistych wyrzeźbionych przez lodowce. Przez kolejne miesiące wędruje się przez pasma gór zbudowanych z tysięcy małych wulkanów, przez jedne z najczęściej dotykanych pożarami regionów Ameryki, wiecznie zielone lasy deszczowe. Metę wyznaczono na wybrzeżu Pacyfiku, na najdalej wysuniętym na zachód przylądku kontynentalnych USA. Kamila Kielar konsekwentnie łączy hart wyczynowca z wrażliwością dziennikarski. Dlatego w cieniu daglezji zielonej i cedru czerwonego, jednych z największych drzew świata, usłyszymy o tym, co jako ludzie zniszczyliśmy i utraciliśmy na zawsze. W optyce Kamili najmłodszy szlak pokazuje najstarsze amerykańskie problemy. Dziś, kiedy wśród najpiękniejszych gór Ameryki co chwilę wybucha pożar. Dosłownie i w przenośni – i o tym tak naprawdę będzie ta opowieść.
 
10:35–10:55
WYPRAWA EKSPLORACYJNA HAGENGEBIRGE 2024
Piotr Kopera, Adam Władziński
Polska eksploracja jaskiń w austriackim masywie Hahengebrige trwa przeszło 20 lat. W 2014 roku osiągnięcia na tym polu przyniosły Sopockiemu Klubowi Taternictwa Jaskiniowego oraz Sekcji Grotołazów Wrocław Kolosa w oczywistej kategorii. Piotr Kopera i Adam Władziński zrelacjonują efekty osiągnięte przez kolejną wyprawę speleologiczną, podczas której m.in. skartowano łącznie 2831 metrów nowych korytarzy. W ciągu miesiąca intensywnej eksploracji, grotołazi zanurzali się codziennie w Jaskini Kitzgrabenschacht, pokonując wielką 200-metrową studnię. W jaskini odkryto ponad 1300 m nowych partii, w tym Krętą Galerię i Partie Marmitowe o bogatej szacie naciekowej, tworzącej imponujące podziemne krajobrazy. Równolegle eksplorowano także Jaskinię Ciepłą i Ciekawą, które mają szansę utworzyć pierwszy odkryty przez polski zespół system jaskiniowy w masywie.
 
11:00–11:30
NOWE DROGI WSPINACZKOWE NA LOFOTACH
Maks Parys
W lipcu 2024 roku Maks Parys, Robert Pallus i Paweł Zieliński wyjechali w Lofoty i za jednym zamachem upiekli wiele pieczeni na norweskim ogniu. Wyprawa, którą sami nazwali żartobliwie „wyjazdem wędkarsko-wspinaczkowym” zaowocowała wytyczeniem dwóch nowych dróg („Australian Open”, N7+ oraz „The Lofoten Nose”, N8), jak również powtórzeniem aż siedmiu dróg klasycznych, na czele z drogą „Freya” (N8). Pokonanie tej ostatniej wymagało spędzenia około 50 godzin w ścianie. Pionierskie przejście „Australian Open” na wschodniej ścianie Merraflestinden, poprowadzonej pięknymi pionowymi zacięciami i rysami, zajęło wspinaczom 12,5 godziny. W ostatnich dniach pobytu w Lofotach zespół zainaugurował jeszcze trudniejszą „The Lofoten Nose” na ścianie Helvetestinden. Warto podkreślić, że nowe drogi (jak również droga „Freya”) ukończono w tzw. stylu ground up, czyli bez wcześniejszego rozpoznania, lokowania depozytów ani dodatkowego wsparcia.

11:35–12:05
MOJA DROGA NA „DACH ŚWIATA”. TRAWERS LHOTSE - EVEREST
Piotr Krzyżowski
Najwyższe góry świata są dzisiaj w większym stopniu areną zmagań sportowych, niż obszarem górskiej eksploracji. Piotr Krzyżowski należy do tych, którzy podnoszą poprzeczki działań wyczynowych na „dachu świata”. W dniach 21-23 maja 2024 roku zdobył w jednym ataku szczytowym Lhotse (8516 m) i  Mt. Everest (8848 m), a więc dokonał pierwszego w historii przejścia w jednej akcji górskiej trawersu Lhotse-Everest w czasie 47 godzin i 22 minut. Działał samotnie, bez wsparcia Szerpów i bez schodzenia poniżej obozu IV. Nie wspomagał się też tlenem z butli. Spędził łącznie cztery noce w tzw. strefie śmierci (a więc powyżej 7900 m) i w jej pobliżu, co jest również niezwykłym wydarzeniem pod względem wytrzymałościowym. Obecnie Piotr Krzyżowski ma na swoim koncie siedem zdobytych ośmiotysięczników. Jest zdobywcą Korony Karakorum. Wszystkie ośmiotysięczniki zdobył we własnym szybkim stylu, bez wspomagania tlenem z butli i bez wsparcia Szerpów.
 
12:05–12:20 | PRZERWA
12:20–15:40 | BLOK IX | NOMINACJE DO KOLOSÓW: ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ; NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW, SUPER KOLOS
 
12:20–12:50
KLASYCZNE PRZEJŚCIE DROGI "ETERNAL FLAME" NA TRANGO NAMELESS TOWER

Jan Gurba, Maciej Książczyk, Patryk Kunc
14 sierpnia trójka wspinaczy (bardzo) młodego pokolenia: Jan Gurba, Maciej Książczyk oraz Patryk Kunc dokonali pierwszego polskiego, a zarazem czwartego w ogóle, klasycznego wejścia drogą „Eternal Flame” (7c+, 24 wyciągi, 650 m) na przepięknej turni Trango Nameless Tower (6240 m) w Karakorum. W trakcie akcji wspinaczkowej spędzili w ścianie siedem dni, przekonując się, że nawet łatwe wyciągi na „Eternal Flame” wymagają wysiłku, opanowania oddechu (wspinanie na wysokości 6000 m) i dużych umiejętności technicznych. Na tej wyprawie najbardziej wymagające psychicznie okazało się samo dotarcie pod ścianę, z uwagi na wytapiające się ze ścian kamienie.
 
12:55–13:45
PIONIERKI GÓR NAJWYŻSZYCH. 50-LECIE WEJŚCIA NA GASZERBRUM II
Anna Okopińska
50 lat temu, 12 sierpnia 1975 r. Anna Okopińska i Halina Krüger-Syrokomska, wspinając się na szczyt Gaszerbrumu II (8034 m), dokonały pierwszego na świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie. Ten doniosły wyczyn uhonoruje tegoroczna Nagroda Specjalna Kolosów. Anna Okopińska opowie osobiście o kulisach kierowanej przez Wandę Rutkiewicz „Ladies Expedition, jednej z najbardziej udanych wypraw w dziejach polskiego himalaizmu, w ramach której wraz z Haliną Krüger-Syrokomską dokonała historycznego wejścia. W skład wielkiej wyprawy wchodziły dwa zespoły – kobiecy i męski. Zespół 10 alpinistek miał za zadanie zdobycie szczytu Gaszerbrumu III (7952 m), najwyższego wówczas dziewiczego szczytu Ziemi. Celem siedmioosobowego zespołu męskiego było natomiast poprowadzenie nowej drogi na ośmiotysięczny Gaszerbrum II. Historia potoczyła się jednak inaczej, a wyprawa przyniosła osiągnięcia większe – i inne, niż zakładano. Przed opowieścią o właściwej wyprawie, Anna Okopińska przypomni fascynującą historię udziału kobiet w eksploracji gór najwyższych – Himalajów i Karakorum – przed rokiem 1975.
 
13:50–14:20
NOWA DROGA NA KYAJO RI W DOLINIE KHUMBU W NEPALU
Michał Król, Mariusz Madej
Nepalska dolina Khumbu jest domem ludu Szerpów. Od pewnego czasu stała się także celem coraz liczniejszych komercyjnych trekkingów i aranżowanych wspinaczek all inclusive. Bywa nim również szczyt Kyajo Ri (6187 m). Zdobycie tej góry nabiera jednak zupełnie innego wymiaru, kiedy podchodzi się do niej w rasowo alpinistyczny sposób. Michał Król, Mariusz Madej i Maciej Kimel (współlaureat Kolosa za rok 2023) i wyruszyli ku sześciotysięcznikowi z zamiarem wytyczenia na nim nowej, wymagającej drogi wspinaczkowej. Po pięciu dniach od dotarcia do bazy pod Kyajo Ri, widmo pogorszenia się warunków pogodowych skłoniło wspinaczy do zakończenia aklimatyzacji i rozpoczęcia akcji górskiej. Wspinaczka (w stylu alpejskim) zajęła cztery dni, z czego ostatni pochłonęły zjazdy. Wyprawa odniosła pełen sukces. Nowo wytyczona droga, nazwana „Butterfly Effect” liczy 1300 metrów przewyższenia, 34 wyciągi, a jej trudność oceniono na 6b w skali francuskiej.
 
14:25–14:45
SINTZI SPRING 2024. EKSPLORACJA NAJGŁĘBSZEJ PODWODNEJ JASKINI GRECJI
Bartłomiej Pitala
Wejście do Sintzi Spring wygląda niepozornie. Laik zobaczy w nim jedynie niewielki otwór u podstawy pagórka i wypływający strumień, otoczony bujną wodną roślinnością. Jest to jednak wejście do najgłębszej podwodnej jaskini w Grecji, która za sprawą polskiej grupy eksploratorów, znalazła się niedawno w ścisłej czołówce najgłębszych podwodnych jaskiń Europy i świata. Doświadczony nurek jaskiniowy, Bartłomiej Pitala przybliży kulisy zeszłorocznej eksploracji, w trakcie której udało się między innymi odkryć nowy horyzontalny korytarz na dnie głównej studni (-190 m) i przemierzyć ponad 150 metrów jego długości. Odkrycie to umożliwiło przegłębienie jaskini do -240 metrów głębokości w trakcie blisko siedmiogodzinnego nurkowania. Dzięki starannej dokumentacji z wyprawy, w pokazie nie zabraknie imponujących fotografii i podwodnych nagrań.
 
14:50–15:40
POLKI NA SZCZYTACH HIMALAJÓW W OKRESIE ZŁOTEJ ERY POLSKIEGO HIMALAIZMU
Krystyna Palmowska
Polskie alpinistki pojawiły się w górach najwyższych – Himalajach i Karakorum – niedługo po tym,  gdy pierwsze kobiety – Japonki – po raz pierwszy stanęły na szczycie ośmiotysięcznika. Zorganizowana przez Wandę Rutkiewicz w 1975 r. pionierska wyprawa na Gaszerbrumy zaowocowała następnymi inicjatywami, podejmowanymi pod hasłem działalności samodzielnych zespołów kobiecych. Ich celem były zarówno wejścia na ośmiotysięczniki, jak i przejścia trudnych technicznie dróg na himalajskich szczytach. Krystyna Palmowska, tegoroczna laureatka Super Kolosa, przedstawi dokonania polskich himalaistek, głównie z okresu złotej ery polskiego himalaizmu, w którą wpisuje się również jej własna górska działalność.
 
15:40–16:00 | PRZERWA
 
16:00–16:50
FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia NAGRODY DZIENNIKARZY, KOLOSÓW w kategoriach: ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ, PODRÓŻE i WYCZYN, NAGRODY SPECJALNEJ KOLOSÓW, SUPER KOLOSA, GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB oraz  NAGRÓD PUBLICZNOŚCI.
Prowadząca: Kamila Kielar

17:00–17:50
MOJA DROGA
Dawid Andres
W marcu 2016 roku w trakcie 18. edycji Kolosów, w gdyńskiej Arenie pojawiło się dwóch mężczyzn w kaloszach: Dawid Andres i jego przyrodni brat, Hubert Kisiński. Przylecieli prosto z Amazonii i zwyczajnie nie mieli butów na zmianę. Kilka dni wcześniej zakończyli niesamowitą wyprawę od źródeł do ujścia Amazonki… na wymyślonym i skonstruowanym przez siebie rowerem pływającym. Jadąc wzdłuż wody i po wodzie pokonali dystans ponad 8 tys. kilometrów. Za ten wyczyn bracia otrzymali Kolosa w kategorii Wyczyn Roku. Dla Dawida ten dzień stał się furtką do błyskotliwej kariery. Niespełna rok później, telewidzowie w Polsce obejrzeli pierwszy odcinek serialu „Ciężarówką przez Stany”.
 
18:00–18:20
Konkurs z nagrodami dla osób biorących udział w wyborze laureatów nagród publiczności


                                                                           ***
Szczegółowy program pokazów i spotkań może ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie aktualnego harmonogramu na stronie: kolosy.pl    
                                                                            
                                                                           ***

W czasie 27. OSPŻiA w Polsat Plus Arena Gdynia będzie można obejrzeć następujące wystawy:

*  wystawę zdjęć uczestników konkursu fotograficznego FotoGlob,

*  wystawę autorstwa Jakuba Rasińskiego przedstawiającą obrazy ośmiotysięczników tworzących Koronę Himalajów i Karakorum. Inspiracją do ich powstania były osiągnięcia jego siostry Doroty Rasińskiej-Samoćko, która jako pierwsza i jedyna Polka zdobyła w latach 2021 -2024 Koronę Himalajów i Karakorum,

*  wystawę fotografii autorstwa Grzegorza Lewandowskiego pt. „Bałtyckie klimaty” przedstawiającą okolice Helu, Sopotu oraz zatoki Gdańskiej. Bałtyk to morze które dostarcza wielu wrażeń i naturalnego piękna a plaże pod urwiskami imponują swoja wymową.                                                                                                                                                                    
                                                                            
                                                                          ***

Organizatorami 27. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto Gdynia i Agencja MART.
Miasto Gdynia jest strategicznym sponsorem 27. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. MART jest organizatorem Kolosów.


  • ikonaOpublikowano: 14.03.2025 13:46
  • ikona

    Autor: Estera Grubert (estera.grubert@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.03.2025 14:25
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona