PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Podwodne łąki – poznaj świat traw morskich

1 m2 trawy morskiej jest w stanie wyprodukować nawet 10 litrów tlenu w ciągu jednego dnia. // fot. www.akwarium.gdynia.pl

1 m2 trawy morskiej jest w stanie wyprodukować nawet 10 litrów tlenu w ciągu jednego dnia. // fot. www.akwarium.gdynia.pl

Mówi się, że są inżynierami ekosystemu. Tworzą i modyfikują siedliska dla innych organizmów. Są też płucami Ziemi - 1 m2 trawy morskiej może wyprodukować nawet 10 litrów tlenu w ciągu jednego dnia. Ta niepozorna roślinność jest niezwykle pożyteczna. O tym, dlaczego trawy morskie są tak ważne oraz dlaczego powinniśmy o nie dbać, dowiemy się podczas Miesiąca Świadomości o Trawach Morskich. Akwarium Gdyńskie odkryje przed nami tajemnice podwodnego świata.

Trawa morska to jedna z ważniejszych roślin, jakie spotkamy we wszechoceanie. Określana mianem inżyniera ekosystemu, tworzy siedliska, których znaczenie jest często porównywane do raf koralowych czy lasów tropikalnych. Podwodne łąki są schronieniem dla ryb i dobrym producentem tlenu. Dzięki działaniom Akwarium Gdyńskiego, w ramach Miesiąca Świadomośći o Trawach Morskich, zanurzymy się w świecie tych ciekawych roślin i pogłębimy naszą wiedzę na ich temat.

Śledź informacje na Facebooku


Na Facebooku pojawił się kolejny odcinek serii NiePodręcznik Oceaniczny, prowadzonej przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym, Today We Have i Akwarium Gdyńskim.

Dominika Wojcieszek z Akwarium Gdyńskiego wprowadza nas w świat podwodnych łąk. Posłuchajcie sami:



Na Facebooku znajduje się również wydarzenie, na którym organizatorzy publikują bieżące informacje.

Błyśnij wiedzą i zdobądź skarb


W marcu instagramowy profil Akwarium Gdyńskiego będzie przepełniony wiedzą o trawach morskich. Dodatkowo, w czwartkowym cyklu #czytamywAkwarium (4, 18 oraz 25 marca), odbędzie się konkurs wiedzy o podwodnych łąkach. Na zwycięzców czeka prawdziwy skarb – niedostępna w sklepach, wydana przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy książka „Zatoka Pucka Wewnętrzna. Przewodnik dla każdego” poświęcona ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej.

Regulamin konkursu


Zostań odkrywcą traw!


Antropopresja, czyli całokształt oddziaływania człowieka na środowisko na przestrzeni tysiącleci. Zbieractwo, wyręby, wypas, łowiectwo – skutkiem tych działań są zmiany jakościowe i ilościowe (głównie zubożenie) flory i fauny na terenach opanowywanych przez człowieka, a także pochodne zmiany mikroklimatu, zanieczyszczenia wód i powietrza. Trawy morskie na całym świecie również to odczuwają.

Prowadzone są badania na temat obfitości traw morskich na świecie. Każdy z nas ma szansę wesprzeć naukowców w bardzo prosty sposób. Dzięki aplikacji SeagrassSpotter można poczuć się odkrywcą. Pozwala ona rejestrować trawy morskie np. podczas spacerów na plaży. Wystarczy zrobić zdjęcie, wybrać gatunek i jednym kliknięciem załadować informacje do systemu. Nie trzeba być przy tym znawcą traw - przyjazny interface aplikacji i łatwość jej obsługi pomogą użytkownikowi zasilić bazę danych o cenne informacje.

Aplikacja dostępna jest w języku angielskim. Aby jeszcze bardziej zachęcić do jej używania, Akwarium przygotowało instrukcję w języku polskim.

Odwiedź Akwarium

Na czas obchodów MŚTM w sali "Zostera marina", której ekspozycja w całości poświęcona jest ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej, zostaną umieszczone dodatkowe informacje o znaczeniu tych roślin.

Z okazji Dnia Ochrony Morza Bałyckiego zaplanowano również prelekcje poświęcone trawom morskim i związanymi z nimi organizmami. Niektóre z nich będzie można zobaczyć z bliska. Wydarzenie ma się odbyć w weekend, 20-21 marca. Organizatorzy będą informować o szczegółach - ze względu na pandemię wydarzenie jest niepotwierdzone.

***

Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim jest częścią szerszej inicjatywy, której patronem i pomysłodawcą jest Europejskie Stowarzyszenie Edukatorów Morskich (EMSEA), zajmujące się popularyzacją wiedzy o morzu w Europie.

  • ikonaOpublikowano: 04.03.2021 13:24
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.03.2021 10:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze