Obserwatorium Zmian

IV Weekend Architektury

Już po raz czwarty Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza na Weekend Architektury, w dniach 28-31 sierpnia. W programie wiele Archi spacerów, w tym szlakiem modernizmu, wystawy tematyczne, Archi Prelekcje (piątek, sobota), blok filmowy Archi Film, warsztaty dla dzieci i inne atrakcje. Warto zajrzeć na stronę wydarzenia i poznać szczegóły. Poniżej program aktywności w InfoBoxie.

Archi Spacery z architektami, przewodnikami i ekspertami

Archi Spacery w tegorocznej edycji Weekendu Architektury to propozycja, która uwzględnia potrzeby różnych grup odbiorców, w tym pasjonatów modernizmu, architektury współczesnej Gdyni, miłośników fotografowania, szkicowania miasta, czy osoby zainteresowane sztuką oraz działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy zostanie przeprowadzony zostanie spacer dedykowany projektom architektury wnętrz - wybranych gdyńskich kawiarni i restauracji Śródmieścia.

28 sierpnia, czwartek

12:30 Foto Spacer / foto warsztat "Architektoniczne rytmy miasta" cz. 2 - prowadzi Jacek Kołakowski, trójmiejski fotograf, fotoreporter, Prezes Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, szef Galerii Fotograficznej MANHATTAN w GCH Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu

19:30 Foto Spacer / foto warsztat "Architektura i fotografia nocna Gdyni" cz. 3 - prowadzi Paweł Wyszomirski, doświadczony fotograf / fotoreporter gdyński

Zbiórka przy InfoBoxie.

Uwaga! Prosimy o wcześniejsze zapisy na spacery drogą elektroniczną (spacery@arg.gdynia.pl) w celu zapewnienia wystarczającej liczby materiałów informacyjnych, poprzez podanie daty oraz godziny spaceru, a także kontaktu (e-mailowego lub telefonicznego) osoby zapisywanej.

Archi Wystawy

Specjalnie przygotowane ekspozycje, wystawy, których tematyka koncentruje się głównie na różnych, wybranych wątkach architektonicznych, przybliżających uczestnikom wydarzenia tematykę m.in. modernizmu w krajach nadbałtyckich (Litwie, Łotwie i Estonii), architekturę tzw. brutalizmu w Polsce i na świecie, współczesne koncepcje i wizje architektury wnętrz mieszkalnych czy najciekawsze realizacje współczesnych domów jednorodzinnych w Polsce.

28 sierpnia, czwartek

15:30 Wernisaż wystawy "Via Baltica - modernizm Litwy, Łotwy i Estonii" - fotograf / autor Bartłomiej Ponikiewski

Wystawa fotografii "Via Baltica", autorstwa Bartłomieja Ponikiewskiego, stanowi próbę przyjrzenia się architekturze lat międzywojnia na Litwie, Łotwie i Estonii. Okres dwudziestolecia międzywojennego, to czas geopolitycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie w wielu przypadkach architektura modernistyczna odegrała ważną rolę w tworzeniu nowych państwowości. W tym kontekście symbolicznym odniesieniem staje się Via Baltica, która jest nazwą drogi biegnącej z Warszawy do Tallina przez Kowno i Rygę, a którą autor przemierzał w poszukiwaniu przykładów architektury. Punktem wyjścia dla podróży było zainteresowanie żelbetową architekturą XX wieku, podsycone lekturą książki Andrzeja Szczerskiego pt. „Modernizacje”, a także publikacją „Cosmic Communist Constructions Photographed”, której autorem jest Frédéric Chaubin. Mając na uwadze bogactwo form architektury państw nadbałtyckich, autor prezentuje tylko wybrane przykłady modernistycznej architektury, które zostały uzupełnione o obiekty z tzw. epoki „sowiet era”.

sala, I p.

29 sierpnia, piątek

15:30 Wernisaż wystawy pokonkursowej „Gdyńska Czynszówka”

Wystawa stanowi kontynuację projektów z lat ubiegłych - "Współczesna Kawalerka Gdyńska" w 2012 r. oraz "Apartament Gdyński" w 2013 r. Przedstawia wizję projektantów i architektów wnętrz - nowoczesnego, ekonomicznego mieszkania funkcjonalnego, inspirowanego okresem międzywojennego modernizmu w Polsce. Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie także modelowego rzutu i rozkładu niedużego mieszkania czynszowego (40-50 m2) oraz zmieszczenie się w określonym budżecie (do 60 tys. zł).

sala, I p.

Archi Film

Rozbudowana propozycja dla pasjonatów kina dokumentalnego.
Seanse w Gdynia InfoBox:

30 sierpnia, sobota

15:00 "Neon", reż. Eric Bednarski, Polska, 2014, 52 min.

"Neon" opowiada historię warszawskich neonów – reliktów okresu PRL-u. Pokazuje ich funkcjonowanie jako elementu miejskiej architektury zaczerpniętego z kapitalistycznego świata konsumpcji, a następnie wprowadzonego do socjalistycznej rzeczywistości. Jeszcze do niedawna zapomniane, demontowane z budynków stolicy, odkrywane są na nowo. Neony zaczęły dziś przyciągać muzealników, historyków sztuki, fotografów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki i designu, którzy dostrzegli urok w dawnych znakach świetlnych.

31 sierpnia, niedziela

12:15 "Mikrotopia", reż. Jesper Wachtmeister, Szwecja, 2013, 52 min.

Jakbyś się czuł, gdybyś zamieszkał w samochodzie lub w wąskiej metalowej kapsule ponad drzewami, a cały swój dobytek nosił w plecaku? Dla większości z nas dom oznacza stabilizację, stałość i trwałość. Jednak w obliczu wzrostu ludzkiej populacji i technologii współczesne społeczeństwo musi stać się coraz bardziej mobilne i dążyć do minimalizmu. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne mieszkania, które można z łatwością transportować w coraz to nowe miejsca i sytuacje. Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. Oprócz różnorodnych wspaniałych koncepcji architektonicznych mini-domów, doskonale zwizualizowanych zresztą w technice 3D, mamy tu również szansę poznać opinie współczesnych nomadów, ludzi bezdomnych, zestresowanych, potrzebujących prywatności i izolacji. Opowiadają oni o własnej koncepcji domu i sposobie, w jaki próbują ją zrealizować. Obserwujemy, jak funkcjonują domy na chodniku, dachu, w przemysłowych przestrzeniach, a także na łonie natury, dzięki czemu mamy szansę przyjrzeć się, jak korespondują one ze współczesną architektoniczną ideą mini-domów. Czy rzeczywiście jest to prawdziwa i realna szansa dla coraz bardziej powiększającej się ludzkości, czy raczej czysty eksperyment dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić lub nie mają innego wyjścia? Ten pięknie nakręcony film bez wątpienia podejmuje niezwykle ważny problem dotyczący współczesności i stara się rozwiązać go w zaskakujący sposób.

sala, I p.

Uwaga! Wymagane wcześniejsze zapisy e-mail: film@arg.gdynia.pl.

Dodatkowo w dniu 30 sierpnia w godzinach 12:30-14:30 zapraszamy na "Przemyślane wnętrze" - spotkanie z architektem wnętrz Agatą Lelito (ZigZag).

sala, I p.
Zapisy: zapisy-przemyslane-wnetrze@wp.pl (prosimy o podanie imienia i nazwiska).

Pełen program IV Weekendu Architektury: www.weekendarchitektury.pl.5d968b533awa_plakat_v3-page-001aaa
42622_2aa showtn.php1aa showtn.phpaashowtn.php2aaplakat_czystyaaa

  • ikonaOpublikowano: 31.08.2014 10:20
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona