PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Czas Gdyni

Laureaci Czasu Gdyni

za 2006

Nagroda


* Hutchinson Port Holdings Gdynia za Gdyński Terminal Kontenerowy

Jerzy Czartowski, prezes Gdynia Container TerminalGdynia Container Terminal, spółka Grupy Hutchison Port Holdings – największego globalnego operatora terminali kontenerowych z siedzibą w Hongkongu, realizuje w Gdyni przy Nabrzeżu Bułgarskim inwestycję budowy nowego terminalu kontenerowego, który umożliwi docelowo przeładunek ponad 500.000 TEU rocznie.

W 2006 roku zakończył się I etap inwestycji, który umożliwia przeładunek ok. 150.000 TEU rocznie w oparciu o 253 m nabrzeża, 3,5 ha placów kontenerowych, kompleks bramowy oraz terminal kolejowy. Terminal wyposażony został w suwnice nabrzeżowe, żuraw samojezdny, suwnice placowe, wozy do piętrzenia kontenerów oraz ciągniki i naczepy terminalowe. Całość zarządzana jest przez nowoczesny system komputerowy.

Oprócz inwestycji w infrastrukturę i sprzęt, GCT poczynił znaczące inwestycje w kapitał ludzki. Firma zatrudnia obecnie 110 osób, w znacznej mierze wyszkolonych we własnym zakresie. Realizacja kolejnych etapów inwestycji przyczyni się do dalszego wzrostu zatrudnienia. W 2007 roku planuje się zatrudnienie kolejnych 25 osób. Dodatkowe 60 stanowisk pracy powstało w obsługujących terminal nowym oddziale celnym oraz w firmie ochrony osób i mienia.

Obecnie, GCT obsługuje połączenia z Gdyni do Felixstowe i Hull w Wielkiej Brytanii oraz Hamburga, w ramach serwisów oceanicznego armatora francuskiego oraz jedynego w pełni polskiego armatora kontenerowego Euroafrica.

Już rozpoczął się II etap inwestycji, który podwoi zdolności przeładunkowe terminalu.

Dzięki tej inwestycji, Port Gdynia stał się jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na Bałtyku, gdzie działają dwaj niezależni prywatni operatorzy portowi eksploatujący profesjonalne terminale kontenerowe.

na zdjęciu: Jerzy Czartowski, prezes GCT, foto: Tomasz Kamiński

Wyróżnienia:

* ALLCON Osiedla za II etap osiedla Kaskada Redłowska przy ul. Legionów 100,

Sergiusz Gniadecki, prezes zarządu Allcon Investment sp. z o.o.„Redłowska Kaskada”
to nowoczesny zespół miejski. Osadzony głęboko w wielowiekowej tradycji kształtowania zabudowy wzdłuż-ulicznej a jednocześnie zręcznie operujący elementami na wskroś współczesnymi. Zespół lokali handlowo-usługowych, zapewnia możliwość zaspokojenia szeregu potrzeb bez konieczności dalekich spacerów. Czteropoziomowy garaż zaspakaja potrzeby mieszkańców na miejsca postojowe. Pewna ilość takich miejsc, wokół budynku, potrzebna jest z uwagi na klientów usług i gości. Większa część terenu, przyległego do wzniesionego budynku, zajęta jest pod zieleń. Urządzono tam ścieżki, zainstalowano ławki i urządzenia zabawowe dla dzieci, zaś teren oświetlono, pozostawiając go jako ogólnodostępny.

Bryła budynku jest wyrzeźbiona z odwagą i dużą zręcznością. Nie jest to jednak rzeźba wykonana medalierskim dłutkiem, lecz raczej wyciosana trzymanym w sprawnej ręce toporkiem. Można ją podziwiać z wielu miejsc w Gdyni, gdyż sama w sobie spora, umieszczona jest na dobrze wyeksponowanym stoku redłowskiego wzgórza. Detal architektoniczny nieprzesadnie bogaty, ale dobrze zaprojektowany dopełnia korzystne wrażenia z oglądu całości dzieła. Projektantem jest architekt Michał Żołnierkiewicz.

na zdjęciu: Sergiusz Gniadecki, prezes zarządu Allcon Investment sp. z o.o., foto: Tomasz Kamiński

* Kamiński Krotofil & Co. sp. z o.o. Gdańsk za Restaurację Rybną „Tawerna Orłowska”,

przedstawicielka Tawerny OrłowskiejRestauracja rybna „Tawerna Orłowska” jest usytuowana w terenie o wyjątkowym prestiżu dla Miasta i szczególnym charakterze miejsca, należącego do obszaru zespołu ruralistyczno - kuracyjnego Orłowo, wpisanego do rejestru zabytków. Miejsce lokalizacji obiektu, u podnóża orłowskiego klifu, w sąsiedztwie wioski rybackiej i mola, na trasie jednego z najważniejszych ciągów spacerowo- turystycznych Gdyni i Trójmiasta, powoduje, że realizacja obiektu o tak potrzebnej w tym miejscu funkcji, stanowiła prawdziwe wyzwanie dla autorów jego projektu. Pod nadzorem przedstawicieli Miasta, Urzędu Morskiego i służb konserwatorskich, w ramach przygotowania tej inwestycji został przeprowadzony konkurs urbanistyczno-architektoniczny.

Obiekt nawiązuje skalą, charakterem architektonicznym i detalem do istniejącej zabudowy tej części dzielnicy, ekspresyjnie wpisuje się w klimat funkcjonującej nadal wioski rybackiej, a poprzez bezpośrednie sąsiedztwo z jej głównymi elementami umożliwia ich twórczą rewitalizację, w pełni respektując zarazem uwarunkowania zarówno konserwatorskie, jak i wynikające z wzajemnych relacji na styku lądu z morzem. Projekt wykonał arch. Grzegorz Formella z zespołem.

* Uniwersytet Gdański za budynek Instytutu Oceanografii przy Al. Marsz. Piłsudskiego

prof. Andrzej Ceynowa, rektor Uniwersytetu GdańskiegoBudynek Instytutu Oceanografii Wydziału Biologii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego usytuowany został w zwartej zabudowie północnej pierzei Alei Marszałka Piłsudskiego - jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdyni. Najbliższe otoczenie obiektu stanowi stosunkowo prosta, modernistyczna zabudowa pierzejowa otwarta na tereny zielone wzdłuż alei prowadzącej w kierunku morza. Zarówno bryła budynku jak i nowatorsko zastosowane materiały elewacyjne oraz kolorystyka nie nawiązują wprawdzie bezpośrednio do historycznej zabudowy, jednakże są swoistym łącznikiem pomiędzy istniejącą zabudową oraz przyrodą parku i sąsiadującego morza. Budynek zwraca na siebie uwagę zarówno czytelną strukturą funkcjonalną jak i adekwatną do przeznaczenia budynku siłą wyrazu, twórczo nawiązując do modernistycznej idei przedwojennej Gdyni. Szczególnego podkreślenia wymaga także czytelny układ funkcjonalny oraz starannie dopracowane wnętrza budynku. Oszczędne i twórcze zastosowanie środków dało efekt elegancji i spójności całości założenia. Godnym podkreślenia jest także sposób połączenia tradycyjnych, naturalnych materiałów wykończeniowych jak drewno, szkło i stal we wnętrzach sal wykładowych z elementami ich wyposażenia technicznego i technologicznego. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ARCH-DECO w Gdyni; architekci Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski

na zdjęciu: prof. Andrzej Ceynowa, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, foto: Tomasz Kamiński

za 2005

Nagroda:

* Telewizja Kablowa VECTRA S.A. za budowę zespołu budynków w Orłowie

Na lokalizację nowej siedziby inwestor, Telewizja Kablowa VECTRA S.A., wybrał bardzo eksponowaną działkę w elitarnej dzielnicy Gdyni. Wzniesienie, na którym posadowiono obiekty, położone w Gdyni Orłowie przy Alei Zwycięstwa, przez wiele lat było przestrzenią niczyją. Znaczna powierzchnia działki pozwoliła na budowę niewielkiego kompleksu, na który oprócz biurowca telewizji składa się Hotel Kuracyjny. Zabudowa pensjonatowa ma w Orłowie duże tradycje, zaś funkcja rehabilitacyjna hotelu wiąże się ze specyfiką firmy, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Otwarcie tych usług na zewnątrz spowodowało, że miejsce stało się aktywne, a miasto i mieszkańcy zyskali nową wspólną przestrzeń. Realizacja udowodniła słuszność takiej formy odzyskania przestrzeni dla miasta.

Zespół dwóch wyniesionych ponad Aleją Zwycięstwa budynków od razu stał się ważnym miejscem dla miejskiego pejzażu tego fragmentu alei. Nadana mu nazwa – Orłowska Górka – określa całe założenie z zielenią i otwartą przestrzenia, poprzecinaną ścieżkami, z ławkami i starannie rozwiązanym parkingiem. Dzięki dobremu detalowi poprawiony został standard miejsca, które może stać się zalążkiem pozytywnych przemian najbliższego otoczenia.

Dwa obiekty nawiązują dialog dzięki podobnej skali, materiałom i rozwiązaniom plastycznym. Jednocześnie kontrast planów i brył wprowadza między nimi napięcie. Gmach telewizji zaprojektowano na rzucie otwartej na Aleję Zwycięstwa podkowy. Wejście podkreślone jest niewielkim, półokrągłym tarasem z widokiem na aleję oraz dziedzińcem nakrytym szklanym dachem, wspartym na wolno stojącej konstrukcji z ocynkowanej stali. Przedłużenie przestrzeni dziedzińca, określanego przez projektantów jako forum, stanowi wysoki, wąski hol.

Łączna powierzchnia zabudowy obu budynków: około 2130m2;
powierzchnia użytkowa: około 7000m2;

Autorzy projektu: Studio Architektoniczne Kwadrat sp. z o.o., architekci Jacek Droszcz, Adam Kościecha, Katarzyna Langer
Generalny Wykonawca: Allcon S.A. Gdynia


Wyróżnienia:


* FIRMA INWESTING sp. z o.o. za budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Beniowskiego 5 w Gdyni

Budynek ten jest obiektem 6-kondygnacyjnym 1-klatkowym z 22 mieszkaniami o zróżnicowanej wielkości od 60,0 m2 do 112,0 m2, czystej i przejrzystej funkcji bez zbędnej powierzchni przeznaczonej na komunikację wewnętrzną. Posiada także dwie kondygnacje garaży podziemnych z niezależnymi wjazdami z ul. Beniowskiego na każdy poziom.

Budynek nawiązuje swoją formą architektoniczną do modernistycznej architektury Gdyni z wykorzystaniem walorów pobliskiego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Budynek swoimi rozwiązaniami estetycznymi, funkcjonalnymi, materiałowymi i technologicznymi spełnia oczekiwania współczesnego klienta. Teren wokół budynku został ukształtowany i zagospodarowany oraz odgrodzony od działek sąsiednich i terenów leśnych, co zapewnia intymność i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 560 m2, a powierzchnia całkowita 3300 m2 na działce o pow. 1460 m2. Budynek przy ul. Beniowskiego 5 w Gdyni został zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną ABACUS s.c.

* ZAGRODA Sp. z o.o. za budynek gastronomiczny „BARRACUDA” przy Bulwarze Nadmorskim

Bar „Barracuda” jest pierwszym obiektem zrealizowanym na podstawie projektu architektonicznego wyłonionego w drodze konkursu, który obejmował 5 lokalizacji wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Przychylność Sądu Konkursowego zwycięski projekt uzyskał dzięki czystej, prostej formie, w sposób czytelny, lecz nie nachalny nawiązującej do wcześniejszych osiągnięć architektury gdyńskiej. Goście lokalu korzystają z uroków jego sąsiedztwa z brzegiem morskim z jednej i z zalesionym klifem z drugiej strony. W odróżnieniu od wielu tego rodzaju obiektów powstałych w pasie polskiego wybrzeża budynek „Barracudy” wykonany jest z solidnych, trwałych materiałów konstrukcyjnych oraz materiałów wykończeniowych najwyższej jakości. Dzięki temu nie tylko dobrze wpisuje się w krajobraz, ale wzbogaca go swoją formą. Zrywa w ten sposób ze złą tradycją rabunkowej eksploatacji krajobrazu nadmorskiego przez budowniczych rozmaitych obiektów prowizorycznych. Kuchnia „Barracudy” może zaspokoić podniebienia wybrednych smakoszy, zwłaszcza tych, którzy nie wyobrażają sobie pobytu nad morzem bez obiadu ze świeżej ryby.

W ten sposób bar wpisuje się w ciąg atrakcji turystycznych gdyńskiego Bulwaru podnosząc wysoko standard obsługi. Gość może teraz znaleźć tu nie tylko warunki do odświeżającego spaceru w powiewach bryzy i zatykające dech w piersiach morskie widoki, ale i świetnie się z nimi komponujące morskie specjały kulinarne. Nakładem pokaźnych środków powstała sympatyczna przystań dla spacerowiczów i turystów oraz miejsce pracy dla kilkudziesięciorga Gdynian.

Projekt obiektu wykonał zespół pod kierunkiem dr inż. arch. Marka Gawdzika.

za 2004

Nagroda

* budynek biurowy PROKOM ul. Podolska 21

Budynek PROKOM zdążył już wpisać się w pejzaż Gdyni zyskując wiele pochlebnych ocen mieszkańców. Dzięki swojej wysokości, 10 wysokich kondygnacji, pojawia się nierzadko niespodziewanie w perspektywie wielu odległych miejsc, rekompensując tym niezbyt eksponowaną lokalizację. Przyciąga wzrok swoją atrakcyjną bryłą, oraz pięknym, starannym wykończeniem urozmaiconych elewacji. Całkowita powierzchnia kondygnacji nadziemnych budynku liczy sobie 21.221 m2, zaś dwóch kondygnacji podziemnych 5.059 m2. Budynek, w którym pracuje 400 osób jest obsługiwany przez 9 wind. W atrium, znajduje się restauracja pozwalająca na jednorazową obsługę około 150 gości, jej zaplecze wyposażono w najwyższej klasy urządzenia. Na uwagę zasługuje zastosowanie w budynku niezwykle nowoczesnych systemów obsługi. Budynek monitorowany jest przez 13 tysięcy punktów pomiarowych. Kontrolują temperaturę, oświetlenie, otwarcie okien, drzwi, zagrożenie pożarem, zabezpieczają przed awariami sieci energetycznej. Zainstalowany system zabezpieczenia energetycznego pozwala na 22 godziny nieprzerwanej pracy wszystkich systemów budynku, przy pełnym obciążeniu. W toku inwestycji PROKOM podjął również prace związane z rewitalizacją otoczenia budynku, które obejmują modernizację ulic, przejścia pod torami kolejowymi, porządkowanie terenów otaczających. Prace te prowadzone są we współpracy z miastem. Prezentowany budynek jest budynkiem pięknym, funkcjonalnym, spełniającym wszystkie standardy dla budynków biurowych klasy „A”. Formą architektoniczną nawiązuje do najlepszych tradycji modernizmu gdyńskiego. To połączenie przeszłości – inspiracji rozwiązaniami architektonicznymi z okresu budowy Miasta, z przyszłością – zastosowanie ultranowoczesnych technologii i rozwiązań, właściwe dla siedziby nowoczesnej firmy o silnych gdyńskich korzeniach. Projektantami budynku są: Mljenko Dumencicz, Stanisław Dopierała i Ryszard Girtler.

Wyróżnienia

* Centrum Kwiatkowskiego

Budynek Centrum Kwiatkowskiego wypełnił przestrzeń przy ulicy 10 Lutego od skrzyżowania z ul. Władysława IV aż do skrzyżowania z ul. Mściwoja. Powstał w ten sposób obiekt w znaczący sposób wpisujący się w północną pierzeję najbardziej reprezentacyjnego ciągu ulicznego Śródmieścia Gdyni. W jego części podziemnej mieszczą się miejsca parkingowe: parter i dwa piętra zajmuje handel z usługami i gastronomią, wyższe piętra przeznaczono na biura. Funkcje pomieszczone w budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 12 tys. m2 harmonijnie dopełniają funkcje dominujące w jego otoczeniu. Architektura dobrze wpisuje się w sąsiednią zabudowę, a co równie ważne, stanowi monumentalne i eleganckie tło pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego, którego imię budynek przyjął. Nieco do tej pory zagubiony w nieuporządkowanej przestrzeni skromnego skweru pomnik ten zyskał dzięki budowie budynku godną twórcy Gdyni oprawę! Projektantem budynku jest architekt Mirosław Hrynkiewicz. Inwestor, firma Versus Investment, wnosi tym obiektem istotny wkład w rozwój Gdyni.

za 2003

Nagroda

* VECTOR sp. z o.o. za budynek produkcyjno-biurowy przy ul. Krzemowej w Gdyni

Gdyńska firma VECTOR działająca od 1991 roku jest europejskim liderem w projektowaniu, wytwarzaniu i integracji systemów telekomunikacyjnych. VECTOR specjalizuje się w nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach telekomunikacyjnych oraz telewizyjnych dla szerokiego grona odbiorców. Z roku na rok firma pozyskuje kolejnych kontrahentów między innymi z Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Rumuni i Węgier. Jednym z elementów charakterystycznych dla strategii rozwoju firmy są znaczące nakłady na technologię produkcyjną. W roku 2003 VECTOR wybudował i uruchomił w Gdyni jeden z największych w Polsce Północnej zakład produkcyjny elektroniki. Inwestycja zrealizowana kosztem ponad 20 milionów złotych obejmuje biura, zaplecze badawczo-rozwojowe, hale produkcyjne oraz zrealizowaną we współpracy z miastem drogę dojazdową - ulicę Krzemową. Łączna powierzchnia obiektów wynosi ponad 7000 m2. Od momentu przeniesienia działalności do nowych obiektów VECTOR zwiększył zatrudnienie o około 100 osób. Budynki, których projekt powstał w pracowni Arch-deco charakteryzują się wysokimi walorami architektonicznymi. Nowy obiekt firmy VECTOR znacząco podnosi jakość przestrzeni w tej części miasta. Wpisuje się ona również w priorytety Strategii rozwoju Gdyni dotyczące rozwoju w naszym mieście firm wysokich technologii. Działania VECTORA są doskonałym przykładem jak rodzime firmy mogą bez utraty własnej tożsamości zaistnieć na rynku europejskim, przyczyniając się jednocześnie od rozwoju lokalnego.

Wyróżnienia

* PRSP SANIPOR sp. z o.o. za stację paliw „Pod Żaglami”, ul. Sportowa 8

Półkolisty pawilon z salą sprzedaży i zapleczem magazynowo-socjalnym oraz stanowiska tankowania i 3 dystrybutory mieszczą się pod dachem w kształcie koła o średnicy 28 metrów, którego konstrukcja – kratownice stalowe – oparta jest na 3 słupach. Część środkowa dachu pokryta jest przejrzystą tkaniną mocowaną linami do konstrukcji, okap zaś wykonano z blachy trapezowej. Projektantom udało się uzyskać efekt zawieszenia dachu w powietrzu, a nawet jego nieważkości, dzięki zminimalizowaniu ilości podpór przy znacznych rozmiarach pokrycia . Dodatkowym walorem jest usytuowanie stacji na osi ulicy Łużyckiej, a także na osi ulicy Redłowskiej sprowadzającej ruch z Płyty Redłowskiej, co zapewnia doskonałą ekspozycję obiektu. Rozwiązanie projektowe istotnie odbiegające od znanych standardów wyznacza nowe kierunki w poszukiwaniach form architektonicznych i przestrzennych. Projekt: PP ARCON; dr inż.arch. Marek Kleczkowski i mgr inż. Jerzy Siemiński

* ALLCON OSIEDLA S.A. Gdynia, EKOLAN S.A. Gdynia, WITAWA sp. z o.o. za zespół usługowo-mieszkalny WITAWA, ul. Wielkokacka, Chwarznieńska, Niska,

ZESPÓŁ MIESZKANIOWO-USŁUGOWY „WITAWA” Pojawienie się tego obiektu wielu zaszokowało. Po długich latach nieobecności wróciła megajednostka mieszkaniowa wysoka na kilkanaście pięter i z setkami mieszkań. Jakże jednak inna od swych pierwowzorów sprzed ponad trzydziestu lat? Jest to megajednostka z wysokim standardem wykończenia; ze znaczącą ilością podziemnych miejsc parkingowych i z wbudowanym zespołem usługowym o bardzo bogatym profilu: z dużym sklepem spożywczym, gastronomią, klubem fittness, przychodnią zdrowia, apteką itd. Miejsce, które jeszcze niedawno było centrum Witomina tylko i wyłącznie w sensie geometrycznym stało się nim realnie, koncentrując znaczną część różnych form aktywności mieszkańców dwóch witomińskich dzielnic: Radiostacji i Leśniczówki. Forma architektoniczna, choć dyskusyjna, ma jednak więcej zwolenników niż przeciwników. Nie do przecenienia jest natomiast pozytywny wpływ zespołu usługowego na znaczącą poprawę poziomu obsługi mieszkańców całego Witomina. Projekt wykonał zespół Architektonicznego Studia Autorskiego pod kierunkiem architekta Mariana Synakiewicza.

* DAMEN Shipyard Gdynia S.A. za mobilną halę stanowisk montażowych stoczni Damen

RUCHOMA HALA DO MONTAŻU STATKÓW DAMEN SHIPYARDS GDYNIA S.A.
Nową halę stoczni Damen w formie ruchomego zadaszenia ze ścianami osłonowymi, umiejscowiono nad istniejącym stanowiskiem montażowym. Składa się ona z dwóch części, poruszających się po niezależnych torach, umożliwiając dostosowanie długości hali do długości budowanej jednostki. Rozstaw szyn jezdnych, a zatem i konstrukcji zadaszeń wynosi: 22 m w części B i 19,5 m w części A. Przesuwane zapewnia napęd hydrauliczny. Wysokość konstrukcji umożliwia montaż jednostek o wysokości do 18,5 m.
Konstrukcja zadaszeń jest stalowa, kratowo – ramowa oparta na kołowych zestawach jezdnych. Konstrukcja stalowa osłonięta jest stalową blachą trapezową, od strony wewnętrznej wyłożona w części izolacją dźwiękochłonną. Doświetlenie dzienne zadaszeń umożliwiają pasy z poliwęglanu w ścianach bocznych. Obiekt wyposażono w instalacje: elektryczną, wentylacyjną i sprężonego powietrza.
Część B jest wyposażona w suwnicę o udźwigu 5 ton, część A w 2 wciągniki elektryczne 3,2 t. Część A ma wielkogabarytową bramę zwijaną, umożliwiającą ruch zadaszenia nad montowanym obiektem jak i wysunięcie jednostki do nabrzeża w celu wodowania. Obie części posiadają zwijane bramy boczne.
Finansowanie inwestycji zostało zapewnione przez BRE LEASING Sp. z o.o., zaś głównymi wykonawcami były firmy: POLWAR S.A. - dla torowiska oraz WOLNY OBSZAR GOSPODARCZY S.A. - dla zadaszenia. Jako podwykonawców zaangażowano firmy: KWARC, JB-ELECTRIC, TECHSTAL, GDAŃSK ENGINEERING WORKS.

za 2002

Nagroda

* Dellner Couplers Sp. z o.o. za Fabrykę Elementów Trakcyjnych w Gdyni

Zakład ten wybudowano na obszarze pomiędzy ul. Chwaszczyńską i Rdestową, który zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod obiekty przemysłowe. Fabryka produkuje podzespoły trakcyjne dla taboru kolejowego i tramwajowego. Całość obejmuje halę produkcyjną oraz przyległy do niej budynek biurowo-socjalny. W projekcie z należytą dbałością potraktowano zarówno niezbędną infrastrukturę, komunikację wraz z miejscami postojowymi dla pracowników i gości jak i wyposażenie terenu w elementy małej architektury oraz zieleń izolacyjną i rekreacyjną. Inwestycja niewątpliwie stanowi doskonały przykład właściwego zaangażowania kapitału zagranicznego w gospodarczy rozwój miasta. Inwestor, firma Dellner Couplers jest renomowanym, światowym producentem sprzęgów. W Gdyni zatrudnia już 50 osób, zaś docelowy poziom zatrudnienia to 120 osób.


Wyróżnienia

* Ewa i Aleksander Plichta za salon samochodowy SKODA, Gdynia ul. Morska 80-92,

Inwestycja obejmuje salon sprzedaży samochodów marki Skoda wraz z serwisem, zapleczem socjalno-biurowym i magazynowym łącznie z infrastrukturą: parkingami i zielenią. Autorami projektu są architekci H. i M. Jakubowscy. Jest to budynek składający się z trzech brył o różnej wysokości, tworzących całość. Obiekt zrealizowano w konstrukcji mieszanej: piwnice żelbetowe, a część nadziemna stalowa (sala sprzedaży, serwis) i żelbetowo – murowana (część socjalno biurowa). Stanowi on udaną realizację rewitalizacji terenów po przemysłowych (teren po mleczarni Kosakowo). Nowoczesna forma i lekka konstrukcja budynku dostosowana jest skalą i bardzo dobrze wkomponowana w otaczającą zabudowę. Jest wyróżniającym się akcentem ulicy Morskiej, zarówno w dzień jak i w nocy. Dominującym elementem architektury budynku jest przeszklenie elewacji jak i dachu salonu sprzedaży i części obsługowo-naprawczej. Na uznanie zasługuje funkcjonalność i przestronność obiektu, nowoczesne wyposażenie technologiczne oraz wysoka jakość wykonania i użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych.

* Grupa Inwestycyjna HOSSA za Osiedle Sokółka 6,

Osiedle to jest dogodnie położone na terenach tzw. Gdyni Zachód w zasięgu 10 km od śródmieść sąsiadujących miast: Gdyni, Sopotu i Rumi. Sąsiedztwo rozległych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego sprawia, że miejsce to jest atrakcyjne do zamieszkania. Zespół mieszkaniowy oznaczony kolejnym już 6-tym numerem, jest częścią założenia „Sokółka” będącego pierwszym dużym zespołem mieszkaniowym na obszarze Gdyni Zachód realizowanym przez firmę developerską. Zaprojektowany został w urozmaiconym, pofałdowanym terenie. Domy zaaranżowano wzdłuż uliczek położonych w naturalnych obniżeniach, co pozwoliło na zlokalizowanie w przyziemiu garaży łatwo dostępnych z poziomu ulicy. Dobrze zaprojektowana zabudowa tworzy kameralne i jednocześnie przestronne uliczki, a od strony ogrodów małe wnętrza wypoczynkowe. Walory krajobrazowe osiedla podnoszą zachowane dawne zadrzewienia i oczko wodne służące jako naturalny zbiornik retencyjny. Forma architektoniczna obiektów nawiązuje do architektury regionalnej poprzez niską wysokość zabudowy, strome dachy i użycie tradycyjnych materiałów takich jak drewno, cegła, dachówka. Całość wzbogacona jest ciepłą, pastelową kolorystyką oraz kontrastującymi detalami ze szkła i metalu podkreślającymi nowe możliwości technologiczne.

* BMG Bogdan Goworowski za stację obsługi samochodów MERCEDES, Gdynia, ul. Łużycka 9,

stacja według projektu architektów Marcina Kozikowskiego i Rafała Tybury. Jednolity przestrzennie obiekt stacji podzielony jest na część zachodnią mieszczącą salon i serwis samochodów Mercedes i część wschodnią obejmującą salon i serwis samochodów Chrysler i Jeep.
Charakterystycznym elementem budynku jest aluminiowa ściana kurtynowa i konstrukcja stalowa oparta na zewnętrznych słupach stalowych oraz wewnętrzna klatka schodowa zaprojektowana na rzucie elipsy. Szczególną rangę nadano oświetleniu wewnętrznemu i zewnętrznemu pozwalającemu na eksponowanie samochodów po zmierzchu.



za 2001

Nagroda

* „HADEX” S.A. za Hotel „Nadmorski”

Projekt Hotelu „Nadmorskiego” świadomie nawiązuje do bardzo popularnej w Gdyni w latach trzydziestych ubiegłego wieku formuły umieszczania w bryle budynku fragmentów przetworzonej architektury okrętowej. Są tu również obecne i inne akcenty tak charakterystyczne dla gdyńskiej architektury modernistycznej tamtego okresu.
Budynek został dobrze wkomponowany zarówno w otoczenie, tak naturalne jak i cywilizacyjne. Goście znajdą w nim: 86 eleganckich i dobrze wyposażonych pokoi oraz 4 luksusowe apartamenty. Pokoje dla biznesmenów zapewniają możliwość prowadzenia interesów za pośrednictwem sieci.
Bogate zaplecze gastronomiczne i rekreacyjne stwarza warunki do komfortowego pobytu. Sale konferencyjne dają możliwość organizowania imprez na wysokim poziomie dla kilkuset uczestników. Całości wrażenia dopełniają niezapomniane widoki rozciągające się na prześwitujące zza kotary drzew morze.
Atrakcyjna oferta wraz z kompletną infrastrukturą, uzupełnione pięknym położeniem spowodowały, że w okresie zaledwie kilku miesięcy funkcjonowania hotel „Nadmorski” wrósł w nasze miasto, co wyraziło się organizacją wielu ważnych spotkań i konferencji.

Wyróżnienia:

* Invest Komfort S.A. za budynek mieszkalno-usługowy przy pl. Kaszubskim

Budynek przy pl. Kaszubskim 15
Wyróżniony budynek charakteryzuje atrakcyjna, nawiązująca do gdyńskiego modernizmu architektura, dzieła biura projektowego BJK z Gdyni. Jego bryła stanowi ważne dopełnienie urbanistyki placu Kaszubskiego, co stanowi szczególną wartość tej inwestycji. Budynek Invest Komfortu jest obiektem mieszkalno – usługowym. W części usługowej, wśród 6 lokali użytkowych o łącznej pow. 750 m kw. znalazła siedzibę centrala Invest Komfortu. W części mieszkalnej znajdują się 83 mieszkania o łącznej powierzchni około 3300 m kw. Podziemny garaż może pomieścić 50 samochodów. Dwie szybkobieżne windy oraz inne udogodnienia przewidziane przez projektantów powodują, że budynek jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wyróżniony budynek bardzo dobrze wkomponował się w miejski pejzaż śródmieścia Gdyni.

* Archidea Invest za Hotel „Willa Lubicz”

Hotel „Willa Lubicz” powstał w wyniku adaptacji budynku mieszkalnego, w który w minionej epoce zamieniono przedwojenny pensjonat, własność kapitana żeglugi wielkiej Władysława Zalewskiego, pierwszego kapitana portu w Gdyni. Adaptacji na hotel dokonała znana firma Archidea. Dokonała tego z dużym smakiem, uzyskując obiekt o wysokim standardzie przywołujący atmosferę i nastrój lat trzydziestych, ubiegłego już stulecia.
Standard obiektu jest zdecydowanie współczesny. Budynek jest klimatyzowany, posiada 15 ze smakiem wyposażonych, stylizowanych również na lata 30. pokoi jedno- i dwuosobowych. Gościom zapewniono dostęp do internetu, a także obsługę kameralnych kilkunastoosobowych konferencji. W nastrojowej sali kominkowej znalazły miejsce hotelowa restauracja oraz bar. Cały obiekt jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W Willi Lubicz panuje nastrój pełen ciepła i dyskretnego komfortu.

* Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za terminal RO-RO

Uruchomienie latem 2001 roku terminalu RO-RO, to ważna data w najnowszej historii Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia. Inwestycja ta sposób całkowicie odmieniła oblicze tego fragmentu portu, oraz stworzyła nowe perspektywy związane z tym istotnym ogniwem łańcucha transportowego. Budowa jest efektem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Koszt budowy I etapu tej inwestycji wyniósł blisko 25 mln dolarów. Prezes Zarządu Portu Janusz Jarosiński ocenia, że wiek XXI będzie wiekiem ro-ro, że przeładunki w tym systemie będą się rozwijały dynamicznie. Pierwsze miesiące funkcjonowania terminalu pozwalają na zdecydowanie pozytywną ocenę przedsięwzięcia. Rezultaty osiągnięte w ciągu 5 miesięcy od uruchomienia terminalu to m.in. przeładunek blisko 327.000 ton ładunków.

za 2000

Nagroda

* PORTICO DEVELOPMENT za Gdyńskie Centrum Rozrywki „GEMINI”

za najlepszą inwestycję roku 2000 otrzymała firma Portico Development za Gdyńskie Centrum Rozrywki "Gemini". Centrum to stanowi ważny przykład transformacji gospodarczej miasta. Obiekt został zlokalizowany w miejscu, które dotychczas było użytkowane w sposób ekstensywny. Obecnie przyciąga rzesze osób, które znajdują w nim atrakcyjne propozycje spędzania czasu wolnego. Najważniejszą funkcję Centrum stanowi jego osiem sal kinowych, które mogą pomieścić jednorazowo w komfortowych warunkach ponad 2500 widzów. Do projekcji zastosowano najwyższej klasy aparaturę audio - video. Budowa Centrum kinowego w Gdyni, siedziby Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych czyni z naszego miasta prawdziwą stolicę polskiego filmu, umożliwiając uczestnictwo w festiwalach szerokiej publiczności, miłośników polskiego filmu.

Wyróżnienie


* JWK Inwest za budynek biurowo-usługowy Alfa Plaza

Budynek biurowo - usługowy Alfa Plaza, oferuje na wynajem powierzchnie biurowe klasy ,A". Usytuowany jest przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Batorego. Budynek wykonano z materiałów wysokiej jakości i przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Posiada automatycznie sterowaną klimatyzację, pozwalającą na minimalizację energochłonności. Architektura budynku nawiązuje do przedwojennego modernizmu gdyńskiego i dobrze wpisuje się w otoczenie, jednocześnie podnosząc walory przestrzenne tego fragmentu Gdyni. W budynku może pracować w komfortowych warunkach 650 osób.

* Terranova Industrial Polska za Wytwórnię Mas Elewacyjnych Terranowa

Jest to najnowocześniejszy zakład produkcyjny renomowanej firmy austriackiej, spełniający wszelkie wymogi ochrony środowiska. Proces produkcji został w pełni zautomatyzowany, ze sterowaniem komputerowym. Najwyższy stopień technologicznej nowoczesności przyciąga na wizyty szkoleniowe inżynierów z austiackiej centrali firmy. Obiekt może stanowić przykład dobrej architektury przemysłowej, zaś jego powstanie w rejonie ul. Chwaszczyńskiej aktywizuje tę ciągle słabo zagospodarowaną część miasta. Zakład zbudowano kosztem około 12 mln złotych, będzie zatrudniał okresowo do około 50 osób.

* Archidea sp. z o.o. za budynek mieszkalno-usługowy „Dom na Wzgórzu”

"Dom na Wzgórzu" jest położony przy ul. Reja na Wzgórzu św. Maksymiliana. Budynek wtapia się w otaczającą zabudowę, wyróżnia się starannością opracowania i wykonania detalu architektonicznego. Zastosowana kolorystyka elewacji łagodnie ożywia otoczenie. Lokale użytkowe na parterze dają szansę na stworzenie pewnej ilości miejsc pracy, co korzystnie wpłynie na zmianę struktury funkcjonalnej dzielnicy, zaś mieszkania poszerzają gdyńską ofertę stanowiąc propozycje dla koneserów umiejących docenić liczne walory zamieszkiwania w tej okolicy.

za 1999

Nagroda

* Port Gdynia i Zakłady Azotowe Puławy za budowę terminalu przeładunkowo-składowego Bałtyckiej Bazy Masowej

Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o. powołana została w 1997 r. przez Port Gdynia Holding S.A. oraz Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Jest ona nowoczesnym terminalem morskim do przeładunku i składowania produktów chemicznych. Usytuowany na Nabrzeżu Szwedzkim portu gdyńskiego terminal posiada dwa niezależne ciągi technologiczne przeznaczone do obsługi ładunków płynnych oraz ładunków sypkich luzem.
Kompleks przeładunkowo-składowy produktów płynnych (jak m.in. roztwór saletry amonowej i mocznika), wyposażony w cztery wysokowydajne pompy, system rurociągów i specjalistyczne urządzenie nabrzeżowe, umożliwia sprawną obsługę wagonów i statków. Trzy zbiorniki o łącznej pojemności 21.000 m3 pozwalają na złożenie max. 27.000 ton ładunku.
Kompleks przeładunkowo-składowy produktów sypkich przeznaczony do obsługi m.in. siarczanu amonu, mocznika, saletrzaka i soli potasowej, dzięki czterem kopułowym silosom magazynowym typu „DOME” pozwala na jednoczesne składowanie czterech różnych rodzajów towaru. Łączna pojemność silosów wynosi 60.000 ton (liczone dla siarczanu amonu). Rozładownia kolejowa wagonów samowyładowawczych połączona z układem przenośników taśmowych poziomych i pionowych zapewnia w pełni zautomatyzowany rozładunek wagonów, ważenie oraz transport towaru do silosów.
Lokalizacja przy Nabrzeżu Szwedzkim określa możliwość obsługi statków o nośności do 30.000 DWT.
Nagroda została przyznana za:
· nowoczesne przeobrażenie architektury jednej z najstarszych części Portu Gdynia u progu XXI stulecia,
· stworzenie nowych miejsc pracy i możliwości świadczenia dodatkowych usług portowych w zakresie obsługi nawozów sztucznych i innych towarów masowych,
· zainstalowanie w porcie nowatorskiej i wysokowydajnej technologii przeładunkowo-składowej i uwzględniającej najnowsze wymogi ochrony środowiska,
· stworzenie nowych możliwości logistycznych ułatwiających rozwój eksportu wyrobów polskiego przemysłu chemicznego,
· pozyskanie jako partnera do dużej inwestycji w Gdyni jednego z największych polskich zakładów przemysłowych.
Generalnym projektantem terminalu nawozów płynnych jest „PROZAP” Biuro Projektów, Puławy; terminalu nawozów sypkich – „PROJMORS” Biuro Projektów Budownictwa Morskiego, Gdańsk.

Wyróżnienie

* PHP Maritex za budynek – siedzibę firmy przy ul. Armii Krajowej

Firma Maritex, założona w 1987 roku, to jeden z wiodących dystrybutorów elementów elektronicznych na rynku polskim. Maritex jest autoryzowanym przedstawicielem takich firm, jak: Scimarec – Japonia, Plaimae – Tajwan, Wintek – Tajwan, Sang – Tajwan, APS – Włochy. Struktura organizacyjna, jak i wyposażenie techniczne, umożliwiły Maritexowi uzyskanie certyfikatu jakości ISO 9002. W celu lepszego dotarcia do klientów firma otworzyła w 1997 r. oddział handlowy w Warszawie. Nagrodzony budynek o powierzchni 700 m2 jest nową siedzibą firmy. Projekt architektoniczny został opracowany przez mgr inż. arch. Jacka Drożdża z Pracowni „Studio Kwadrat”. Inwestycja zamknęła się sumą ok. 2 mln zł i całkowicie zaspokaja potrzeby firmy: posiada magazyny, sale sprzedaży i biura. Budynek osadzony jest w strefie mieszkaniowej, a zatem skalą nawiązuje do takiej zabudowy; ma nowoczesny „redłowski charakter”, który inspiracji szuka w modernizmie morskim. Kolorystyka oraz symbole, takie jak bulaje, trap przewieszony przez jedną z elewacji, nawiązują do morskiego charakteru miasta. Walory architektoniczne budynku oraz jego doskonałe współistnienie z otaczającą zabudową przyczyniły się również do przyznania firmie P.H.P. Maritex wyróżnienia Przewodniczącego Rady Miasta „Czas Gdyni” za najlepszą gdyńską inwestycję 1999 roku.

* Firma INPRO za wielofunkcyjny budynek Atrium

Wielofunkcyjny budynek wg projektu firmy Arch – Deco, którego inwestorem jest firma INPRO.
Budynek o funkcji biurowo - handlowo - mieszkalnej z dwiema kondygnacjami garaży podziemnych, wpisany jest w narożnik skrzyżowania ul.Starowiejskiej i Szkolnej. Rzeźbiona bryła budynku wpisuje się skalą i charakterem w tradycję zabudowy miasta Gdyni. Elewacja obiektu nawiązuje do historycznej zabudowy ul.Starowiejskiej. Materiały elewacyjne są jednak nowoczesne, lekkie, wykorzystujące nowe technologie. Dwie pierwsze kondygnacje naziemne zajmuje atrakcyjny pasaż handlowy. Od trzeciej kondygnacji budynek podzielony jest na trzy odrębne jednostki. Jedną z nich zajmuje pięć kondygnacji powierzchni biurowej. Pozostałe dwie części to sześciokondynacyjne jednoklatkowe jednostki mieszkalne. Znajduje się tam 56 ekskluzywnych mieszkań o powierzchni od 40 do 118m2. Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajduje się 71 miejsc postojowych dla samochodów oraz pomieszczenia technologiczne. Podziemia stwarzają również możliwość dostawy i obsługi części handlowej. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 10730m2. Całość jest przykładem nowoczesnej architektury uwzględniającej spuściznę miejsca. Budynek ATRIUM otrzymuje tytuł wyróżnionej gdyńskiej inwestycji 1999 roku.

za 1998

Nagroda

* Kupcy Gdyńscy S.A. za Dom Handlowo-Usługowo „Batory”

Historia budowy domu towarowego w Gdyni I ma już kilkadziesiąt lat. Oddany w ubiegłym roku I obiekt spełnia oczekiwania mieszkańców Gdyni. W komfortowym wnętrzu mieści się kilkadziesiąt sklepów różnych branż i atrakcyjne obiekty i usługowe i gastronomiczne. Budynek, projektu Krzysztofa Kozłowskiego, nawiązuje do gdyńskiego modernizmu lat międzywojennych oraz morskich tradycji Gdyni. Budowla przypomina kształtem statek - legendę, zastosowano w niej nowoczesne rozwiązania i wykorzystano najnowsze technologie.

Wyróżnienia

* Zespół Budowy Osiedla PANORAMA s.c. za osiedla przy ul. Lipowej i Myśliwskiej w Wielkim Kacku

Osiedle "Panorama" przy ul. Lipowej i Myśliwskiej zostało zaprojektowane przez architektów ze Studia Projektowego EKSPERT Justyny i Macieja Leżuchowskich. Do budowy użyto materiałów ekologicznych i zastosowano ceramikę budowlaną. Osiedle oferuje mieszkania różnej wielkości od kawalerek do dwukondygnacyjnych, wielopokojowych apartamentów. Oferta obejmuje również mieszkania dla inwalidów ruchu. W przyziemiach budynków znajdują się garaże oraz lokale przeznaczone dla nieuciążliwych usług. Na przyznanie nagrody miała wpływ wyróżniająca się elewacja i interesujące rozmieszczenie zabudowy.

* Prokuratura Rejonowa w Gdyni za adaptację budynku przy ul. 10 Lutego 39

Efektem adaptacji budynku przy ul. 10 Lutego 39 dla potrzeb Prokuratury Rejonowej jest obiekt, który zapewnia nowoczesne warunki pracy a jednocześnie harmonizuje z historyczną formą obiektu, spełnia rygorystyczne wymagania Konserwatora Zabytków. Odremontowana elewacja budynku Prokuratury zdobi główną, reprezentacyjną część śródmieścia Gdyni.

* dowództwo Marynarki Wojennej RP za modernizację kinoteatru „Grom” w Gdyni Oksywiu

Po remoncie powstał obiekt użyteczności publicznej o standardzie europejskim. Jest on częścią Klubu Garnizonowego i będzie służył przede wszystkim celom szkoleniowym, promocyjnym i reprezentacyjnym Marynarki Wojennej. Przyznane wyróżnienie jest wyrazem uznania dla Dowództwa Marynarki Wojennej. innych instytucji i osób, za sprawne przeprowadzenie prac remontowych.

za 1997

Nagroda

* Port Gdynia Holding S.A. i Bałtycki Terminal Zbożowy sp. z o.o. za modernizację i rozbudowę elewatora zbożowego

Wyróżnienia:

* Nadleśnictwo Gdańsk za obiekt biurowo-administracyjny przy ul. Morskiej 220
* Firma Budowlana SEWACO za budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Miętowej 3

Rynek mieszkaniowy jest specyficznym obszarem gospodarki budowlanej, rozwiązania nietuzinkowe ze względu na swoją formę, jak i walory użytkowe są tu szczególnie cenne i pożądane. Na tle wyników budownictwa mieszkaniowego kraju, wyniki gdyńskiego budownictwa mieszkaniowego pozwalają z optymizmem spoglądać na dokonania naszych architektów i budowniczych. Wyróżnia nas na tle regionu gdańskiego i całego kraju dynamika nowo powstających osiedli, ciekawe rozwiązania architektoniczne oraz walory użytkowe stanowiące szczególnie mocną stronę naszego budownictwa. Rozwiązania proponowane mieszkańcom podnoszą standard infrastruktury osiedli ponad szarą monotematyczność wielkiej płyty. Osiedla nie są już sypialniami, stają się dzielnicami, w których nie dochodzi do zaniku kontaktów międzyludzkich - tworzą się małe społeczności, nieobojętne na sprawy i problemy miejsca zamieszkania. Przykładem takiego stylu budowania jest budynek przy ul. Miętowej 3 wzbogacający atmosferę osiedla punktami usługowymi, tworząc z tego fragmentu osiedla przyjazny mieszkańcom zakątek miasta. Na podkreślenie zasługuje też fakt starannego wkomponowania budynku w istniejące otoczenie.

za 1996

Nagroda

* Firma Polinvest za Centrum Handlowe „Klif”

Centrum Handlowe "Klif jest największą gdyńską inwestycją w 1996 roku o wartości ok, 20 mln USD. Oddane do użytku w październiku bardzo szybko zostało zaakceptowane przez mieszkańców nie tylko Gdyni, stając się chętnie odwiedzanym miejscem zakupów oraz spotkań zarówno starszej jak i młodszej generacji. Centrum dysponuje powierzchnią użytkową ponad 15 tys. m2: znalazło się tam miejsce na prowadzenie działalności przez ponad 100 sklepów i punktów usługowych. W "Klifie" zainwestowali w swój rozwój zarówno znani od dawna gdyńscy kupcy, jak też renomowane firmy zagraniczne. Wnętrza centrum zaprojektowano i wykończono bardzo starannie, tworząc w ten sposób klientom komfortowe warunki zakupów, konsumpcji i odpoczynku.

* Chipolbrok za CITY ARCADE - budynek biurowo-usługowy

Budynek biurowo-uslugowy, oferujący wynajem powierzchni biurowych klasy "A", Budynek jest efektem konsekwentnego dążenia CHIPOLBROK-u, inwestora obiektu, do rozszerzenia obszaru funkcji centralnych śródmieścia Gdyni o ulicę Śląską. Budynek, dysponujący powierzchnią ponad 3600 m2, zwraca uwagę bardzo interesującą architekturą i starannym wykończeniem, wraz z budynkami BBC oraz głównej siedziby Chipolbroku zaświadcza o korzystnej metamorfozie tej poprzednio zaniedbanej części miasta.

Wyróżnienia:

* MAKRO CASH AND CARRY za Centrum Handlowe

Centrum Handlowe, położone w doskonałym rejonie, dzielnicy przemysłowej Gdyni, 10 minut jazdy samochodem od śródmieścia, kierujące swoją bogatą ofertę handlową do małych i średnich gdyńskich firm. Handel hurtowy odbywa się na powierzchni 16 tys. m2. Centrum dysponuje parkingiem na kilkaset pojazdów. Jest to druga co do wielkości nakładów inwestycja gdyńska w 1996 roku (wartość ok. 20 min USD).

* HOSSA – za zespół wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej

Zespół wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej, charakteryzujący się dużą funkcjonalnością oraz skupieniem na niewielkim terenie szerokiego zakresu usług. Firma HOSSA posiada ugruntowaną już pozycję na rynku inwestycji mieszkaniowych Gdyni. Prowadzi działalność w bardzo racjonalne| formule "deweloperskiej". Specjalnością HOSSY są małe zespoły mieszkaniowe o ciekawej architekturze, realizowane kompleksowo wraz z parkingami, garażami, punktami usługowymi. Ten sposób inwestowania podnosi komfort codziennego życia mieszkańców. Realizacje wyróżniają się atrakcyjną architekturą, zaś oferta mieszkaniowa jest bardzo elastyczna, umożliwia nabywanie mieszkań klientom o zróżnicowanej zamożności. Zespół budynków przy ul. Górniczej to ok. 16 tys. m2 powierzchni mieszkalnej.

* FOTA za siedzibę Przedsiębiorstwa Handlowego FOTA przy ul. Stryjskiej

Siedziba Przedsiębiorstwa Handlowego FOTA przy ul. Stryjskiej jest przykładem inwestycji średniego biznesu, który w największym stopniu tworzy nową Gdynię, miasto dynamicznej transformacji gospodarczej. Inwestor zadbał również o otoczenie siedziby, wykonując nowy fragment ulicy wraz z atrakcyjnym oświetleniem. Sam budynek, łączy funkcje biurowe, usługowe i magazynowe, charakteryzujące się ładną architekturą oraz starannym wykończeniem.

za 1995

* Centromor S.A. za najlepszą inwestycję Centrum Handlowo-Usługowe EUROMARKET

Kapituła nagrody w uznaniu rekordowego tempa, wysokiego poziomu technicznego oraz wysokiego standardu oddanego do użytku w grudniu ubiegłego roku Centrum Handlowego EUROMARKET postanowiła przyznać jej inwestorowi, firmie CENTROMOR S.A., główną nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta za najlepszą gdyńską inwestycję roku.
Kapituła oceniła szczególnie wysoko wpływ zrealizowanej inwestycji na warunki dokonywania okresowych zakupów przez mieszkańców Gdyni.
Uznaliśmy za bardzo ważne również to, że Centrum EUROMARKET wybudowano kosztem niemal 20 mln $, tworząc w nim około 200 miejsc pracy.
Kapituła oceniła również, że powstanie w naszym mieście tak dużego centrum handlowego przyczynia się do promocji Gdyni jako miasta dynamicznego, gdzie mieszkańcy mają coraz lepsze warunki życia, zaś inwestorzy znajdują dobre warunki dla lokowania swoich kapitałów.
Na werdykt kapituły wpłynął również fakt, że Centrum EUROMARKET uzyskało trzy nominacje do nagrody, zgłoszone przez uprawnione do tego podmioty. Nominacje takie zgłosiły: SARP (zarząd oddziału), COCA - COLA AMATIL oraz Stowarzyszenie Gdyńskiej Hali Targowej.

* OPEC za nowoczesne inwestycje i coroczną, międzynarodową imprezę „Nowoczesność w polskim ciepłownictwie”

Kapituła nagrody w uznaniu dla widocznych efektów prowadzonej od kilku lat modernizacji gdyńskiego systemu ciepłowniczego postanowiła przyznać jej inwestorowi, firmie OPEC Ltd., wyróżnienie „Czas Gdyni” przyznane przez Przewodniczącego Rady Miasta za wyróżnioną gdyńską inwestycję roku.
Kapituła oceniła szczególnie wysoko wpływ wyróżnionej inwestycji na warunki życia mieszkańców Gdyni. Zrealizowana w ramach modernizacji wymiana magistralnych sieci przesyłowych na rurociągi preizolowane oraz zaopatrzenie ich w armaturę odcinającą doprowadziło do zminimalizowania awaryjności systemu, zapewnienia ciągłości dostaw ciepła, w tym wyeliminowanie przerw letnich w dostawie ciepłej wody, zaś modernizacja węzłów ciepłowniczych umożliwiła ich automatyzację oraz, co jest szczególnie ważne podkreślenia, opomiarowanie dostaw ciepła dla mieszkańców. Gdyński OPEC jest jednym z nielicznych dystrybutorów ciepła w Polsce rozliczających dostawy w oparciu o taryfę jednoczłonową, tj. wyłącznie za dostarczoną energię cieplną.
Znaczącym efektem wprowadzenia nowych technologii jest oszczędność energii cieplnej wyrażającej się zmniejszeniem zapotrzebowania ciepła z EC O 200MW. Ta nadwyżka mocy odpowiada zużyciu ciepła w dzielnicy zbliżonej wielkością do Witomina. Pozwoliło to już na wyłączenie z eksploatacji kilkunastu małych, kosztownych kotłowni lokalnych, charakteryzujących się szczególnie negatywnym wpływem na środowisko.
Dodatkowym elementem realizacji programu, a zarazem jego efektem jest coroczna imprezy „Nowoczesność w polskim ciepłownictwie”, prezentującą nie tylko nowe, właśnie zastosowane rozwiązania i technologie, ale promującą równocześnie nasze miasto na krajowym i międzynarodowym rynku ciepłowniczym. Imprezę organizuje OPEC we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii, stowarzyszeniem EUROHEAT & POWER - UNICHAL, Unią Ciepłownictwa oraz Politechniką Gdańską i Warszawską i in.
Na werdykt kapituły wpłynął również fakt, że inwestycje OPEC uzyskały cztery nominacje do nagrody. Nominacje takie zgłosiły: WTC Gdynia EXPO, Towarzystwo Miłośników Gdyni oraz dwie komisje Rady Miasta Gdyni: Finansów i Strategii Gospodarczej oraz Gospodarki Komunalnej.

za 1994

* Szpital Morski im. PCK za realizację obiektów onkologii
* Coca-Cola Poland za zainwestowanie w Gdyni znacznego kapitału
* WTC-Expo za przygotowanie dla miasta obiektów wystawienniczych
* Miejskie Hale Targowe, Stowarzyszenie Kupców Gdyńskiej Hali Targowej i spółka Rybne Hale Targowe za nadanie obiektowi nowoczesnego kształtu oraz za integrację środowiska kupieckiego

  • ikonaOpublikowano: 02.10.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke

ikona