Aktualności

Uporządkowano historyczne stanowiska artyleryjskie na Kępie Redłowskiej

W minioną sobotę 27 maja 2017 roku, w ramach corocznie prowadzonych prac porządkowych, wolontariusze i miłośnicy fortyfikacji uporządkowali historyczne stanowiska artyleryjskie 11. Baterii Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie. Trzy zabytkowe stanowiska z armatami kalibru 130, są unikatowym reliktem z czasów zimnej wojny i przyciągają licznych turystów. Do stanowisk prowadzi wytyczona ścieżka od strony Polanki Redłowskiej.

Sobotnie przedpołudnie poświęcono na uprzątnięcie platform z armatami oraz ich otoczenia z pozostałości po okresie jesienno - zimowym i przygotowaniu tych obiektów do letniego sezonu turystycznego. Prace polegały między innymi na zebraniu śmieci oraz uprzątnięciu liści, konarów drzew, ziemi i błota. Porządkowanie prowadzą od kilku lat wolontariusze skupieni w Pomorskim Stowarzyszeniu Ochrony Fortyfikacji „Reduta”, Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK oraz gdyńska młodzież szkolna.

W majowych pracach głównymi wykonawcami byli uczniowie z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni – popularnego „Chłodniczaka": Janusz Basiak, Krzysztof Łytkowski, Krzysztof Plewiński (1el), Marcin Littwin, Michał Żyłów, Kacper Maksymiuk, Jakub Borycki, Łukasz Krzysztofik, Robert Cenarkl (1 m) oraz Igor Tatara i Jakub Krakowiak (1bi) pod opieką nauczyciela pana Mariusza Antoniuka. Organizatorami i kierującymi sobotnimi pracami byli pan Dariusz Dębski (przewodniczący Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK) oraz pan Mirosław Studniak, który jak co roku, zapewnił niezbędny sprzęt umożliwiający wykonanie zaplanowanych prac. Prace odbywają się w porozumieniu z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W tym roku planowane jest także pomalowanie armat, w charakterystyczne maskowanie z trzech okresów ich służby.

Serdecznie dziękujemy gdyńskim uczniom i opiekunom za zaangażowanie. Zapraszamy do zwiedzenia tej wyjątkowej atrakcji.

fot. Dariusz Dębski, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.05.2017 14:15
  • ikona

    Autor: Anna Częścik (a.czescik@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.10.2017 10:54
  • ikonaZmodyfikował: Anna Częścik
ikona