PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Film

Polskie kino przedwojenne: Zew Morza

Potężny dramat życiowy pełen emocjonujących i sensacyjnych wydarzeń czyli Superszlagier, który obejrzeć musi cała Warszawa! – tak ówczesna prasa zachwalała Zew Morza - najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego.zew morza awersiPotężny dramat życiowy pełen emocjonujących i sensacyjnych wydarzeń czyli Superszlagier, który obejrzeć musi cała Warszawa! – tak ówczesna prasa zachwalała Zew Morza - najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego.

  • Gdzie: Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B)

  • Kiedy: 26 marca, godz. 18

  • Wstęp: wolny


Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją rozgrywaną (po raz pierwszy w polskim kinie!) na morzu. Film pełen jest scen plenerowych (Gdańsk, Gdynia, Puck), a także ujęć zrealizowanych na żaglowcu "Lwów" Szkoły Morskiej w Tczewie czy na torpedowcu Polskiej Marynarki Wojennej ORP „Kujawiak”. W filmie wykorzystano również: hydroplan, pociąg oraz samochody marki Morris (mrożący krew w żyłach pościg!)

W obsadzie znane i lubiane gwiazdy tamtych czasów – Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.




zew morza awersDwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze.

Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony. Hanka powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości Stacha i Hanki.



Zew Morza
Polska, 1927, 123 min.
reżyseria: Henryk Szaro
scenariusz: Stefan Kiedrzyński
zdjęcia: Seweryn Steinwurzel
scenografia: Józef Galewski

zew morza_rewers

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2015 12:26
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona