Obserwatorium Zmian

Spotkanie z Anną Rutz - ambasadorką projektu „440 km po zmianę”

mapka wyprawyiMała pocztówka 2aaaIII edycja projektu „440 km po zmianę” rozpoczęta! W piątek 22 sierpnia, o godz. 18.00 zaprosiliśmy na spotkanie z Anną Rutz oraz gośćmi: Beatą Wachowiak Zwarą - Pełnomocnikiem Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych, Elżbietą Jachlewską - Przewodniczącą Partii Kobiet na Pomorzu oraz Jolantą Kwiatkowską - Wójtem Gminy Stegna.

Zaproszeni goście rozmawiali o marzeniach oraz udziale w polityce kobiet z niepełnosprawnościami. To te obszary życia publicznego, w których kobiety z niepełnosprawnościami są prawie niewidoczne. Uczestniczki i uczestnicy spotkania mogli podzielić się swoimi marzeniami. Marzenia wypowiadane na głos mają moc spełnienia. Można je było zapisać na specjalnej kartce. "Jesteśmy przekonane, że dzięki naszemu działaniu więcej kobiet uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować bez względu na stopień sprawności, nasze plaże staną się dostępne i otwarte dla wszystkich i my także staniemy się bardziej otwarci na różnorodność – taka jest nasza wizja Morza Zmian. Przyłącz się do nas!".

Projekt „440 km po zmianę”

Niektórzy mają naprawdę alternatywne pomysły na wakacje! Sylwia Nikko Biernacka ma dwie zdrowe nogi i robi z nich dobry użytek: maszeruje 440 km wzdłuż polskiego wybrzeża. Już trzeci raz. Nie bije żadnego rekordu. Z nikim się nie założyła. Nie ma ADHD. Kocha morze i pomaga swoją nietypową wędrówką Uli i kobietom z niepełnosprawnością ruchową. Na co dzień prowadzi Fundację Machina Fotografika.

Urszula ma 62 lata, rodzinę, wnuki, przyjaciół i… tylko jedną zdrową nogę. Rok temu spotkała Ulę niespodzianka: dostała protezę nogi dzięki temu, że inna kobieta wpadła na szalony pomysł i przeszła 440 km nabrzeżem Bałtyku i wciągnęła w akcję kilka wspaniałych osób. To im Ula zawdzięcza dzisiejsze eskapady swoim „maluchem” po Warszawie i odzyskaną wiarę w powrót do normalnego życia. Nie jest jej łatwo: „Przystosowałam się do ograniczeń - ogólnie daję radę, ale czasami wysiada mi psychika. Załamuję się przy z pozoru banalnych sprawach. Częściej lecą mi łzy. Wracam do wspomnień i stwierdzam, że otacza mnie szarość.” - przyznaje.

Proteza nogi to nie koniec, a początek drogi do zmiany! Urszula potrzebuje wsparcia.

W tym roku Sylwia Nikko pokona 440 km by zapewnić Uli profesjonalną roczną terapię. Projekt „440 km po zmianę” ma wspaniałe ambasadorki – kobiety z różnego rodzaju niepełnosprawnością ruchu. Wszystkie chcą pomóc Uli i innym kobietom z niepełnosprawnościami ruchu, dla których wyjście w przestrzeń publiczną, także na plaże, bywa dużym problemem. Nasze ambasadorki: Monika Kuszyńska, Monika Jankowska – Rangelov, Anna Rutz, Agnieszka Harasim, Joanna Chałupa, Iwona Krzyżak, Jadwiga Szeliga. 31 lipca 2014 roku, w dniu rozpoczęcia III edycji projektu odeszła Justyna Wysocka.

W planie mamy dużo więcej:

- sesję zdjęciową „Jedną nogą na plaży” – zdjęcia kobiet z niepełnosprawnością na plażach, z których powstaną kartki pocztowe i billboardy (za rok pokażemy je w nadbałtyckich kurortach);
- spotkania z mieszkańcami i władzami, lobbowanie w gminach nadmorskich na rzecz przystosowania polskich plaż dla osób z niepełnosprawnością;
- spotkanie z ambasadorkami w Gdańsku (Monika Jankowska-Rangelov) plus koncerty, sety DJ-skie i wielkie zakończenie III edycji projektu;
- foto bloga z relacją z naszej wyprawy, spotkań, działań i budowanie społeczności, dla której temat niepełnosprawności jest ważny.

„440 km po zmianę” wspierają:

Helena Hatka, Senator RP – patronat honorowy
„Nie mam wątpliwości, że jest to projekt wyjątkowy. Pokazuje siłę kobiecego wsparcia i determinacji. Delikatnymi krokami wpływa na zmianę postrzegania kobiet z niepełnosprawnością w społeczeństwie”. Helena Hatka.

Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP - list poparcia
„Fundacji Machina Fotografika udają się starania, by kobiety pokonywały wewnętrzne bariery i mogły urzeczywistniać swoje marzenia. Jestem pewna, że przy pomocy życzliwych osób doprowadzą Państwo zaplanowany projekt do szczęśliwego rozpoczęcia i zakończenia.”  Anna Komorowska.

Sponsorem strategicznym projektu jest Fundacja MyMind Polska – sponsor rocznej terapii dla Urszuli.

Partnerzy projektu: Fundacja Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, Miasto Gdynia, Gmina Stegna, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Miasto Szczecin, Bemer Partner.

  • ikonaOpublikowano: 20.08.2014 06:30
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona