Aktualności

Szkoły bardziej dostępne #wGdyni

Budynek Szkoły SP 34. Z lewej strony widać fragment korony drzewa liściastego w jesiennej szacie, z prawej budynek, w centrum  asfaltowe boisko, na końcu boiska stoi dwoje dzieci, obok schodów prowadzących do placówki.

SP nr 34 jest jedną z trzech szkół w Gdyni i 90 z całej Polski, w której realizowany jest projekt „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” // fot. archiwum SP34

W trzech gdyńskich szkołach realizowany jest projekt „Dostępna szkoła” przy wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem jest eliminowanie barier w zakresie szeroko rozumianej dostępności funkcjonowania szkół podstawowych. Umożliwi przeprowadzenie działań modernizacyjnych, zakup pomocy dydaktycznych, wyposażenia oraz przeprowadzenie m.in. działań edukacyjnych.

 

- Takie inicjatywy pozwalają spojrzeć na nasze placówki oświatowe przez pryzmat naszych mieszkańców z niepełnosprawnościami. Wsparcie zewnętrzne pozwala nam na mądre planowanie tych publicznych przestrzeni. Bardzo cieszy mnie fakt, że nasze szkoły tak chętnie angażują się w tego typu zadania bo jest to działanie istotne dla całej naszej społeczności. Dzięki tym rozwiązaniom nasze szkoły będą bardziej dostępne dla wszystkich naszych mieszkańców – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
W całej Polsce na zadania związane z projektem „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” przeznaczono aż 50 mln zł. Na gdyńską część projektu przeznaczono ponad 2,5 miliona złotych, z czego ponad połowa środków (1 330 000 zł) to dofinansowanie. W projekcie wezmą udział szkoły: Szkoła Podstawowa nr 34 im. Leonida Teligi z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich oraz Szkoła Podstawowa nr 16 im. Orła Białego. Dzięki projektowi w trzech gdyńskich szkołach zostaną wyeliminowane bariery w zakresie szeroko rozumianej dostępności, pod względem architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym i organizacyjnym. Do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami dostosowane zostaną m.in. dojścia do szkół, wejścia główne, poprawi się dostępność szatni czy stołówki szkolnej, komunikacji poziomej i pionowej budynków szkolnych, gabinetów profilaktyki zdrowotnej, sal lekcyjnych, będzie zakupione wyposażenie sanitariatów itp. Realizowane będą również działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych. We wszystkich trzech szkołach pojawi się sporo nowych rozwiązań, ułatwiających poruszanie się po szkole - od obniżenia wysokości włączników do świateł, przez dostosowanie wielkości otworów drzwiowych w pomieszczeniach, po budowy podjazdów, wstawianie wind czy tablice z oznaczeniami w piśmie wypukłym. Wszystkie nasze szkoły mają już wyniki audytów. Dyrektor SP nr 34 opowiedział nam o części planowanych zmian w jego placówce.
 
- Jesteśmy już w trakcie projektowania tych zmian, które pozwolą naszym uczniom, rodzicom, nauczycielom, dziadkom uczniów swobodnie poruszać się po szkole. Najwięcej z pewnością będzie działo się w wakacje. Będą budowane dwa podjazdy – przed wejściem głównym i do sali gimnastycznej, dostosujemy toalety na parterze i pierwszym piętrze do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na wózkach. Pojawi się też winda i oznaczenia dla osób niedowidzących. A to tylko część działań – mówi Mariusz Żelechowski, dyrektor SP nr 34 i dodaje – Specjaliści z Politechniki Gdańskiej podpowiedzieli nam na przykład, że podłoga na stołówce jest niepraktyczna dla osób niedowidzących, po prostu całość tej przestrzeni zlewa się ze sobą. Zostanie wymieniona  na nową, kontrastową.
 
Jak informuje dyrektor SP 34 w projekcie, oprócz prac modernizacyjnych, przewidziano także zadania tzw. miękkie. W tym przypadku będą to np. kursy dla nauczycieli czy dodatkowe godziny lekcyjne poświęcone na pracę z osobami z niepełnosprawnościami. We wszystkich naszych szkołach m.in. powołany zostanie „lider dostępności”, którego zadaniem będzie czuwanie nad wdrażaniem działań z zakresu dostępności. Zatrudnieni zostaną dodatkowi specjaliści np. nauczyciele wspomagający. Odbędą się np. szkolenia dla nauczycieli pracujących z dziećmi z orzeczeniami niepełnosprawności np. z zakresu stosowania alternatywnych metod komunikacji oraz wspomagania wizualnego, przygotowane zostaną procedury tworzenia indywidualnych planów nauczania wspólnie z rodzicami. Te działania dostosowane są do konkretnych potrzeb naszych placówek.
 
Cały projekt jest realizowany w latach 2019-2023, a w jego ramach około 90 szkół podstawowych - w oparciu o opracowany w ramach projektu „Model dostępnej szkoły” – jest poddawanych kompleksowym audytom. W Gdyni projekt trwa od grudnia ubiegłego roku do kwietnia 2023, a biorą w nim udział trzy wspomniane wcześniej szkoły.
 
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, oś priorytetowa IV: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.1 Innowacje społeczne.


  • ikonaOpublikowano: 26.04.2022 10:48
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2022 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także