Honorowe odznaczenie Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia

Odznaczenia dla Bohaterów Sierpnia'80 przyznane w 2023 roku

Poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” podczas uroczystości przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 // fot. Karol Stańczak

Poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” podczas uroczystości przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 // fot. Karol Stańczak

Sierpień '80 to ważna część gdyńskiej tożsamości. Dlatego co roku przypominamy o tamtych wydarzeniach. Nie inaczej było tym razem. W naszym mieście odbyły się uroczystości z okazji 43. rocznicy strajków sierpniowych i podpisania porozumień sierpniowych. W środę, 30 sierpnia tradycyjnie wręczono odznaczenia bohaterom tamtych dni. Obchody zakończyły się w czwartek, 31 sierpnia złożeniem kwiatów przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku na placu Wolnej Polski.


Wydarzenia Sierpnia '80 wyraźnie zapisały się na kartach historii zarówno Polski, jak i naszego miasta. Przystąpienie do strajków wymagało od ludzi dużej odwagi. Szczególnie tutaj, w mieście, którego mieszkańcy doskonale pamiętali masakrę stoczniowców z grudnia 1970 roku. Jednak to wszystko zapoczątkowało zmiany, które przyniosły upadek komunizmu, a nam dały wolność i suwerenność.
 
Z tej okazji każdego roku w Gdyni są organizowane uroczystości upamiętniające tamte dni. Tegoroczne obchody rozpoczęły się w środę, 30 sierpnia od uroczystej mszy świętej w intencji uczestników strajków oraz sygnatariuszy porozumień sierpniowych i za pomyślność ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Po południu rocznicowe uroczystości przeniosły się przed pomnik Ofiar Grudnia '70, niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

– Przychodzimy tu co roku, aby dać świadectwo kolejnym pokoleniom i podkreślić wagę oraz znaczenie wydarzeń, które 43 lata temu także tu, w Gdyni,  budowały polską drogę do wolności. Spotykamy się przy pomniku Ofiar Grudnia, bo mamy świadomość, że nie byłoby Sierpnia ‘80, tego wielkiego zrywu, gdyby nie bohaterstwo tych, którzy 10 lat wcześniej mieli odwagę wyjść na ulice. Złożyli ofiarę życia i krwi, by walczyć o wolność i godność robotników – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Obchody zgromadziły wiele osób. Uczestniczyli w nich m.in.: samorządowcy, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, bohaterowie tamtych dni i mieszkańcy.

W obchodach 43. rocznicy strajków sierpniowych i podpisania porozumień sierpniowych przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 wzięli udział m.in. (od prawej): Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, Kordian Kulaszewicz - prezes Fundacji Adaptacja, wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i Małgorzata Zwiercan z Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna // fot. Karol StańczakW obchodach 43. rocznicy strajków sierpniowych i podpisania porozumień sierpniowych przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 wzięli udział m.in. (od prawej): Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, Kordian Kulaszewicz - prezes Fundacji Adaptacja, wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i Małgorzata Zwiercan z Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna // fot. Karol Stańczak
 

Sprzed pomnika uczestnicy przeszli do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Głos zabrali m.in.: prezydent Wojciech Szczurek oraz Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

– 15 sierpnia jechałem ze strajkującej Stoczni Gdańskiej do Gdyni. To był mój drugi dzień pracy. Nie znałem nikogo i nikt mnie nie znał. A miałem zorganizować strajk. Byłem tym szczerze przejęty, przerażony, czy to się uda, ale byłem tak zdeterminowany, ponieważ czułem się wolny. My ten sierpień wygraliśmy dlatego, że wolność była w nas. I do tej pory w nas jest. Życzę wszystkim, żeby tak dalej było, bo człowiek rodzi się wolny i tej wolności nikt mu nie może odebrać. Chyba, że sam z niej zrezygnuje. Mogą nam różni ludzie ograniczać swobodę poruszania się, ale naszej własnej wolności nikt nam nigdy nie może odebrać – powiedział Kołodziej.

Bohaterowie wyróżnieni


Osobom, które szczególnie wyróżniły się podczas wydarzeń z 1980 roku, wręczono odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”. To wyraz szacunku, pamięci i wdzięczności za to, co uczynili.

– Wspólnie z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna postanowiliśmy odnaleźć i uhonorować tych, którzy mieli odwagę walczyć, byli czynnymi uczestnikami strajków w Gdyni. Tak zrodziła się idea tego odznaczenia. Dzisiaj wręczamy je po raz dziesiąty. Sierpień '80 to część naszej tożsamości, część tego, czym jest dzisiaj Gdynia. Drodzy bohaterowie – kolejny raz dziękuję za waszą odwagę, mądrość i determinację w walce o wolność – podkreślał prezydent Gdyni.

W tym roku odznaki honorowe trafiły do 62 cichych bohaterów.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (pierwszy z lewej) oraz Andrzej Kołodziej - prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna (pierwszy z prawej) z paniami wyróżnionymi odznaczeniami „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia” // fot. Karol Stańczak
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (pierwszy z lewej) oraz Andrzej Kołodziej - prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna (pierwszy z prawej) z paniami wyróżnionymi odznaczeniami „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia” // fot. Karol Stańczak


Ponadto podczas gali Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna świętowała 13. rocznicę istnienia. Z tej okazji zostali uhonorowani przyjaciele, współpracownicy, wolontariusze oraz osoby, które wniosły wkład w działalność tej organizacji. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. prezydent Wojciech Szczurek czy wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Środowe uroczystości uświetniły koncerty grupy Granda oraz zespołu Sonato. Odbyła się także prezentacja jedenastego tomu książki „Ludzie Sierpnia '80 w Gdyni”.

Uczestnicy uroczystości z okazji 43. rocznicy strajków sierpniowych i podpisania porozumień sierpniowych zgromadzeni przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku na placu Wolnej Polski // fot. Magdalena Czernek
Uczestnicy uroczystości z okazji 43. rocznicy strajków sierpniowych i podpisania porozumień sierpniowych zgromadzeni przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku na placu Wolnej Polski // fot. Magdalena Czernek


W czwartek, 31 sierpnia przed pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 na placu Wolnej Polski odbyła się kolejna odsłona obchodów. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy oraz przedstawiciele „Solidarności”. Była wspólna modlitwa oraz okolicznościowe przemówienia.

– Upamiętniamy ważne dla nas wszystkich wydarzenia, setki bohaterów, którzy byli zjednoczeni marzeniem o suwerennej politycznie i gospodarczo ojczyźnie. Warto przypomnieć, że obchodzimy również o 35. rocznicy strajków z 1988 roku, kiedy sierpień znowu przyniósł nam wizję pozbycia się  totalitarnego systemu raz na zawsze. Nasza pamięć to jeden z gwarantów, że do powtórki z historii nie dojdzie – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Na koniec uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.08.2023 14:21
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.10.2024 14:28
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona