* AB Inwestor Andrzej Boczek za budynek wielofunkcyjny TRANSATLANTYK

Budynek mieści kilkadziesiąt luksusowych mieszkań z bardzo atrakcyjnymi widokami na zatokę, port, oraz na spory obszar Miasta a także mieści kilkadziesiąt lokali biurowych korzystających z doskonałego, świetnie skomunikowanego położenia. Również sam budynek odgrywa ważną rolę w Mieście. Obiekt dopełnia wschodnią pierzeję Placu Kaszubskiego - jedynego w Gdyni placu o charakterze zbliżonym do centralnego rynku. Stanowi też efektowne zamknięcie perspektywy ulicy Świętojańskiej na osi Południe - Północ, którego przez lata tej ulicy brakowało.
Budynek jest zbiorowym dziełem grupy architektów. Projekt koncepcyjny powstał w zespole: Bazyli Domsta, Adam Drohomirecki, Magdalena Maderska.
Ostateczny kształt obiektowi nadali: arch. Bazyli Domsta, arch. Marcin Pilch wraz z licznym zespołem współpracowników.
Warta podkreślenia jest harmonijna współpraca zespołu projektowego z inwestorem, który w przypadku kontrowersji ostatecznie obdarzał architektów zaufaniem, mimo, iż wielokrotnie oznaczało to rezygnację z rozwiązań oszczędnych na rzecz dających lepszy efekt wizualny i trwałość.
Nowy budynek mieści salon handlowy z ekspozycją sprzętu i systemów oświetleniowych znanych światowych marek, a także studio projektowania, realizacji i zarządzania światłem. Skupi uwagę klientów najnowszymi trendami i niebanalnym designem w branży oświetleniowej.
Budynek zrealizowano na działce w narożniku Al. Zwycięstwa i ul. Lutyckiej.
Obiekt stanowi trzykondygnacyjna prostopadłościenna bryła z dużymi otworami okiennymi na elewacji, zdynamizowana wysuniętymi fragmentami i przykryta płaskim dachem schowanym za prostą attyką. Jasna elewacja wyłożona płytami kamiennymi w kondygnacji parteru nawiązuje do modernistycznego nurtu gdyńskiej architektury.
Projektantem budynku jest arch. Elżbieta Kliem
* Szpital Morski PCK za Zakład Medycyny Nuklearnej
Zakład Medycyny Nuklearnej, będący częścią Gdyńskiego Centrum Onkologii, wydatnie wzmacnia pozycję Gdyni jako regionalnego centrum opieki zdrowotnej.
Został umieszczony w nowym, dwukondygnacyjnym obiekcie o powierzchni użytkowej około 490 m2, z własnym parkingiem.
Zakład wyposażony został w specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną.
Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 3,1 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wykonuje specjalistyczne badania diagnostyczne dla pacjentów cierpiących na nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Łącznie wykonywanych będzie około 2 500 takich badań rocznie
Budynek, o surowej i prostej architekturze, wpisany w skarpę, dobrze nawiązuje do jego funkcji. Projekt architektoniczny wykonał dr inż. arch. Grzegorz Rzepecki.
* Rolls Royce Marine, Poland za Morskie Centrum Serwisowe Rolls Royce
Światowa marka realizuje w Gdyni ważne funkcje portowe.
Inwestycja podnosi standard zabudowy ul. Kontenerowej - szybko rozwijającego się zaplecza usługowego, szczególnie ważnego dla morskiego portu w Gdyni.
Ma więc duży wpływ na rozwój potencjału gospodarczego regionu.
Ten prototypowy obiekt został zrealizowany z zastosowaniem najnowszych technologii. Generalnym projektantem inwestycji Morskiego Centrum Serwisowego Rolls Royce w Gdyni przy ul. Kontenerowej jest niemiecka firma IPROPLAN z Chemnitz. Autorami części architektonicznej projektu powtarzalnego budynku Centrum Serwisowego są niemieccy projektanci: Y. Leib oraz L. Rudolph.
Pracownia Pol-Swed projekt sp. z o.o. z Sopotu dokonała dostosowania i adaptacji projektu powtarzalnego do polskich przepisów i lokalizacji w Gdyni. Adaptacja części architektonicznej projektu jest wynikiem pracy arch. Ewy Spiralskiej-Urban. Wysokiej klasy architektura będzie powielona w 35 centrach serwisowych RR na całym świecie.
Budynek charakteryzuje czytelny podział funkcjonalno-przestrzenny na część administracyjno-biurową oraz halę serwisową. Nieco „kubistyczna" forma części administracyjnej dobrze wpisuje się w przemysłowy charakter otoczenia.
Wartość inwestycji wyniosła 20 mln zł. W obiekcie znajdzie zatrudnienie 50 nowych pracowników.
Opublikowano: 13.02.2012 00:00
Autor: Michał Kowalski (2011)
Zmodyfikowano: 14.02.2022 11:20
Zmodyfikował: Paweł Jałoszewski