Aktualności

Przedszkole przyszłości już działa #wGdyni

Na zielonym dywanie stoi talerzyk z kasztanami, żołędziami i liśćmi, widać rączki sięgających po nie dzieci. Fot. Przedszkole nr 25.

Metoda Froebla zakłada bliski kontakt dzieci z naturą // fot. Przedszkole nr 25

Jedyna na Pomorzu certyfikowana placówka pracująca metodą Froebela działa w Gdyni. To Przedszkole nr 25, które nie tylko pracuje z dziećmi metodami przyszłości, ale także propaguje je wśród nauczycieli innych przedszkoli.

Friedrich Wilhelm Froebel, nazywany prorokiem i ojcem nowożytnego wychowania przedszkolnego, był niemieckim pedagogiem, teoretykiem wychowania przedszkolnego, architektem i miłośnikiem przyrody. Żył w latach 1782-1852. Zachwycony naturalistyczną koncepcją pedagogiczną Jana Henryka Pestalozziego stworzył własną filozofię wychowania, którą oparł na trzech głównych ideach: jedności wszechświata, szacunku dla dziecka i jego indywidualności, znaczenia zabawy w rozwoju dziecka.

Pedagog podkreślał, iż w celu zapewnienie dziecku pełnego wykształcenia należy w nauczaniu (w myśl teorii Pestalozziego) integrować siły: głowy, rąk i serca. Wychowanie powinno mieć charakter globalny. W okresie dzieciństwa dziecko powinno zdobywać jak najwięcej nowych doświadczeń. Ważna jest przy tym jego samodzielność w działaniu i dochodzeniu do wiedzy.

Gdyńskie Przedszkole nr 25 przy ulicy Necla 14 już dwa lata temu otrzymało, jako jedyna placówka na Pomorzu, certyfikat froeblowski i każdego roku realizuje ten program.

- Samorządowe przedszkola w Gdyni dawno już przestały się ograniczać wyłącznie do realizacji podstawy programowej. Coraz chętniej sięgają po nowoczesne metody pracy z dziećmi, które powodują, że jakość kształcenia w naszym mieście staje się unikatowa i z każdym rokiem lepsza - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Wychowanie przyszłych pokoleń gdynian to niezwykle ważne zadanie, od którego zależy to, jakie będzie kiedyś nasze miasto. Wychowanie poprzez zabawę z naciskiem na indywidualizm i poczucie bezpieczeństwa, jakie proponuje pedagogika froeblowska jest rozwiązaniem, które warto upowszechniać.
Dary Zabawy przez cały rok

Marta Lewko–Grabowska, wicedyrektor Przedszkola nr 25 sama siebie nazywa Froeblanką.

- Swoją przygodę z Froeblem rozpoczęłam jeszcze w Lublinie, po przeprowadzce nad morze zaczęłam froeblować tutaj - opowiada - Od 1 września 2019 roku jesteśmy pierwszą certyfikowaną grupą froeblowską na Pomorzu. Od 3 lat prowadzę grupę, w której realizuję Program Dar Zabawy i od tego czasu co roku staramy się o certyfikat. W tym roku po raz 3 jesteśmy certyfikowaną grupą. Program uwzględnia założenia teoretyczne koncepcji Friedricha Froebla. Jest on także zgodny z podstawą programową. Froebel szczególny nacisk kładł na aktywność zabawową w procesie poznawania przez dziecko świata. Zabawa będąca wrodzoną potrzebą według niemieckiego pedagoga jest główną formą aktywności dziecka i nie powinna być kierowana przez nauczyciela ani ograniczana, a bardzo dyskretnie i rozsądnie nadzorowana. Dzieci powinny czuć się bezpiecznie psychicznie i fizycznie. Koncepcja aktywności oparta jest na działaniach w sali przedszkolnej, a także poza nią. Niezwykle ważną rolę stanowi kontakt z materiałami, które dostarcza przyroda czyli z darami natury. Planując swoją pracę z programem Dar Zabawy mam zawsze na uwadze potrzeby rozwojowe dzieci. Pamiętam, że ich główną potrzebą jest zabawa, która jest najważniejszą aktywnością dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego staram się, aby dzieci poświęcały jej wystarczająco dużo czasu każdego dnia.

Czas na Krainę liczb

Przedszkole 25 jest również pomysłodawcą i organizatorem Poranka Froeblowskiego, w którym biorą udział nauczyciele z zaprzyjaźnionych gdyńskich przedszkoli. Spotkanie ma na celu praktyczne propagowanie idei froeblowkiej.

- Prowadzę w przedszkolu również zajęcia z terapii pedagogicznej i również w terapii posiłkuję się Darami Froebla - dodaje wicedyrektor Lewko-Grabowska - Świetnie się sprawdzają w zabawach usprawniających motorykę małą, zabawach matematycznych, rozwijających orientację przestrzenną czy zabawach rozwijających koncentrację uwagi. W oparciu o pracę z darami opracowałam również „Krainę liczb” czyli zbiór scenariuszy do wprowadzania cyfr z wykorzystaniem Darów Froebla. Scenariusze i mnóstwo inspiracji do zajęć z dziećmi można odnaleźć na froeblowskim blogu Ogród Pedagogiczny. Swoje pomysły na zajęcia publikuję również na Fb na stronie Froebel.pl oraz Zabreblowani.pl - warto zajrzeć tam i się zainspirować. Jestem również współautorką publikacji „Niewielka Księga wielkich bajek” gdzie znaleźć można moją bajkę „Kraina liczb” oraz drugiej - „Wielkie sprawy małych dzieci” gdzie znajduje się moja bajka „Beksalala”. Rodzice w czasach przedpandemicznych chętnie uczestniczyli w zajęciach otwartych i równie mocno byli zafascynowani darami co ich dzieci. Pojawił się nawet pomysł, aby rozszerzyć działania i zacząć froeblować w innych grupach w naszym przedszkolu. Tym bardziej, że rodzice podkreślają jednogłośnie fakt dużych walorów edukacyjnych programu i pracy z darami. Mamy nadzieję, że uda nam się zafroeblować całe Przedszkole nr 25 i nie tylko.

Przedszkole nie mogłoby działać tak szeroko, gdyby nie wsparcie Anety Pasieki, dyrektora placówki.

- Wysoki poziom jakości kształcenia jest dla nas niezwykle ważny. Jesteśmy otwarci na nowe innowacyjne pomysły – dodaje dyrektor Pasieka - Naszym marzeniem jest, aby w przyszłości Przedszkole 25 w Gdyni było pierwszym froeblowskim przedszkolem na Pomorzu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona